Mes dažnai girdime apie žuvies ir jūros gėrybių naudą žmogaus organizmui. Žuvies patiekalai stiprina imunitetą, yra puiki vidaus organų ir kaulų bei raumenų sistemų ligų profilaktikos priemonė, kai kuriais atvejais netgi padeda įveikti jau prasidėjusius negalavimus. Tačiau ar žinote, kad jos turi ir kitų, galbūt netgi labai neįprastų, savybių – pavyzdžiui, gali būti naudojamos kosmetologiniais tikslais?
Turkijoje, Kangalo miestelyje, mokslininkai aptiko ypatingą žuvelę-gydytoją Garra rufa, gyvenančią vietiniuose terminiuose šaltiniuose. Jos taip pat veisiasi Tigro ir Eufrato upėse. Žuvytės unikalios tuo, kad jos gali teikti labai kokybiškas dermatologo arba grožio salono darbuotojo paslaugas. Tokia žuvelė kuo puikiausiai jaučiasi karštame (iki 43 laipsnių temperatūros) vandenyje, kuriame daug mineralinių druskų. Natūraliomis sąlygomis žuvytės minta planktonu, tačiau SPA salonuose jos verčiamos prieš procedūrą šiek tiek pabadauti, kad po to galėtų suvalgyti bet ką – pavyzdžiui, suragėjusias žmogaus odos ląsteles. Šia savybe pasinaudota Artimųjų Rytų SPA salonuose. Turkijoje, Sirijoje, Irane ir Irake galima pamatyti manikiūro ir pedikiūro salonų, kuriuose į pagalbą pasitelkiamos būtent šios žuvytės.
Procedūros esmė yra tokia: klientas nuleidžia rankas arba kojas į baseiną su šiltu (maždaug 37 laipsnių temperatūros) vandeniu, kuriame plaukioja daug Garra rufa žuvyčių. Jos alkanos, todėl džiugiai puola „auką“ ir mielai ryja suragėjusias ir apmirusias odos ląsteles. Nors viskas gali pasirodyti labai bauginančiai, iš tiesų nieko baisaus čia nėra. Pacientas jaučia tik lengvą badymą, kutenimą, malonų masažą. Be to, žuvytės tuo metu išskiria ypatingą fermentą, galintį sulėtinti ląstelių dalinimąsi, todėl po procedūros oda ragėja daug lėčiau. Jeigu žuvytės gyvena dideliame baseine, į kurį gali įlipti pacientas, tai jau vadinama žuvų masažu arba odos šveitimu.
Be to, kad procedūra maloni ir atpalaiduojanti, ji taip pat gali turėti ir gydomąjį efektą: du trečdaliai salonų savininkų tikina, kad tokios procedūros duoda stebėtinų rezultatų gydant psoriazę, egzemą ir žvynelinę.
Estetinis efektas pastebimas jau po šešių dienų dviejų valandų trukmės gydymo. Jeigu psoriazė ir egzema labai sunki, gydymo kursą rekomenduojama pakartoti 2–3 kartus per metus.
Tačiau nereikia manyti, kad Garra rufa visiems laikams padės atsikratyti egzemos, žvynelinės arba psoriazės. Su tuo negali sutikti ir dauguma medikų, kurie bando išspręsti šį klausimą. Tiesa ta, kad žuvytės išties pagerina paciento savijautą, jau vien dėl to, kad pakoreguoja odos išvaizdą.
Per paskutinius kelerius metus tokių salonų atsirado ir kitur – pavyzdžiui, Kroatijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, JAV, Japonijoje, Kinijoje ir kitose Pietryčių Azijos šalyse. Tačiau lyderė pagal SPA salonų, teikiančių tokias paslaugas, skaičių ir toliau laikoma Turkija. Kadangi žuvytės veisiasi šiuose kraštuose, prekiaujant jomis su užsienio šalimis labai gerai uždirbama (viena žuvytė gali kainuoti 500 eurų). Europos SPA salonuose už kūno šveitimą žuvytėmis klientui gali tekti sumokėti 50 eurų.
Kinai nusprendė padaryti savaip. Jie specialiai išvedė naują gydomųjų žuvelių rūšį – tilapijas, arba Chin Chin. Azijos šalių (pavyzdžiui, Tailando, Malaizijos, Kinijos) kosmetologijos kabinetuose naudojamos būtent jos, o procedūros kaina paprastai siekia tik apie 5 dolerius.
Procedūra sparčiai populiarėja pasaulyje dėl kelių labai paprastų priežasčių: šveitimo procesas visiškai natūralus, jis atliekamas nenaudojant jokių cheminių priedų, vadinasi, alerginės reakcijos tampa neįmanomos. Šveitimą galima atlikti netgi namų sąlygomis, tačiau reikėtų pridurti, kad nelaisvėje išveistos žuvytės gali prarasti savo gydomąsias ypatybes.
Vis dėlto reikia paminėti dar vieną labai svarbų faktą: nors procedūra labai populiari, kai kuriose JAV valstijose ji draudžiama. Kaip mano dalis medikų, šveitimas žuvytėmis gali tapti odos infekcijų plitimo priežastimi (nes skirtingiems pacientams naudojamos tos pačios žuvytės, be to, vonios ir baseinai vargu ar pakankamai dezinfekuojami).
2012-06-25 13:42