Vasara stiklainyje: kaip išsaugoti gėrybes žiemai

Išauginti derlių – tik pusė darbo. Kita pusė – pasirūpinti, kad jūsų triūsas teiktų džiaugsmą jums ir jūsų artimiesiems kaip galima ilgiau. Kaip ruošti atsargas žiemai?

Renkamės tarą

Geriausia tara naminiams konservams – stiklainiai. Jie puikiai tiks tiek uogienėms, tiek raugintiems, tiek marinuotiems produktams.

Visi kiti indai tokiu universalumu nepasižymi. Tarkim, plastikiniai indai tinka raugintiems kopūstams arba agurkams, tačiau ant dugno turi būti nurodyta, kad tokia tara tinka sąlyčiui su maistu. Paruošti agurkus ir kopūstus galima emaliuotame puode, tačiau laikyti konservų jame ilgesnį laiką negalima.

Kalbant apie dangtelius – hermetiškiems konservams galima naudoti tiek užsukamus, tiek užspaudžiamus metalinius.

Laikas gaminti

Stiklainius marinuotoms daržovėms, uogienėms, sultims ir kompotams, kuriuos reikia hermetiškai uždaryti, prieš naudojimą reikia sterilizuoti (pakaitinti aukštoje temperatūroje). Geriausiai tinka sterilizavimas garais.

Suprantama, tinkamai reikia paruošti tiek vaisius, tiek daržoves: gerai nuplauti, užpilti verdančiu vandeniu, palaukti 3-5 minutes (blanširavimas), sudėti į stiklainius. Galiausiai sudėti žaliavas į stiklainius ir užpilti verdančiu sirupu (vaisius) arba sūrymu (daržoves), palaikyti 5-10 minučių, nupilti, vėl užvirinti ir vėl išpilstyti į stiklainius.

Dabar stiklainius galima užsukti, tačiau nepamirškite, kad dangtelius taip pat reikia sterilizuoti (galima palaikyti verdančiame vandenyje 7-10 minučių). Uždarytus stiklainius apverskite dangteliais žemyn – tai padės pašalinti oro burbuliukus ir papildomai sterilizuos dangtelius. Apsukite viską šiltu audiniu, kad stiklainiai lėtai atvėstų. Atvėsusius stiklainius galima laikyti sandėliuke ar kitoje vietoje.

Jeigu ruošiatės rauginti kopūstus arba agurkus, stiklainių sterilizuoti nebūtina – užtenka tiesiog labai gerai išplauti.

Kur laikyti?

Hermetiškai uždarytų konservų šaldytuve laikyti nėra reikalo – jie be problemų išstovės 2 metus temperatūroje nuo 0 iki 25 laipsnių. Išimtis – vyšnių, slyvų ir abrikosų kompotai bei uogienės, jeigu konservus ruošėte su vaisių kauliukais (šiuo atveju būtina suvartoti per metus, antraip rizikuojate apsinuodyti).

Geriausia vieta konservams, žinoma, būtų sandėliukas. Tiesioginiai saulės spinduliai gadins uogienių, kompotų ir marinuotų produktų išvaizdą bei skonį. Vargu ar jais apsinuodysite, tačiau valgyti nebus labai malonu.

Nehermetiškus stiklainius su raugintais agurkais, kopūstais ir greitai paruošiamomis uogienėmis laikyti reikia šaldytuve (nuo 0 iki 4 laipsnių temperatūroje), ne ilgiau kaip 3-4 mėnesius.

Pastaba: jeigu po dangteliu atsirado pelėsio, geriausia išmesti lauk visą stiklainio turinį. Tokiais konservais galima apsinuodyti. Tas pats pasakytina ir tada, kai ant dugno atsiranda nuosėdų.

O gal užšaldyti?

Daržo gėrybes galima ir šaldyti. Iš pradžių daržoves reikia perrinkti, nuplauti ir blanširuoti – tai padės pašalinti orą ir drėgmės perteklių, kad išvengtumėte storo ledo sluoksnio ir gedimo. Vaisių ir uogų blanširuoti nereikia. Po blanširavimo daržovės atvėsinamos iki kambario temperatūros ir sudedamos į plastikinius indelius arba paketus (tiek vieni, tiek kiti turi būti pažymėti ženkliuku, kad tinka maisto produktų šaldymui). Lieka tik sudėti į šaldiklį (rekomenduojama temperatūra – 30-35 laipsniai šalčio. Kuo temperatūra žemesnė, tuo daugiau išlieka vitaminų ir mineralinių medžiagų). Kai vaisiai ir uogos užšals, galima nustatyti -18 laipsnių temperatūrą.

Šaldymui puikiai tiks žirniai, žiediniai kopūstai, šparaginės pupelės, tarkuotos morkos, grybai, visos be išimties uogos.

Džiovinimas

Išsaugoti grybus, uogas ir daržoves visą žiemą padeda ir džiovinimas. Žaliava nuplaunama, blanširuojama 3-5 minutes (neblanširuojami svogūnai, žalumynai, prieskoniniai augalai, o grybus geriausia pavirti 20 minučių), tada supjaustoma riekelėmis arba gabaliukais, paskleidžiama plonu sluoksniu ir džiovinama orkaitėje. Džiovinimo laikas ir temperatūra priklauso nuo gabaliukų storio ir žaliavos rūšies.

Džiovinti vaisiai laikomi stiklainiuose, medvilniniuose ir popieriniuose maišeliuose tamsioje vietoje 1 metus. Plastikiniai maišeliai šiam reikalui netinka.

Trumpa atmintinė džiovinantiems:

 

  • Svogūnai džiovinami 65 laipsnių temperatūroje 4-6 valandas.
  • Obuoliai džiovinami 70-75 laipsnių temperatūroje 4-6 valandas. Prieš džiovinimą juos reikėtų blanširuoti 3 minutes, o padžiovinus 2 valandas, sumažinti temperatūrą iki 65 laipsnių.
  • Grybai: 60-70 laipsnių, 4-8 val.
  • Prieskoninės žolelės: 40-50 laipsnių, 4-6 valandos.
  • Morkos: 70-80 laipsnių, 4-6 valandas.


Paruošti vaisiai, daržovės ir grybai turi šiek tiek drėgmės, todėl po džiovinimo išlieka elastingi ir netrupa. Perdžiovinti nereikia – produktai patamsės, įgaus nemalonią spalvą ir kvapą. Visi gabaliukai turi išdžiūvę tolygiai, todėl juos reikėtų reguliariai apversti ir neleisti prikepti.

» Rašyti komentarą