Pavasarinis konjunktyvitas

Pavasarinis konjunktyvitas (arba pavasarinis kataras) – tai lėtinis akies obuolio ir voko junginės uždegimas, paūmėjantis būtent prasidėjus pavasariui. Jį gali išprovokuoti kitos ligos, todėl gydytojai tiesiogiai sieja konjunktyvitą su nusilpusia žmogaus imunine sistema.

Pavasarinio kataro paūmėjimą gali sukelti endokrininiai sutrikimai, alerginės reakcijos ir ultravioletinių spindulių radiacija. Skiriamos trys šios ligos formos: ragenos, junginės ir mišrus. Kaip atpažinti pavasarinį katarą? Junginės forma pasireiškia taip: ant viršutinio voko atsiranda balkšvi-rausvi dariniai, tačiau ant apatinio jų nėra. Ragenos konjunktyvito formos atveju ragena tampa šiek tiek drumsta, akys pradeda išskirti šiek tiek išskyrų.

Pavasarinis kataras nėra perduodamas oro lašeliniu būdu, todėl aplinkiniams pavojaus nekelia, tačiau tiesa, kad nelaimingasis jaučia gana didelį diskomfortą, todėl labai svarbu, kad jis nebandytų problemos įveikti savo jėgomis ir nesitaikstytu su atsiradusia problema, o keliautų tiesiai į oftalmologo kabinetą.

Ką sako gydytojai?

Ignoruoti ligos simptomus ir tikėtis, kad viskas anksčiau ar vėliau praeis savaime, vis dėlto neverta. Apsilankyti pas gydytoją yra būtina – jis apžiūrės pacientą ir paskirs jam gydymą.

Nepamirškite informuoti specialisto, kokiems preparatams jums gali pasireikšti alergija, kadangi gydymui naudojami tirpalai, galintys tik dar labiau pabloginti situaciją, jeigu netoleruojate kokių nors jų komponentų. Žinoma, patyręs gydytojas ir pats užduos tokį klausimą, tačiau pasitaiko visko, tad reikia būti budriems ir dėmesingiems.

Konjunktyvito gydymas visų pirma nukreiptas į tai, kad kuo greičiau išnyktų niežulys. Šiam reikalui naudojama 5 % novokaino instiliacija ir 15–30 % dimeksido tirpalas. Būklę palengvina ir plovimas 2 % acto rūgšties tirpalu, 0,0005 % kalio permanganato tirpalu, 0,2 % mėlynojo metileno arba briliantinės žalumos tirpalu, 0,25 % cinko sulfatu. Kaip matote, alternatyvų tikrai gana daug.

Po instiliacijos (paprasčiau tariant, įlašinimų) skiriamos gliukokortikoidų injekcijos arba hidrokortizono tepalas – tai padeda palaikyti patenkinamą būklę, kol išnyks simptomai. Jeigu pagerėjimo nėra, skiriama krioterapija, lazerinė terapija, fonoforezė su alaviju ir kt. Jeigu ligos forma labai sunki ir užsitęsusi, gali prireikti netgi chirurginio gydymo: operacijos metu pašalinamas pažeistas junginės plotas, o į jos vietą persodinamas gabaliukas lūpos gleivinės.

Jeigu linkstate į pavasarinį konjunktyvitą, labai rekomenduojama pavasarį nešioti akinius nuo saulės. Beje, kai kuriems žmonėms būna geriau, jeigu pakeičia klimatą. Galite išmėginti ir šį variantą.

Pavasarinio konjunktyvito profilaktika


Jeigu jau gydėtės nuo pavasarinio kataro, kasmet reikėtų ypatingą dėmesį skirti šios ligos profilaktikai, kad išvengtumėte paūmėjimo. Galima taikyti organizmo detoksikacijos terapiją, gerti polivitaminus, kad palaikytumėte savo imuninės sistemos veiklą. Kitas profilaktikos priemones skiria gydytojas.

Jeigu esate linkę sirgti pavasariniu kataru, kasdien patartina namus valyti drėgnai, taip pat labai vengti visų įmanomų dulkių šaltinių: užuolaidų, kilimų, knygų spintų. Būtina taip pat laikytis tam tikros dietos, įtraukti į savo dienos racioną vaisių ir daržovių (pirmenybę teikite žaliai spalvai), valgykite bulves, miežius, morkas, kalakutieną, avižas, rugius ir ryžius.

Liaudiški gydymo būdai

Liaudies medicina neturėtų tapti labai dideliu susižavėjimo objektu. Šiaip ar taip, gydytojai išmano savo darbą. Jeigu užsiimsite savigyda, turėkite omenyje, kad nebus kam pareikšti pretenzijų, jeigu rezultatai nepatenkins jūsų lūkesčių, arba dar blogiau – viskas tik komplikuosis.

Jeigu vis dėlto ryžotės išmėginti ir tikite, kad jums natūralios priemonės padės geriau – žinoma, tai jūsų teisė rinktis. Pavasarinio konjunktyvito gydymas liaudiškom priemonėm pirmiausiai orientuotas į tai, kad išnyktų niežulys, taip pat alergenų slopinimu, naudojant įvairių vaistažolių nuovirus. Priemonės gal ir neblogos, bet bėda ta, kad vieno universalaus recepto, kuris tikrai duotų trokštamų rezultatų, nėra. Taip pat labai svarbu pasirinkti tas žoleles, kurios nesukeltų jums alergijos – priešingu atveju tik dar labiau pabloginsite savo būklę.

Vaistažolės turi pasižymėti sutraukiamuoju, atkuriamuoju, dengiamuoju, antibakteriniu, uždegimą ir skausmą slopinančiu, imunomoduliaciniu, raminamuoju poveikiu.

Nuovirams naudojami mėlynių ūgliai, viržiai, islandinės kerpenos, gervuogių lapai, kraujažolės, šalpusniai, medetkos, gysločiai, melisos, kartieji pelynai, rožių žiedlapiai, šalavijų, verbenų ir beržų lapai.

Žinoma, tai ne visas sąrašas – jį būtų galima tęsti, tačiau atminkite, kad augalai neturi sukelti alergijos, pasižymėti imunomoduliaciniu ir slopinančiu uždegimus poveikiu.

Nuovirus galima vartoti išoriškai (plauti jais akis) ir į vidų (paprastai po 3 kartus per dieną).

Gana efektyvi priemonė – losjonas, gaminamas iš arbatos ir krapų sėklų nuoviro. Profilaktiškai rekomenduojama valgyti juoduosiuis serbentus, gerti erškėtuogių nuovirą su medumi, vyšnių, ramunėlių arbatas. Naudingas ir salierų bei dilgėlių nuoviras.

Atkreipkite dėmesį į tai, kad gydant pavasarinį katarą, reikia laikytis alergijos gydymo rekomendacijų, o ne konjunktyvito. Ir atminkite, kad tikslią diagnozę jums nustatys tik gydytojas.

» Rašyti komentarą