Po nėštumo likęs pilvukas – ne vien estetinė problema

Sakoma, nėštumas – vienas gražiausių moters gyvenimo etapų. Deja, kūdikio laukimas neretai atneša ne tik ilgai lauktą džiaugsmą, bet ir pastebimai pakitusias kūno formas. Būna atvejų, kai net numetus per nėštumą priaugtą svorį, pilvas ir toliau lieka pastebimai atsikišęs. Dėl to neretai kalta pilvo raumenų diastazė, kuri, pasak Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojos Giedrės Stundžaitės-Baršauskienės, nėra vien estetinė problema – diastazė smarkiai padidina pilvo sienos išvaržų riziką. 

 

Kodėl atsiranda pilvo raumenų diastazė? 

 

„Diastazė – tai tiesiųjų pilvo raumenų išsiskyrimas, kuris įvyksta nėštumo metu, kai vystantis vaisiui didėja gimda. Pilvo raumenys išilgai bambos linijos yra sujungti sausgysliniu audiniu, vadinamąja baltąja linija. Kai spaudimas į raumenis pasidaro per didelis, baltoji linija išsiplečia. Taip besivystančiam kūdikiui atsiranda daugiau vietos. Deja, bet pasibaigus nėštumui baltoji linija ne visada savaime susitraukia, o pilvukas taip ir lieka atsikišęs. Paprastai moterys sako, kad iš ryto pilvas atrodo lygus, o vos tik pavalgius ar atsigėrus iš karto išsipučia. Deja, tai nėra vien estetinė problema“, – pasakoja gydytoja G. Stundžaitė-Baršauskienė. 

 

Skausmas ir stuburo problemos 

 

„Moterys, kurioms susiformuoja diastazė, dažnai skundžiasi skausmu ar tempimo jausmu, atsirandančiu sportuojant, keliant sunkius daiktus, netgi kosėjant. Organizmas, siekdamas išvengti skausmo, krūvį natūraliai perkelia į kitą vietą. Taip apkraunamas nugaros raumenynas, formuojasi ydinga laikysena, gali atsirasti stuburo pakitimų“, – pasakoja gydytoja G. Stundžaitė-Baršauskienė. Pas plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojus operuotis diastazių pacientes neretai atsiunčia neurologai ir pilvo chirurgai. 

 

Gresia pilvo išvaržos 

 

Negydant diastazės, laisvą plotą pilve užima žarnynas, todėl moters pilvas ir atrodo lyg išpūstas, vargina pilvo pūtimas. Plati ir išplonėjusi baltoji linija tampa silpnąja organizmo dalimi – šioje zonoje moterims gali pradėti formuotis pilvo sienos išvaržos, kurias gali išprovokuoti ir sunkesnio daikto pakėlimas. „Pilvo išvaržos gydomos chirurginiu būdu. Kai jau atsiranda išvaržų, gydymas ir gijimas yra sudėtingesnis, todėl pacientėms rekomenduojama „sukabinti“ ilguosius pilvo raumenis ir taip užkirsti kelią išvaržoms ir kitoms komplikacijoms“, – pataria Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja. 

 

Ar fiziniai pratimai ir masažai sumažina diastazę? 

 

„Fizinis krūvis stiprina raumenis, tačiau nedaro įtakos sausgysliniam audiniui, todėl nei sportas, nei masažai, nei korsetai nepadės sumažinti pačios diastazės. Šiuo atveju vienintelis efektyvus gydymo būdas yra chirurginė operacija“, – sako plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja G. Stundžaitė-Baršauskienė. Anot gydytojos, diastazė nėra retas reiškinys, ji pasireiškia šešioms iš dešimties gimdžiusių moterų, tik daugelis tai priima kaip natūralią nėštumo pasekmę. Efektyvių prevencijos priemonių, padedančių užkirsti kelią raumenų išsiskyrimui, taip pat nėra. Diastazė gali atsirasti ir labai sportiškoms, ir nesportuojančioms moterims. 

 

Jei nėštumas – ne paskutinis 

 

„Diastazės panaikinimo operacija, kurios metu suartinami pilvo tiesieji raumenys, nėra kontraindikacija kitam nėštumui. Tiesiog tikėtina, kad per kitą nėštumą diastazė atsinaujins ir operaciją reikės pakartoti“, – sako plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja G. Stundžaitė-Baršauskienė. Dažniausiai tokios operacijos atliekamos 30–45 metų moterims, kurios nebeplanuoja nėštumų. Atlikus operaciją, bamba nepakeičia savo pozicijos, todėl jei reikia, vėliau moteriai galima atlikti laparoskopines operacijas. 

 

Ar diastazės operacijos metu galima nusiurbti riebalus? 

 

„Idealiu atveju raginame pacientes prieš operaciją numesti antsvorį. Tačiau atliekame ir kombinuotas operacijas – galime pašalinti susikaupusius riebalus nuo šonų, taip pat virš bambos. Drastiško riebalų nusiurbimo, ypač priekinėje pilvo sienos pusėje, neatliekame, kad nebūtų sutrikdyta odos kraujotaka“, – sako Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja G. Stundžaitė-Baršauskienė. 

 

Kaip pasiruošti operacijai? 

 

Diastazės operacijos atliekamos taikant bendrinę nejautrą. Jos užtrunka 2–4 valandas. „Kadangi nuo diastazės kenčia paprastai neseniai vaikų susilaukusios moterys, gydymą planuojame, kai pasibaigia žindymo periodas, kad operacijos metu naudojami vaistai nebūtų perduodami kūdikiui su mamos pienu“, – atkreipia dėmesį gydytoja G. Stundžaitė-Baršauskienė. 

 

Anot gydytojos, pirmosiomis dienomis dėl susiūtų raumenų būna tempimo pojūtis pilve, tačiau ilgainiui jis praeina. Mėnesį moteris turi dėvėti specialų korsetą. Kol audiniai visiškai nesugyja, reikėtų susilaikyti nuo fizinių pratimų, kuriuos atliekant įsitempia pilvo raumenys, taip pat nekilnoti sunkesnių nei 5 kg daiktų. 

 

Grožis irgi gydo 

 

Kai kurios moterys smarkiai išgyvena dėl po nėštumo pakitusių kūno formų. Būna, kad pradeda gėdytis savo kūno, vengti intymumo, o tai tiesus kelias į krizę šeimoje. „Diastazių operacijų metu suformuojame pilvo kontūrą, moterys atgauna liemenį. Tai sustiprina moters pasitikėjimą savimi, teigiamai veikia jos ir visos šeimos psichologinę sveikatą. Tai irgi labai svarbu“, – pabrėžia Medicinos diagnostikos ir gydymo centro plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoja G. Stundžaitė-Baršauskienė.

» Rašyti komentarą