Pirmoji pagalba: stabdome kraujavimą

Laiku ir tinkamai suteikta pirmoji pagalba yra tai, kas išgelbėjo jau ne vieną gyvybę, ir ateityje gali išgelbėti dar daugiau. Niekas iš mūsų nėra apsaugotas nuo traumų, o tos, kurių metu pažeidžiamos kraujagyslės, neretos, o dažnai dar ir labai pavojingos. Būna taip, kad nelaimingo nutikimo atveju žmogus nepatiria rimtų vidaus organų traumų, tačiau miršta dėl to, kad netenka kraujo. Štai kodėl labai svarbu žinoti, kaip reikia sustabdyti kraujavimą ir suteikti pirmąją pagalbą.

Kaip sustabdyti arterinį kraujavimą?

Arterinis kraujavimas visada kelia labai didelę grėsmę, net jeigu kalbėtume apie visai nedidelį įpjovimą. Srovės galia arterijose yra tokia didelė, kad mirtis žmogų gali ištikti per kelias minutes. Ypač pavojingi stambių arterijų – aortos, miego, peties, šlaunies arterijos – pažeidimai. Būdinga tokių žaizdų ypatybė – tai trykštanti iš jų stipri ir pulsuojanti į širdies taktą kraujo srovė. Arterinis kraujas būna šviesiai raudonos spalvos.

Pirmosios pagalbos arterinio kraujavimo atveju efektyvumas labai priklausys nuo žaizdos arba traumos sudėtingumo. Jeigu pažeistos nestambios kraujagyslės, galima apsieiti naudojant storą tankų tvarstį, tačiau jeigu problema iš tikrųjų rimta, to, deja, neužteks – reikės varžčio. Jį gali atstoti diržas, tankus audinys, guminė žarnelė ir kitos panašios po ranka esančios priemonės. Prieš tai reikėtų perspausti kraujagyslę pirštu ir/arba parinkti tokią galūnės padėtį, kurioje kraujavimas būtų silpniausias.


Kaip sustabdyti kraujavimą naudojant varžtį?

Varžtis visada tvirtinamas šiek tiek aukščiau sužeidimo vietos. Po juo patartina padėti storo audinio arba užveržti ant drabužių (rankovės, klešnės). Taip neperspausite odos. Jeigu pirmoji pagalba buvo suteikta tinkamai, rezultatai matyti iš karto: pažeista kraujagyslė pulsuoja silpniau, kraujo netenkama daug mažiau.

Deja, šis kraujavimo stabdymo būdas turi savų trūkumų. Labai svarbu, kad neapmirtų audiniai. Gydytojų teigimu, jeigu oras šiltas, perspausta kraujagyslė gali būti laikoma ne ilgiau kaip 1,5–2 valandas. Na, o jeigu temperatūra žemesnė – ne daugiau kaip valandą. Jeigu jums teko kraujavimą stabdyti tokiu būdu, būtina po varžčiu palikti raštelį su nurodyta data ir laiku, kada jis buvo uždėtas (jeigu po ranka neturite popieriaus, užrašykite ant odos). Tuo atveju, jeigu varžtį dėl kokių nors priežasčių tenka laikyti ilgiau, specialistai rekomenduoja ketvirčiui valandos pirštu užspausti arteriją ir žaizdą, o varžtį atleisti. Po šio periodo jį galima uždėti ir vėl.

 

Kaip sustabdyti veninį kraujavimą?

Veninį kraujavimą atskirti nuo arterinio nėra sunku – jis nėra toks intensyvus. Be to, skiriasi ir kraujo spalva – jeigu pažeista ne arterija, o vena, jis bus tamsiai vyšninės spalvos, nepulsuos. Pirmoji pagalba tokio kraujavimo atveju teikiama taip: tiesiai ant žaizdos uždedamas storas ir standus tvarstis. Jeigu pažeidimai labai rimti, po juo ant traumuotos vietos dar dedamas vatos arba marlės gumulėlis. Paprastai raištis padeda netgi tada, jeigu įpjovimai buvo išties rimti.

Kaip sustabdyti kapiliarinį kraujavimą?

Na, šiuo atveju viskas daug paprasčiau, ir panikuoti tikrai nėra jokio pagrindo. Kapiliarinis kraujavimas – tik smulkių kraujagyslių pažeidimo rezultatas. Dažniausiai tai būna nubrozdinimai, įdrėskimai, įbrėžimai, sumušimai ir negilūs įpjovimai. Daugeliu atvejų nieko daryti net nereikia, ir klausimas, kaip sustabdyti kapiliarinį kraujavimą, nėra aktualus. Svarbiausia šiuo atveju teikiant pirmąją pagalbą yra tai, kad nukentėjusiajam būtų parūpintas sterilus tvarstis ir užtikrinta ramybė. Siekiant išvengti patinimo ir uždegimo, prasminga pridėti prie žaizdos ką nors šalta.


Kaip sustabdyti vidinį kraujavimą?

Vidinis kraujavimas – tai vienas iš pavojingiausių reiškinių, kadangi visada labai sunku nustatyti tikrą grėsmę. Kada jį galima įtarti? Tai – gana būdingas atvejis, pakliuvus į eismo įvykį, muštynes, užpuolimą ar kitas panašaus pobūdžio situacijas. Taisyklinga pirmoji pagalba vidinio kraujavimo atveju gali išgelbėti žmogaus gyvybę, net jeigu jis atrodo visiškai normaliai.

Kokie yra vidinio kraujavimo požymiai? Jį nustatyti galima iš negilaus ir netolygaus kvėpavimo, staigaus pablyškimo, silpno pulso. Nukentėjusįjį išpila šaltas prakaitas, žmogus gali jausti troškulį, silpnumą, nerimą, taip pat nualpti, netekti sąmonės. Atsakymo į tai, kaip „lauko sąlygomis“ sustabdyti vidinį kraujavimą, dažniausiai tiesiog nėra (vidinį kraujavimą gali sustabdyti tik chirurgai), todėl itin svarbu, kad pacientui būtų kaip galima skubiau suteikta profesionali medicininė pagalba. Kol atvyks greitoji, reikia nukentėjusįjį paguldyti pusiau sėdomis, kad kūnas būtų atsipalaidavęs. Prie sutrenktos vietos praverstų pridėti ką nors šalta.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
tu duhas
2018-12-12 12:23
eik nahui
nesvarbu
2016-05-25 15:11
Labas klaidinga jei isipjovus dideli i pirsta tai tada reikia binta o jeigu nedidele žaizda o maža tada koki pleictra
KLAIDINGA
2013-04-02 14:09
Kodėl vėl įdėta pasenusi,klaidinga informacija apie pirmą pagalbą kraujuojant. Nebenaudojami žgutai(kitaip timpos), nes po jų uždėjimo,net palaikius apie 1 val.,tekdavo amputuoti galūnes iki žąsto ar šlaunies, t.y. virš timpos. Audiniai likdavo timpos sutraiškyti, apmirę.
Nesvarbu koks kraujavimas ar veninis, ar arterinis, Žingsniai yra trys pagrindiniai: Tiesiai užspaudžiame ant žaizdos su ranka.Po to dedame tvarstį ant žaizdos.Jei dar kraujuoja,ANT TOS VIETOS-kietą VOLELĮ iš binto,mobilų..
sss
2012-04-19 21:30
Žinot, aš manau, kad tokių dalykų turėtų mokyti mokyklose. Gėda prisipažinti, bet man 35 metai, o aš net nežinau kaip pirmąją pagalbą suteikti reikia
daniele
2012-04-17 18:53
Kaip tik siandien pirsta siaubingai persipjoviau ir nezinojau ka daryti. Gaila, per velai paskaiciau Atrode, kad puse kraujo islasinau