Susipažinkite... tai – kirmėlytės (Entorobiozė, Himenolepidozė ir Tenidozės)

Iš viso žinoma apie 150 žmogaus organizme galinčių gyventi kirmėlių rūšių, tačiau svarbiausių iš jų yra mažiau nei 10. Jos parazituoja vaiko žarnose ir kituose organuose. Labiausiai paplitusios – askaridės, plaukagalviai ir spalinės.

Kadangi kirmėlėmis užsikrečiama per nešvarias rankas, žaislus bei neplautus vaisius ir daržoves ir netinkamai pagamintą maistą – dažniausiai kirmėlyčių aukomis tampa mūsų mažieji.

Entorobiozė

Spalinės (Enterobius vermicularis) yra smulkios, apvalios kirmėlės. Patelės 9-12 mm didumo, o patinėliai gerokai mažesni, vos 2-3 mm didumo. Šios nedidukės kirmėlaitės parazituoja vaiko apatinėje plonosios žarnos dalyje ir storojoje žarnoje. Kartais jų gali būti ištisa galybė.

Subrendusios apvaisintos patelės naktį slenka žarnomis žemyn, išlenda per išeinamąją angą, padeda kiaušinėlius ir žūva. Kartais jos odos raukšlėmis nušliaužia į mergaičių lytinį plyšį ir žūva sudėjusios kiaušinėlius būtent ten. Spalinės gyvena 3-4 savaites. Kiaušinėliai odos raukšlėse subręsta per 5-6 valandas, juose vystosi lervos ir jais galima užsikrėsti. Jeigu kiaušinėlis pro burną patenka į žarnas, subręsta jose per 2 savaites.


Kai kirmėlaitės apie išeinamąją angą deda kiaušinėlius, vaikui ima labai niežėti, jis kasosi, susitepa rankas, todėl kiaušinėlių patenka į panages ir vaikas vėl iš naujo užsikrečia. Vaikas pasidaro neramus, nervingas, kaprizingas, naktį blogai miega, blaškosi. Kartais išsivysto naktinis šlapimo nelaikymas, onanizmas. Daug spalinių gali sukelti alergiją, pilvo skausmus. Nuolatos kasantis, išeinamosios angos srityje įtrūksta oda, prasideda uždegimas.

Himenolepidozė

Mažasis kaspinuotis – tai plokščia, 1-4 centimetrų kirmėlaitė, gyvenanti plonojoje žarnoje. Jo vystymosi ciklas (nuo kiaušinėlio iki subrendusios kirmėlaitės) praeina žmogaus organizme. Į aplinką subrendę kiaušinėliai patenka su išmatomis. Užsikrečiama per nešvarias rankas, apkrėstą maistą.

Simptomai labai panašūs į askaridozės bei trichocefaliozės. Vaikai gali viduriuoti su gleivėmis ir krauju. Išmatose pastebima kirmėlaičių. Kiaušinėlių randama tik šviežiose išmatose, nes jie yra gležni ir greit žūva.

Tenidozė

Šią ligą sukelia jautinis, kiaulinis ar žuvinis kaspinuočiai. Šie parazitai vystosi tarpinių šeimininkų – galvijų, kiaulių ir žuvų raumenyse. Su nepakankamai termiškai apdorota mėsa lervos patenka į žmogaus virškinamąjį traktą ir per 2-3 mėnesius parazitai suauga. Žarnose parazituojanti kirmėlė sukelia alergiją, pilvo skausmus, anoreksiją, vėmimą, mažakraujystę, distrofiją.

» Rašyti komentarą