Nuo senų laikų ir iki mūsų dienų kurortų bei sanatorijų lankytojams buvo siūlomos įvairiausios vonios: terminės, mineralinės, purvo, aromatinės… Dabar, kai SPA salonai klestėte klesti, pasiūla dar gausesnė. Tik, deja, ne kiekvienam iš mūsų užtenka laiko ar galimybių ja pasinaudoti. Kita vertus, sveikatai ir grožiui naudingomis vandens procedūromis galima mėgautis ir savo vonioje. Viską, ko joms reikia, įmanoma nusipirkti vaistinėje.
Jūra vonioje
Pamenate, kai mamos vaikystėje sakydavo, kad geriausias gydytojas – jūros vanduo? Jo, žinoma, niekas nepakeis, tačiau mirkimas sūraus vandens vonioje vis tiek išeis į naudą. Tereikia žinoti, kokį kiekį jūros druskos įberti.
Pripilkite ketvirtadalį vonios karšto vandens ir ištirpinkite jame 300–400 g jūros druskos (maksimali leistina koncentracija yra 20 g druskos litrui vandens). Tada pabaikite pildyti vonią norimos temperatūros vandeniu, nors pageidautina, kad ji neviršytų 36 laipsnių. Lepintis jame patariama ne ilgiau kaip 15–20 minučių.
Geriausias kursas, kurį rekomenduoja ir specialistai, yra 10–12 procedūrų kas antrą dieną.
Išsimaudę sūriame vandenyje neskubėkite jo nuskalauti – reikia laiko, kad jūros druska pradėtų veikti. Todėl po dušu lįskite ne anksčiau kaip po 20 minučių.
Jūros druskos vonios gerina apykaitos procesus, širdies kraujagyslių sistemos darbą, padeda atsipalaiduoti, normalizuoja miego ciklą, teigiamai veikia odą ir gerina tonusą.
Vonia su sėlenomis
Tai dar vienas receptas, labai naudingas odai. Sėlenose gausu B grupės vitaminų, kurie ne tik drėkina išsausėjusią odą, bet ir gydo nudegimus, uždegimus.
Pripilkite į drobinį maišelį 1 kg kvietinių, avižinių ir migdolų sėlenų ir 10 minučių pavirkite. Arba galite maišelį su sėlenomis iškart merkti į vonios vandenį.
Vonia su pienu
Tokios vonios garsios dar nuo Kleopatros laikų. Pasakojama, kad legendinė karalienė maudydavosi piene tam, kad išsaugotų jaunystę ir švelnią odą.
Reikia pripažinti, tokiam tikslui pasirinkimas puikus – juk piene gausu vitaminų B ir E. Jeigu norėsite išbandyti, 2 litrus šilto pieno sumaišykite su 4 šaukštais medaus ir šį mišinį įliekite į jau pilną vonią.
Tinkamiausia pieno vonioms temperatūra – apie 35 laipsnius.
Vonia su glicerinu
Dar viena odai labai sveika vonia – su glicerinu. Ją paruošti labai paprasta: prileiskite pusę vonios vandens ir įpilkite 200 g glicerino. Tada baikite pildyti vonią ir įpilkite dar 200 g glicerino.
Tokią procedūrą būtina atlikti 20 minučių, tada skubėti po dušu.
O svarbiausia maudantis bet kokioje vonioje yra pasistengti atsipalaiduoti, galvoti tik apie pozityvius dalykus, pasidaryti masažą. Išlipus iš vandens ir nusišluosčius, įtrinti kūną drėkinančiu kremu bei kurį laiką pailsėti.
Fito vonios
Turbūt jau teko girdėti, kokios jos naudingos, sveikatinančios ir stiprinančios visą organizmą.
Rinkdamiesi žoleles šiai procedūrai būtinai atsižvelkite į savo poreikius – kokio efekto iš jų tikitės, – ir sveikatos būklę, nes tam tikrais atvejais vaistažolės gali ir pakenkti.
Kadangi žolelių vonios daro stiprų poveikį organizmui, nevertėtų viršyti rekomenduojamo maudymosi laiko, tai yra 15–20 minučių.
Vanduo tokiai voniai ruošiamas taip: visas būtinas žoleles užpilkite verdančiu vandeniu ir palikti 10–15 minučių nusistovėti. Arba galima prikimštą žolynų drobinį maišelį įmerkti į vonios vandenį, kol tas dar teka. Per procedūrą tuo pačiu maišeliu galima pasinaudoti kaip kempine ir įtrinti visą kūną.
- Greitai sudirgti linkstančiai odai, kaip ir riebiai, labai tinka vonios su šalavijais ir ramunėlėmis arba su arnikų žiedų ir ramunėlių mišiniu (1:1).
- Poroms atverti ir išvalyti naudojamas rozmarinų antpilas.
- Nuo nemigos padės vonia su liepų žiedų nuoviru.
- Bendrai visą organizmą pastiprins vonia su beržų lapų, dilgėlių lapų, žąsinių sidabražolių, lakišių, raudonėlių, ramunėlių ir plaučių mišiniu.
- Beržų lapų antpilas – vienas geriausių valiklių. Tereikia stiklinę lapelių užpilti verdančiu vandeniu ir po 30 minučių išlieti į vonią.
- Stresui įveikti, kvėpavimui sureguliuoti, o ir širdies darbui pagerinti tinka vonios su valerijonais.
- Peršalimo ligų sezono metu labai naudingos vonios su garstyčiomis. Tokiai voniai paruošti reikia stiklinę garstyčių miltelių supilti į drobinį maišelį ir įmerkti į maždaug 36 laipsnių temperatūros vonios vandenį. Maudytis garstyčių vonioje reikia 10 minučių.
- Odą tonizuoja ir valo toks mišinys: beržų ir aviečių lapai, dobilų lapeliai, ramunėlės ir pipirmėtės.
- Nervų sistemos ir širdies veiklą gerina, medžiagų apykaitą bei kraujotaką normalizuoja vonios su pušų ekstraktu. Tokios vonios taip pat labai naudingos imunitetui stiprinti, tonusui gerinti, kai kamuoja nemiga. Procedūrai prireiks 100 g skysto pušų ekstrakto ir maždaug 37 laipsnių temperatūros vandens. Geriausias kursas – 20 vonių kas antrą dieną.
Vonios su eteriniais aliejais
Seniai žinoma, kokie jie naudingi: eteriniai aliejai pasižymi uždegimą slopinamosiomis savybėmis, gerina medžiagų apykaitą ir padeda atsipalaiduoti.
Ruošiant vonią, galima, pavyzdžiui, į vandenį įpilti 2 šaukštus persikų kauliukų aliejaus arba pusę stiklinės grietinėlės. Dar vienas variantas – pasigaminti mišinį iš 100 g grietinėlės, pieno arba jogurto ir 10–15 lašų mėgstamo eterinio aliejaus. Pirmiausia aromatingą mišinį būtina išmaišyti 0,5 litro šilto vandens ir tik tada supilti į vonią.
Rekomenduojamas kursas – 10–12 vonių kas antrą dieną mirkstant jose ne ilgiau kaip 10–15 minučių.
Beje, pradėti geriausia nuo mažesnio kiekio eterinio aliejaus ir palaipsniui didinti jį iki 15 lašų.
- Puikią odą drėkinančią vonią galima paruošti sumaišius 500 g jūros druskos, 15 lašų eterinio ramunėlių aliejaus, 5 lašų pačiulių, 5 lašų pelynų ir 1 lašo cinamono eterinių aliejų.
- Tonizuojančiai voniai prireiks 500 g druskos, 5 lašų čiobrelių, 5 lašų citrinų, 5 lašų pankolių ir 2 lašų mėtų eterinių aliejų.
- Jauninančioms vonioms tiks sauja raudonų rožių lapelių, 5 lašų kvapiųjų kanangų ir 5 lašų juodųjų narcizo aliejų.
- Sveikatinančiai voniai rinkitės 5 lašus greipfrutų eterinio aliejaus, 5 lašus citrinų ir 5 lašus rozmarinų aliejų.
- Nuotaiką pagerinsite maudydamiesi vandenyje, dvelkiančiame kvapiosiomis kanangomis arba sandalmedžiais.
- Galvos skausmus palengvins, atsipalaiduoti padės ramunėlių ir levandų eteriniai aliejai.
- Vonios su mandarinų eteriniu aliejumi priešingai – suteiks žvalumo, jų aromatas padės kilus problemų dėl virškinimo.
Vonios… lieknėti
Kovoje už dailesnę figūrą vandens procedūros irgi nepakeičiama priemonė. Taisyklingai paruošta vonia ne tik tonizuoja, bet ir gali padėti atsikratyti tokio nemalonaus reiškinio kaip celiulitas.
Tiesa, lieknėti skirtos vonios leistinos tik visiškai sveikiems žmonėms, nesergantiems širdies kraujagyslių sistemos ligomis. Tačiau ir esant lėtiniams negalavimams viskas įmanoma – tiesiog būtina prieš tai pasitarti su gydytoju.
Kaip ir gydomųjų, šių vonių įvairovė taip pat labai didelė. Galima naudoti sodą, jūros druską, žoleles, garstyčias, eterinius aliejus, terpentiną ir, žinoma, Kleopatros išgarsintą pieną.
Norint pakoreguoti figūros linijas, jūros druskos vonioje pageidautina maudytis bent kartą per savaitę. Ji pašalina iš odos porų nešvarumus, gerina tonusą ir stangrumą. Kaip jau minėta, išlipę iš tokios vonios neskubėkite nusiplauti druskos – luktelėkite bent 20 minučių. Arba galite tik nusausinti odą frotiniu rankšluosčiu.
Aromatingos druskos liekninamosioms vonioms irgi tinka, tačiau būkite su jomis atsargūs – ypač jeigu bent kiek sutrikusi širdies veikla ir šokinėja kraujospūdis. Pirmus kelis kartus druskų vonia mėgaukitės ne ilgiau kaip 5 minutes ir ne karštesniame kaip 38 laipsnių vandenyje.
Į vonią lipkite ne anksčiau kaip praėjus 2 valandoms po valgio ir likus valandai iki miego.
Optimalus druskos kiekis šiuo atveju – 0,5 kg visai voniai. Tiesiog išberkite ją į vandenį ir viskas. Jeigu neturite jūros druskos, galite naudoti ir paprastą.
Veiksminga priemonė nuo celiulito – vonios su eteriniais aliejais. Jos tinka ir strijų profilaktikai. Tinka naudoti apelsinų, greipfrutų, kadagių arba citrinų eterinius aliejus. Idealus variantas – kelių jų mišinys. Tik nepamirškite, kad aliejai pilami tik į šiltą vandenį. Svarbios ir proporcijos: po 2 lašus kiekvienos rūšies.
Eterinių aliejų negalima pilti tiesiai į vonią – jie netirpsta vandenyje, plūduriuoja paviršiuje ir gali nudeginti odą. Geriausia įmaišyti aliejus į medų arba pieną, grietinėlę, net grietinę (pakaks 1–2 šaukštų).
Galima eterinių aliejų užlašinti ir ant druskos.
Vonios su eteriniais aliejais spartina riebalų skaidymąsi ir toksinų pasišalinimą, todėl lengviau tirpsta nereikalingi kilogramai.