Dvejų – trejų metų vaiko mitybos racionas kardinaliai pasikeičia. Nuo šiol motinos pienas jau nebėra svarbiausia mitybos dalis, o jo vietą užima kiti maisto produktai. Suaugusieji nesunkiai atsirenka, ką reikėtų valgyti, tuo tarpu mažylio organizmas dar tik pratinasi prie maisto įvairovės, todėl vieni patiekalai jam patinka labiau, o kiti – mažiau.
Žinoma, pildyti vaiko norus visai malonu, tačiau kuomet kalbame apie visavertę mitybą, nuolaidžiauti nereikėtų. Mažo vaiko vystymasis paremtas tinkama mityba ir iš jos gaunamais mikroelementais, todėl bendrą racioną turi sudaryti įvairūs produktai. Parenkant kasdienį maisto racioną reikėtų vadovautis sveikos mitybos piramide, kurioje visi maisto produktai suskirstyti į 6 pagrindines grupes:
Grūdiniai produktai ir bulvės – į grūdinių produktų kategoriją patenka įvairios grūdų košės, duona, ir bulvės. Šiuose produktuose gausu B grupės vitaminų, magnio, vario, geležies bei skaidulų. 1-3 metų vaikui rekomenduojamos 6 porcijos per dieną.
Daržovės - į daržovių kategoriją įeina visos daržovės (patartina tik šviežios ir būtinai gerai nuplautos). Šiuose produktuose gausu vitamino B ir C, beta karotino, kalio bei kitų mikroelementų. 1-3 metų vaikui rekomenduojamos 3 porcijos per dieną.
Vaisiai – į vaisių kategoriją įeina visi vaisiai (su citrusiniai vaisiais reikia būti atsargiai, nes jie gali sukelti alergijas). Šiuose produktuose gausu vitamino C, beta karotinų ir kitų mikroelementų. 1-3 metų vaikui rekomenduojamos 2 porcijos per dieną.
Pienas ir pieno produktai - į pieno produktų kategoriją įeina visi pieno gaminiai: sūriai, varškė, pienas, kefyras ar jogurtas. Šiuose produktuose yra magnio, fosforo, įvairių vitaminų ir baltymų. 1-3 metų vaikui rekomenduojamos 2 porcijos per dieną.
Galvijų mėsa, žuvis, paukštiena, kiaušiniai, riešutai - į šią kategoriją įeina daugybė kasdien būtinų produktų. Šiuose produktuose gausu baltymų, geležies, cinko, vario ir kitų produktų. 1-3 metų vaikui rekomenduojamos 2 porcijos per dieną.
Riebalai ir saldėsiai - į šią kategoriją įeina įvairūs aliejai ir kiti riebalai, bei saldainiai, pyragaičiai, tortai, saldinti gėrimai ir kiti skanėstai.
Grūdiniai produktai – įvairios košės, ryžiai ir makaronai yra pagrindinis angliavandenių šaltinis. Angliavandeniai būtini kiekvieno žmogaus organizmui, tačiau augančiam vaikui – ypatingai, kadangi jie yra pagrindinis energijos šaltinis.
Vaisiuose ir daržovėse yra pagrindinis vitaminų ir mikroelementų šaltinis. Kiekviena daržovė ir kiekvienas vaisius savyje turi naudingų medžiagų (plačiau apie tai skaityk čia), būtinų augančiam organizmui. Kai kurie tėveliai mažiesiems duoda įvairių vitaminų, tačiau organizmas vitaminus lengviau pasisavina būtent iš natūralių produktų, o ne iš maisto papildų.
Pienas ir kiti pieno produktai yra pagrindinis kalcio ir fosforo šaltinis. Kalcis ir fosforas yra būtini kaulams ir dantukams, todėl ši produktų grupė turi būti įtraukta į kasdienį maisto racioną.
Mėsa, žuvis, paukštiena ir kiaušiniai organizmą pamaitina baltymais, kurie yra būtini vaikučio augimui. Reikėtų atsiminti, kad naudingiausios medžiagos slypi liesoje, o ne riebioje mėsoje. Taip pat mėsa yra svarbi dėl lengvai įsisavinamos hemogeležies. O štai žuvis (nesvarbu kokia) yra pagrindinis amino rūgščių šaltinis.
Paskutinė maisto produktų grupė – riebalai. Tai vienintelė „blogoji“ grupė, kurios reikėtų vengti. Žinoma, to padaryti neįmanoma, nes į ją įeina visi aliejai ir kiti riebalai, bei visų vaikučių mėgstami saldumynai. Taigi, tiesiog pasistenk riboti šios grupės produktų kiekį.
Koks turėtų būti sveikas vaiko maisto racionas?
» Rašyti komentarą