Spuogai: atsiradimo priežastys ir kovos būdai

Gaila, bet spuogai – ne tik paauglių ir jaunų žmonių problema. Kodėl jie atsiranda? Kaip atsikratyti šios nepageidaujamos „puošmenos“?
 
Priežastys:
 

  • Jaunatvinius paprastuosius spuogus (acne vulgare) gali išprovokuoti įvairios kosmetikos priemonės, ilgalaikis kai kurių medikamentinių preparatų, jodo, vitaminų B6, B12 vartojimas.
  • Neretai spuogų atsiranda dėl cinko ir vitamino A trūkumo.
  • Paprastuosius spuogus skatina hormonų veiklos suaktyvėjimas ir endokrininės ligos.
  • Polinkis į spuoguotumą gali būti paveldėtas ir pasireiškia iš kartos į kartą.
  • Manoma, kad spuogų atsiradimui daro įtaką ir patiriamas stresas, tačiau medikai nesutaria, ir vieningos nuomonės šiuo klausimu vis dar nėra.
  • Linkstama manyti, kad paprastųjų spuogų atsiradimą gali paskatinti riebus maistas, kava, alkoholis, kiaušiniai, pieno produktai, rūkyti gaminiai, šokoladas, tačiau moksliškai patvirtintų tyrimų šiuo klausimu taip pat nėra.

 
Kaip atsikratyti spuogų? Keli patarimai:

 

  • Ryte veidą prauskite šaltu virintu vandeniu, nuvalykite odą švelniu losjonu, nusiprauskite prausimosi želė ar specialiu muilu. Priemonių sudėtyje turi nebūti šarmo (pH 5,5), sieros, mentolio, pieno rūgšties. Tinka dezinfekuojamasis muilas, naikinantis ant odos esančias bakterijas.
  • Patartina kartais veidą nusiprausti ramunėlių, medetkų nuoviru.
  • Po to odą patepkite dezinfekuojamuoju losjonu ir drėkinamuoju bei uždegimą mažinančiu kremu.
  • Verta naudoti kremus, kurie skatina odos sluoksniavimąsi. Jie neleidžia susidaryti juodiesiems spuogams (kamedonams).
  • Dieną ir vakare naudingas kontrastinis veido prausimas „šiltu-šaltu“ vandeniu.
  • Spuoguotos odos priežiūrai taip pat rekomenduojamos kosmetinės priemonės, kurių sudėtyje yra vaisių rūgščių, pavyzdžiui, alfa hidroksi (AHA), vitamino C.
  • Spuoguotai odai būtina rinktis tik kokybiškas priemones. Atkreipkite dėmesį į tai, ar nėra pasibaigęs produkto galiojimo laikas (todėl nepirkite kosmetikos priemonių turguose ar iš nepažįstamų asmenų!). Atidžiai perskaitykite produkto sudėtį: pasidomėkite, ar nėra jame cheminių priedų, galinčių sukelti alergiją ir pabloginti jūsų odos būklę dar labiau.
  • Iškilusius spuogus galima patepti arbatmedžio aliejumi.
  • Riebią spuoguotą odą periodiškai reikia valyti. Šią procedūrą geriausia patikėti profesionalui grožio salone ar kosmetikos kabinete.
  • Jei ligos forma sunkesnė ir išorinio gydymo nepakanka, skiriamas medikamentinis gydymas.
  • Vienas veiksmingiausių jaunatvinių spuogų gydymo metodų yra gydymas alfa hidroksi (AHA) rūgštimis.
  • Kosmetikos kabinetuose atliekamos ir procedūros su glikolio rūgštimi. Jas reikėtų atlikti du kartus per mėnesį (iš viso reikėtų atlikti 6–8 procedūras). Tuo pačiu metu namuose naudokite veido prausiklį ir kremą, kurių sudėtyje yra minėtųjų rūgščių.
  • Norintiems išvengti spuogų rekomenduojama pakoreguoti savo mitybą: valgyti daugiau žalių daržovių, kasdien išgerti po 2 stiklines morkų sulčių, vengti kepto maisto.
  • Galima pagarinti veidą į vandenį įbėrus šalavijo lapų.
  • Jokiu būdu nespauskite spuogų patys, nenaudokite riebios kosmetikos ar aliejinio makiažo.

 
Naminės kaukės nuo spuogų
 
Morkų kaukė. Sumaišykite morkų sultis su kiaušinio tryniu arba medumi (santykiu 1:1). Naudokite kaip kosmetinę kaukę, kad spuogai greičiau iškiltų į paviršių. Jeigu oda riebi ir porėta, tepkite vien morkų sultis.
 
Agurkų kaukės. Sutarkuokite su žievele šviežią agurką; 3 šaukštus šios masės užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, palaikykite ir tepkite ant veido.
 
Kitas variantas: tiesiog sutarkuokite agurką ir palaikykite ant veido 15–20 minučių. Reguliarus šios kaukės naudojimas užkerta kelią spuogų atsiradimui.
 
Česnakų kaukė. Ši kaukė kvepia nelabai maloniai, tačiau yra labai naudinga gydant raudonus spuogus. Kasdien darykite košelę iš kelių česnako skiltelių ir dėkite ją ant veido, palaikykite 10–15 minučių. Patartina gerti ir preparatus su česnaku.
 
Juodosios arbatos kaukė. Tai labai paprastas ir efektyvus būdas išnaikinti spuogus. Iš pradžių švariai nuvalykite veidą, kad neliktų jokių nešvarumų – jeigu to nepadarysite, kaukė bus neefektyvi. Paimkite du arba tris šaukštelius arbatžolių ir šiek tiek pačios arbatos. Suvilgykite joje marlės skiautelę, paskleiskite ant jos arbatžoles ir užsidėkite ant tų vietų, kur yra spuogų. Palaikykite 20 minučių ir nuplaukite vėsiu vandeniu.
 
Svarainių kaukė. Smulkiai sutarkuokite sultingą prinokusį svarainį, košelę tepkite ant veido. Gerai padeda, jeigu veidą išberia spuogai.
 
Parafino kaukė. Kaip veikia gydomosios parafino kaukės? Jos lėtai ir giliai sušildo odą, išplečia kraujagysles, stimuliuoja riebalinių ir prakaito liaukų veiklą. Jas sėkmingai naudoja užsikimšusioms poroms, inkštirams, naujiems randams gydyti. Jos taip pat padeda sausai, vystančiai, sudribusiai odai.
 
Ištirpinkite 55 laipsnių temperatūros vandens vonelėje 50 g valyto parafino (indas turi būti visiškai sausas, nes vanduo odą gali nudeginti).
 
Iš pradžių kruopščiai nuvalykite ir nusausinkite veidą. Draudžiama trinti vandens tirpalu, skystu kremu arba praustis vandeniu, nes sudrėkinta oda gali nudegti. Riebią odą reikia patrinti spiritu arba jo mišiniu su eteriniu aliejumi.
 
Technika: plokščia mentele arba vatos tamponu greitai keliais sluoksniais užtepkite parafiną. Užklokite veidą plonu vatos sluoksniu, taip pat suteptu parafinu (bendras kaukės storis turi būti maždaug 0,6–0,8 cm). Akis, nosį, šnerves ir antakius palikite neuždengtus. Parafiną reikėtų tepti iš apačios į viršų, pagal masažines linijas (pradėti nuo smakro). Kad šiluma išliktų ilgiau, patartina ant viršaus uždėti dar vieną vatos sluoksnį ir servetėlę arba medvilninį rankšluostį. Kaukė laikoma 20–30 minučių. Nuimti ją reikia labai atsargiai, šaukšteliu užkabinus už krašto, po to pasitepti veidą kremu arba losjonu. Nepatartina iš karto išeiti į lauką, ypač šaltuoju metų laiku.
 
Parafino kaukės draudžiamos, jeigu sergate pūlinėmis, sunkiomis širdies ir kraujagyslių ligomis, bronchine astma.

» Rašyti komentarą