Sausio mėnesio donorystės ir transplantacijų rezultatai

Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM informuoja, kad 2012 metų sausio mėnesį buvo registruoti 6 potencialūs donorai – 3 Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninėje (LSMUL), 2 Respublikinėje Vilniaus universitetinėje ligoninėje (RVUL), 1 Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filiale Vaikų ligoninėje.

Iš 6 potencialių donorų efektyviais tapo 2, t.y. organai buvo transplantuoti iš dviejų donorų. Kitiems buvo nustatytos medicininės kontraindikacijos – ligos, dėl kurių transplantacija negalima, arba donorystei prieštaravo mirusiųjų artimieji.

Du donorai gyvenimą išgelbėjo 7 žmonėms – transplantuota viena širdis, dvejos kepenys, keturi inkstai. Sausio mėnesį atlikta ir inksto transplantacija iš gyvo donoro.


Gyvoji donorystė galima tarp artimų giminaičių. Atlikus išsamius donoro sveikatos tyrimus, inkstas ar dalis kepenų gali būti persodinami ligoniui - recipientui. Inkstą ligoniui gali dovanoti sveiki artimi giminaičiai (tėvai, broliai, seserys), sutuoktiniai, jei jų inkstas ligoniui tinka.

Donoro paruošimas – tai ypatinga medicinos rūšis. Konstatavus smegenų mirtį, artimiesiems sutikus, gydytojai reanimatologai turi toliau "gydyti" donorą, kad jo organai tiktų transplantacijai. Tik darnaus komandinio darbo rezultatas – tinkamai išlaikyti donoro organai. Mirus smegenims, gyvybė nutrūksta, visi organai patiria šoką, tuomet reikalinga kompetetingų reanimatologų medicininė intervencija. Tik jų dėka organai išsaugomi ir transplantuojami ligoniams.

Transplantacijos procese dalyvauja ne tik medikai. Iš vienos ligoninės į kitą organus perveža profesionalūs vairuotojai, geranoriškai kelią padeda atlaisvinti policijos ekipažai. Jei organai Į Vilnių ar Kauną turi būti pervežti iš Klaipėdos, Šiaulių, į pagalbą atskuba Karinių oro pajėgų arba Valstybinės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparniai.

Šiuo metu širdies transplantacijos laukia 16, kepenų 52, kasos – inksto komplekso 18, inksto 210, širdies – plaučių komplekso 4, plaučių 3, ragenų 222 ligoniai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
daiva
2012-02-13 22:08
per mazai visuomene informuojama apie donoryste.
vi
2012-02-13 17:45
as irgi to bijau
Rita
2012-02-13 17:10
Kiek esu kalbėjusi su pažįstamais šia tema, tai dauguma baiminasi "būti per anksti palaidoti". Aš asmeniškai netikiu tokiais dalykais, kad medikai vardan organų marintų žmones.
Lidija
2012-02-13 17:08
Reikia daugiau informacijos apie donorystę. Pati turiu donoro kortelę. Mielieji, reikia suprasti, kad po mirties jūs dar galite išgelbėti ne vieną gyvybę.