Sunkiai nustatomą veido odos ligą sukelia nematomos erkutės

Shutterstock

Demodekozė – plačiai paplitusi, klastinga liga, kuri, laiku nediagnozavus, gali subjauroti veidą.  

Demodekozė - liga pavadinta Demodex folliculorum ir Demodex brevis sukėlėjų vardu - tai veido mikroskopinės erkutės, kurios gyvena veido srityje. D. folliculorum erkutės yra 0.3-0.4 mm ilgio, D. brevis 0.15-0.2 mm ilgio ir nėra matomos plika akimi.

Veido erkutė

Demodex folliculorum

Demodex brevis

 

Erkutės yra užkrečiama liga, todėl vienam asmeniui nesigydant yra užkrečiami visi šeimos nariai, o neretai ir draugai bei kolegos. Jų rasti galima ant visų daiktų, turėjusių sąlytį su sergančiojo veidu - kosmetiniai reikmenys, rankšluosčiai, patalynė, sofų atlošai, pagalvėlės, akiniai, kepurės, šalikėliai. Erkutės be žmogaus gali išgyventi virš trijų dienų.

Liga prasideda beveik nepastebimai, vos įžiūrimais, bangomis recidyvuojančiais bėrimais, vėliau ima plėstis odos kapiliarai, oda darosi raudonuojanti, jautri, nelygi, atsiranda vis daugiau smulkių rausvų bėrimų, folikulitas, odos spalvos pokyčiai, niežėjimas, egzema, pleiskanojimas, vėliau ima storėti nosies oda, kuri ilgai negydant tampa panaši į „braškę“. Kartais prisidėjus antrinei infekcijai gali išsivystyti abscesas.

Pradinė demodekozės stadija

Pažengusi demodekozės stadija

 

Jei apsikrėsta dviejų rūsių erkutėmis arba tik Demodex brevis, atsiranda bėrimai apie akis, akys traiškanoja, dažnai galvojama, kad tai alergija kosmetikai. Akys niežti, raudonuoja, atsiranda smulkūs rausvi mazgeliai, pleiskanojimas vokų srityje, išretėja blakstienos. Negydant susergama blefaritu, vokų uždegimu, konjunktyvitu, kartais suprastėja regėjimas.
Kartais demodekozė yra ausų išorinių landų dermatito ir niežėjimo priežastis.

Pažengusi akių vokų demodekozė

 

Kadangi liga yra „banguojančios“ eigos, simptomai atsiranda ir vėl išnyksta, ypač pradiniu ligos periodu, pacientai į gydytoją dermatologą laiku nesikreipia, galvoja, kad kaltas maistas, dulkės, kosmetika. Tik ligai įsisenėjus, kada simptomai tampa ypač ryškūs, imama ieškoti dermatologo pagalbos.

Ar bėrimai atsirado dėl demodekozės gali pasakyti tik patyręs gydytojas dermatologas, ištyręs pacientą dermatoskopu, todėl pastebėjus rausvus ar raudonus smulkius bėrimus veido srityje būtina kuo skubiau kreiptis pagalbos. Pasitaiko ir tokių atvejų, kad pacientas ilgą laiką gydosi visai ne nuo tos ligos, todėl negauna rezultato.

Teisingai diagnozavus ligą ir paskyrus tinkamą kompleksinį gydymą, laikantis visų gydytojo nurodymų, demodekozė yra išgydoma. Dažnai tenka gydyti visus šeimos narius, nes juos apžiūrėjus randama didesnio ar mažesnio išplitimo laipsnio liga. Palikus ligos židinį šeimoje, liga net ją išgydžius, vėl gali atsikartoti.

Pastebėjus įtartinus simptomus, kreipkitės į „Estetika odai“ kliniką.

Gydytoja dermatovenerologė Daiva Raudonaitienė
 

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Loreta
2022-05-18 23:52
Norejau paklausti kokiais vaistais gydyti erkute zolelemis aciu
Liuda
2022-03-18 23:07
Nejuokinkit beliko š.. Teptis 000rezultatas
Darius
2022-03-18 23:04
Prasidėjo raudonis veido sriyty, perėjo į pulinukus.Rado erkutės, po paskyrų tepaliuku, jau pusė kaktos negaliu sustot krapštyti pulinukus. Žmona kaltina, kad liko be blakstienų. Kur kreiptis
Agata
2022-03-09 14:36
Sveiki. Ar imanona gydytis neščiai? Ar tik po gimdymo?
Rekomenduoja
2020-02-15 22:41
Susiraskite Fb. Paskyra“ Autentica“. Kur rasite jus dominančių kremų-tepalų vakarinis tepalas“ Ogniva“, dieninis kremas su bičių Karalienės taip pat tepalai nuo kojų grybelių, karpų, nuospaudų, psoriazės, dermatito, seborėjos, varikozė ir daug kitų odos sutrikimų, taip įvairių kitų papildų organizmo bendrai veiklai subalansuoti. Randasi Klaipėdoje, bet šiunčia visur. Rekomenduoju. Siųskite per paskyrą žinutę.