Ką derėtų žinoti apie priešmenstruacinį sindromą?

Net 72 procentai 18-40 metų amžiaus Lietuvos moterų prieš menstruacijas ir jų metu patiria priešmenstruacinio sindromo simptomus. Remiantis naujausiais duomenimis, septynioms iš dešimties Lietuvos moterų šie simptomai trukdo gyventi visavertį kasdienį gyvenimą - 43 procentai moterų teigia, kad dažnai jaučia varginančius simptomus. Net 23 procentai moterų priešmenstruacinio  sindromo simptomus jaučia prieš kiekvienas mėnesines, o 22 procentai - beveik prieš kiekvienas mėnesines.1 Duomenys iš tiesų verčia suglumti – dauguma moterų neįtaria, kad jas kankinantys negalavimai yra laikomi priešmenstruacinio sindromo simptomais.

Kas yra PMS?

Moters gyvenime svarbų vaidmenį atlieka menstruacinis ciklas, kurio vidutinė trukmė yra 28 dienos, nors šis laikotarpis gali svyruoti nuo 21 iki 35 dienų. Ciklas skaičiuojamas nuo vienų mėnesinių pradžios iki kitų mėnesinių pradžios. Šį ciklą pusiau dalina ovuliacija, kuri apibūdinama kaip tinkamiausias laikas moteriai pastoti. Ovuliacijos metu apvaisinimui pasiruošęs kiaušinėlis išsilaisvina iš kiaušidės. Po ovuliacijos moters organizme pradeda keistis hormonų kiekiai ir jų santykis. Tai veikia centrinę nervų sistemą bei kitus organus ir gali sukelti priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus.

PMS – tai simptomai, kurie atsiranda daugeliui moterų likus savaitei ar dviems iki menstruacijų pradžios. Simptomai dažnai suintensyvėja ir yra labiau juntami prieš prasidedant menstruacijoms bei pirmosiomis jų dienomis. Vėliau PMS simptomai susilpnėja. PMS galima priskirti net 150 įvairių simptomų, ir jie gali būti dviejų tipų: fiziologiniai ir psichologiniai.

Dažniausiai moterims pasireiškia šie simptomai:

Hormonų svarba

PMS simptomams daugiausia įtakos turi 3 pagrindiniai hormonai: estrogenas, progesteronas ir prolaktinas.

Estrogenas – tai moteriškumo hormonas (gaminamas kiaušidėse), kuris atsakingas už moters energiją, grožį ir gerą savijautą. Įvykus ovuliacijai, estrogeno kiekis organizme sumažėja, ir gali pradėti reikštis įvairūs psichologiniai ir fiziologiniai PMS simptomai.

Progesteronas – tai pagrindinis nėštumo hormonas (gaminamas kiaušidėse), kuris paruošia gimdos gleivinę priimti apvaisintą kiaušinėlį. Per ovuliaciją progesterono lygis pradeda kilti ruošdamas moterį nėštumui ir, jei kiaušinėlio apvaisinimas neįvyksta, hormono lygis sumažėja. Tai įtakoja nervų sistemos veiklą, skatina irzlumą ir netgi depresiją.

Galvos smegenų struktūrų – pogumburio bei posmegeninės liaukos ir kiaušidžių išskiriamų hormonų kiekio svyravimai įtakoja tam tikros organizmo medžiagos – serotonino – svyravimus. Estrogenų kiekio pokyčiai organizme sukelia serotonino paros svyravimus pogumburyje, o progesteronas didina serotonino apykaitos greitį. Prieš mėnesines pakinta estrogenų ir progesterono kiekių santykis, todėl pakinta ir serotonino išsiskyrimas. Sumažėjus serotonino, atsiranda prislėgta nuotaika, dirglumas, pyktis, miego sutrikimai, nerimas, nuovargis.

Vienas iš svarbiausių hormonų, darančių įtaką moters  organizmui menstruacinio ciklo metu yra vadinamas prolaktinu. Tai - peptidinis hormonas, kurį išskiria hipofizė. Šis hormonas veikia krūtis, kiaušides, lemia skysčių kaupimąsi moters organizme. Pagausėjusi prolaktino sekrecija didina krūtų jautrumą, skausmingumą ir jų pabrinkimą.

Lietuvos moterys

Remiantis naujausia statistika, galima teigti, kad Lietuvos moterims yra būdingi ne tik fiziologiniai skausmai ar kūno pokyčiai, jas dažnai kamuoja ir psichologiniai negalavimai. Nors galimų simptomų yra labai daug, Lietuvos moterų, kurių amžius 18-40 metų, apklausos rezultatų duomenimis net 84 procentai jaučia pilvo skausmą, o 78 procentai jaučia nuotaikų kaitą ir nuolatinį krūtų jautrumą.

Teigiama, kad priešmenstruacinio sindromo simptomai pasireiškia labai individualiai, tačiau pastebima tendencija, kad Lietuvoje daugiau nei pusė moterų, t. y. 53 procentai, iki menstruacijų pradžios likus kelioms savaitėms jaučia padidėjusį nerimą, tuo tarpu 49 procentai moterų teigia, kad šiuo laikotarpiu pastebi kūno svorio pakitimus – joms padidėja svoris.

Naujausi tyrimai atskleidžia, kad stipriausiai pasireiškiantys ir daugiausiai nepatogumų sukeliantys simptomai dažniausiai yra varginantis pilvo skausmas ir padažnėjusi nuotaikų kaita. Daugiau kaip trečdalis visų moterų, t. y. 37 procentai jaučia stiprius pilvo skausmus, tuo tarpu 36 procentai moterų jaučia stiprią nuotaikų kaitą.1

 

„Pilvo skausmas, krūtų jautrumas ir nuotaikų kaita stipriausiai jaučiami PMS simptomai nuo kurių kenčia daugiau nei 3/4 moterų, o nuolatinį nerimą ir kūno svorio pakitimus jaučia net pusė visų Lietuvos moterų.“

 

Dėl daugelio minėtų simptomų moterys dažnai negali normaliai dirbti, bendrauti ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Psichologiniai negalavimai, tokie kaip nerimas ir nuolatinė nuotaikų kaita, pačių moterų tarpe neretai yra priskiriami asmeninėms būdo savybėmis, bet ne PMS simptomams, atsirandantiems dėl hormonų disbalanso. Daugelis moterų dėl šios priežasties net nesusimąsto, kad gali palengvinti savo būklę ir įveikti ne tik fiziologinius, bet ir psichologinius negalavimus.

Pagalba nuo PMS

Nuo senų laikų medicinoje buvo vartojami vaistinių savybių turintys augalai. Ginekologijoje yra puikiai žinomas Tikrasis skaistminys (lot. Vitex agnus-castus) – tai melsvais, rausvais žiedais žydintis krūmiškas augalas, kilęs iš Viduržemio regiono ir Azijos. Šio augalo vaisių ekstraktas yra vertinamas kaip natūrali medžiaga, kuri gerai toleruojama ir neturi stipraus šalutinio poveikio.

Skiriamos šios skaistminio savybės:

  • Dažniausiai naudojamas ginekologijos srityje
  • Gausu biologiškai aktyvių medžiagų: eterinių aliejų, diterpenų, flavonoidų, glikozidų, viteksino ir kt.
  • Skiriamas mėnesinių ciklui reguliuoti, PMS simptomų gydymui
  • Veikia moteriškų hormonų svyravimus
  • 95 proc. moterų lengvina ar iš viso panaikina PMS simptomus
  • Saugus ir gerai toleruojamas


Tyrimai rodo, kad net 95 proc. pacienčių, kurios gydėsi tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktu, PMS simptomai palengvėjo ar visai išnyko.

Pacienčių, kurios gydėsi PMS simptomus tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktu, gydymo rezultatų vertinimas (%)

Tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktas palaiko estrogenų ir progesterono balansą, mažina prolaktino sekreciją. Todėl tikrųjų skaistminių preparatai padeda sumažinti krūtų jautrumą ir kitus fizinius bei psichologinius PMS simptomus, tokius kaip dirglumas, irzlumas, nervinė įtampa, nuotaikų kaita, pilvo pūtimas ir spazminiai skausmai. Geram efektui pasiekti, preparatų su tikrųjų skaistminių vaisių ekstraktu reikėtų vartoti keletą mėnesių.

 

1 Remiantis UAB „Rait“ 2015 m. balandžio mėn. atliktos reprezentatyvios apklausos duomenimis.
 

» Rašyti komentarą