Kaip gelbėtis nuo PMS?

Priešmenstruacinis sindromas (trumpiau – PMS) – problema, su kuria taikstosi daugelis dailiosios lyties atstovių. Kad ir kokia nerimta ji atrodytų iš pirmo žvilgsnio, tenka pripažinti, kad nemažos dalies moterų gyvenime tas nelemtas sindromas groja pirmuoju smuiku. Ką daryti?
 
Taikstymasis – ne išeitis
 
Seniau, kai moterų pečių dar neslėgė tokia didelė socialinė atsakomybė, darbas ir aukšti postai, sunkiausią mėnesio dalį dažna jų praleisdavo lovoje skųsdamasi bendru negalavimu. Šiuolaikinėje visuomenėje moterims būdingas gerokai aktyvesnis gyvenimo būdas, jų kūnui tenka ištverti nuolatinį stresą bei fizinius krūvius. Organizmui pareikalavus pertraukos jos tikrai neturi nei laiko, nei galimybės „išsigulėti.

Taigi dailiajai lyčiai tenka dirbti ir kartu kęsti PMS sukeltą diskomfortą, nes šis negalavimas niekur nelaikomas liga.

Tiesą sakant, labai ilgą laiką apie PMS simptomus išvis žinota labai mažai. Moterys ir dabar dar linkusios taikstytis su jais, net jei tuo kenkia pačios sau, rizikuoja karjera ir ramybe šeimoje, tačiau gydytojai laikosi nuomonės, kad kentėti tikrai nereikia! Moteris PMS laikotarpiu būtina globoti ir padėti susidoroti su problema. Net šiuolaikiniai vyrai jau tai supranta: štai Rusijoje vienas deputatas buvo pasiūlęs Dūmai suteikti moterims kas mėnesį du laisvadienius „ypatingomis dienomis“. Jam nepavyko įtikinti kolegų įtraukti tokią pataisą į Darbo kodeksą, bet moterys, reikia manyti, įvertino gerus norus. Juk dažną jų PMS taip išmuša iš vėžių, kad šį sindromą reikėtų laikyti ne tik medicinine, bet ir socialine problema.
 
Kaip sau padėti?
 
Pirmiausia įsisąmoninkite esminį faktą: priešmenstruacinis sindromas nėra norma. Dažniausiai šią būklę lemia hormonų balanso sutrikimai, nors tikrąsias PMS pasireiškimo priežastis gali atnarplioti tik specialistas – tai yra ginekologas. Nustatęs diagnozę, jis paskirs tinkamą gydymą, kuris greičiausiai bus kompleksinis: teks ne tik vaistų pagerti, bet ir atsižvelgti į rekomendacijas dėl dietos, gyvenimo būdo.

Dažnai į kompleksinį PMS simptomų gydymą įtraukiama vadinamoji ciklinė vitaminų terapija. Esmė tai, kad moters organizmas kiekvieną mėnesį patiria visą seriją ciklinių pakitimų ir, priklausomai nuo ciklo dienos, jį reikia pastiprinti tam tikrais vitaminais bei mikroelementais. Būtent dėl to terapijos kursą turėtų suplanuoti profesionalas – jos schema paprastai būna gana sudėtinga. O jeigu dar yra ir hormonų disbalanso požymių, kartais gydytojai dar pataria vartoti ir fitohormonų – jie pakoreguoja bendrą savijautą.

Tiesa, šiais laikais jau yra preparatų, kurių vartojimas iškart suskirstytas į fazes pagal moters ciklą, ir jie gerokai palengvina darbą gydytojams, pacientėms – vartojimą.

Kad lengviau būtų įsivaizduoti, dažną tokį preparatą sudaro keturi skirtingų kapsulių lapeliai, kurių kiekvienas skirtas kitai ciklo fazei.

Per pirmąją fazę – menstruacijų, normaliomis aplinkybėmis trunkančią penkias dienas, – moters organizmui dėl suprantamų priežasčių reikia daugiau geležies, taip pat gali kamuoti skausmai ir diskomfortas. Taigi pirmojo lapelio kapsulėse yra geležies, folio rūgšties (kad organizmas geriau pasisavintų geležį) ir imbiero ekstrakto, padedančio nuslopinti skausmingus gimdos spazmus.

Antrosios, arba proliferacijos, fazės metu moters kraujyje padaugėja estrogenų. Jeigu jų pernelyg daug, galimi tinimai, padidėjęs dirglumas, nemiga. Tokiu atveju savijautai pagerinti naudojamas brokolių ekstraktas – jis stabilizuoja estrogenų lygį organizme. Taip pat pridedami ir vadinamieji ramybės vitaminai: glutamino rūgštis ir nikotinamidas. Visų šių medžiagų yra preparato antrojo lapelio kapsulėse.

Trečiosios moters ciklo fazės metu padidėja koncentracija kito moteriško hormono – progesterono. Kad palaikytų normalų jo lygį, moteris turi vartoti vitaminus E ir C, taip pat šio hormono sekreciją skatinančius ekstraktus.

Galiausiai per paskutinę, ketvirtąją, arba vėlyvos sekrecijos, fazę kaip tik ir pasireiškia PMS. Simptomai slopinami tikrojo skaistmino ekstraktu, magniu – jie padeda subalansuoti emocijas. Dar pridedama cinko, padedančio išsaugoti lygią odą ir išvengti uždegimų bei bėrimų.
 
Maistas taip pat svarbus
 
Antroje menstruacinio ciklo pusėje tampa itin svarbu skirti pakankamai dėmesio taisyklingai mitybai.

Jeigu kamuoja PMS, mityba turi būti racionali ir subalansuota. Valgyti dera dažnai, bet mažomis porcijomis ir šiukštu nepraleidžiant pusryčių. Pirmenybę teikite produktams, turintiems daug ląstelienos ir angliavandenių.

Jūsų valgiaraštyje turi atsirasti daugiau vaisių ir daržovių – jie ne tik puikus reikalingų maistinių skaidulų, bet ir vitaminų bei mineralinių medžiagų šaltinis. Patariama vartoti daugiau skysčių, ir gerti reikėtų taip pat, kaip ir valgyti, – dažnai, bet po nedaug.

Pageidautina vengti didelių kiekių baltymingų produktų – tai yra mėsos. O riebaus maisto, kepinių, kofeino ir alkoholio, kaip ir cukraus bei druskos, patartina apskritai atsisakyti.

Fizinio aktyvumo nereikėtų riboti, tačiau būtų gerai jį nukreipti reikiama linkme – užsiimti joga, pilateso mankšta, apsilankyti pas masažuotoją. Jėgos pratimai, pernelyg dideli fiziniai krūviai šiomis mėnesio dienomis netinkami, tad jų geriau atsisakyti.

Tai tik pagrindiniai kovos su PMS simptomais metodai. Šiuolaikinės medicinos galimybės didžiulės, ji būtinai jums padės – jei tik liausitės nešusios kankinės kryžių ir kreipsitės į gydytoją. Metas įsisąmoninti: PMS, kaip ir kritinių dienų problemos, nėra mitas. O moteris, kuri rūpinasi savo sveikata, nėra lepūnėlė...

» Rašyti komentarą