Mityba menopauzės metu

Kai kurių su amžiumi susijusių simptomų ir rūpesčių išvengti negalima, tačiau pakoreguota mityba gali sušvelninti ar padėti išvengti kai kurių problemų (pavyzdžiui, menopauzės metu ir po jos).
 
Pagrindinės mitybos taisyklės klimakteriniu periodu
 
Sulaukus menopauzės labai svarbu valgyti kuo įvairesnį maistą, kad organizmas gautų visų jam būtinų elementų. Moterų racione paprastai nepakanka geležies ir kalcio.
 

  • Vartokite daugiau kalcio turinčių produktų. Per dieną reikėtų 2-4 pieno produktų porcijų – tai geras kacio šaltinis. Taip pat kalcio galima gauti su brokoliais, ankštinėmis kultūromis, konservuota lašiša, sardinėmis. Vyresnėms nei 50 metų moterims per dieną reikėtų gauti po 1200 mg kalcio.
  • Vartokite daugiau geležies (per dieną rekomenduojama suvalgyti po 3 porcijas geležies turinčių produktų). Geriausia valgyti neriebią raudoną mėsą, paukštieną, kiaušinius, žalios spalvos daržoves, riešutus, pilno grūdo produktus. Rekomenduojama geležies norma per dieną menopauzės metu – 8 mg.
  • Daugiau ląstelienos. Valgykite pilno grūdo duoną, dribsnius, kietagrūdžių kviečių makaronus,  šviežius vaisius ir daržoves. Daugumai vyresnio amžiaus moterų per dieną reikia apie 20 g ląstelienos.
  • Valgykite vaisius ir daržoves. Kasdien į savo meniu įtraukite nuo 2 iki 4 porcijų vaisių ir 3-5 porcijas daržovių.
  • Skaitykite etiketes. Rinkitės tuos produktus, kurie yra naudingesni, sveikesni.
  • Gerkite daug vandens. Neįmanoma tiksliai pasakyti, kiek vandens jums reikia išgerti per dieną – tai priklauso nuo daugelio veiksnių (jūsų mitybos, suvalgyto maisto kiekio, klimato, jūsų gyvenimo būdo ir t.t.). Paprastai 8 stiklinės vandens per dieną daugumai žmonių laikoma norma.
  • Palaikykite normalų kūno svorį. Jeigu turite antsvorio – atsikratykite jo. Tą galima padaryti sumažinus porcijas ir atsisakius riebaus maisto (atsisakyti pusryčių, pietų arba vakarienės nereikia!).
  • Mažiau riebaus maisto. Riebalai turėtų sudaryti ne daugiau kaip 30% dienos kalorijų normos, iš jų sotieji – ne daugiau kaip 10% dienos kalorijų normos. Sotieji riebalai didina cholesterolio lygį kraujyje ir širdies bei kraujagyslių ligų riziką. Sočiųjų riebalų šaltiniai: riebi mėsa, nenugriebtas pienas, sūris ir kt. Taip pat cholesterolio lygį didina ir hidrinti riebalai, todėl jais taip pat nederėtų piktnaudžiauti (jų yra aliejuose, margarine, keptuose produktuose).
  • Mažiau cukraus ir druskos. Nepiktnaudžiaukite ir rūkytais gaminiais.
  • Venkite alkoholinių gėrimų. Moterims leidžiama išgerti ne daugiau kaip vieną porciją per dieną (ir net mažiau).

 
Kokie produktai gali palengvinti menopauzės simptomus?
 
Paprasčiausi bananai padeda sureguliuoti kraujo spaudimą, riešutai – išlikti jaunoms ir džiaugtis stangria oda, tad kodėl nepabandžius pakoreguoti savo mitybą ir pagerinti savijautą?
 
Pilno grūdo produktai. Nuovargis ir svorio augimas – tai kelios problemos, neretai siejamos su menopauze. O susidoroti su tuo gali padėti pilno grūdo produktai. Jie ne tik sveika, bet ir padeda sureguliuoti svorį (taip yra dėl to, kad sudėtingieji angliavandeniai teigiamai veikia cukraus kiekį kraujyje. Jis nešokinėja, todėl nesukelia noro užkandžiauti, smaližiauti ir pasiduoti kitoms mėgstančių pavalgyti „nuodėmėms“)
 
Migdolai. Jūsų oda sausa? Aprūpinkite ją vitaminu E. Tai galingas antioksidantas, apsaugantis odą nuo žalingo aplinkos poveikio, stiprinantis kaulus ir netgi reguliuojantis cholesterolio kiekį kraujyje. Saujelė migdolų kasdien, ir pamatysite, kad pasijausite kur kas geriau.
 
Kalakutiena. Aminorūgštys, kurių yra šioje mėsoje, padeda serotonino (laimės hormono) gamybai. Vadinasi, išvada viena – emociškai pasijausime kur kas geriau. Tad toks maistas, kaip kalakutiena ar varškės sūris, padės atrasti harmoniją – būsime mažiau sudirgusios ir geresnės nuotaikos.
 
Jogurtas. Vyresnio amžiaus moterų kaulai silpnėja, todėl joms būtinas kalcis. Nevenkite įvairių pieno produktų – jogurto, varškės, rūgpienio, kadangi jie mažina osteoporozės riziką. Žinoma, jų vertėtų vartoti su saiku.
 
Ankštiniai produktai. Tokie ankštiniai produktai, kaip, pavyzdžiui, lęšiai – puikus pasirinkimas menopauzės metu. Juose yra naudingų medžiagų, kurios itin reikalingos kaulams (įskaitant ir borą).
 
Lapiniai kopūstai (kale). Lapiniai kopūstai, špinatai, gražgarstės, brokoliai aprūpina organizmą magniu, o šis padeda išlikti mūsų kaulams sveikiems ir tvirtiems menopauzės metu. Magnis taip pat stiprina imunitetą ir širdies bei kraujagyslių sveikatą.
 
Tofu. Tofu, dar vadinamas sojų varške, yra tikra baltymų bomba. Taip pat šiame produkte yra fitoestrogenų, kurie savo struktūra primena moteriškuosius hormonus estrogenus. Teigiama, kad produktai su fitoestrogenais moterims padeda lengviau išgyventi klimakterinį laikotarpį.
 
Žuvis. Mėgaukitės ja dažniau, ir sumažinsite menopauzės metu išaugančią širdies ligų riziką. Skanaukite riebias žuvis, kuriose yra omega-3 riebalų rūgščių, pavyzdžiui, skumbrę, lašišą ir pan.
 
Vengtini produktai
 
Nors maistas turi būti įvairus, kai kurių produktų kiekius reikėtų mažinti ar netgi atsisakyti visiškai. Pavyzdžiui, kava, alkoholis, aštrus maistas gali sukelti karščio bangas ir prakaitavimą, raudona mėsa, perdirbtas maistas, gazuoti gėrimai gali paskatinti kalcio ir magnio trūkumą.

» Rašyti komentarą