Labiausiai paplitę mitai apie virškinimo sutrikimus

@ Pixabay

Tikriausiai neatsirastų nė vieno žmogaus, savo kailiu bent kartą nepatyrusio, kas yra sutrikęs virškinimas. Tačiau ar žinote, kas dėl to kaltas ir ką reikėtų daryti? Juk apie šį negalavimą sklando daugybė mitų...

1 mitas. Dėl sutrikusio virškinimo visada reikia kaltinti skrandį

Virškinimo sistema – tai ne vien skrandis. Ją sudaro virškinimo traktas (burna, ryklė, stemplė, skrandis, žarnynas, išeinamoji anga) ir virškinimo liaukos (seilių liaukos, skrandžio liaukos, kepenys, kasa, plonųjų žarnų liaukutės).

Virškinimo sutrikimus gali sukelti skirtingų virškinimo sistemos organų ar liaukų veiklos sutrikimai bei ligos – štai kodėl virškinimo sutrikimų nereikėtų sieti vien su skrandžio negalavimais.

2 mitas. Visų virškinimo sutrikimų priežastys yra aiškiai apibrėžtos

Dažnai virškinimo sutrikimai, pasireiškiantys tokiais simptomais, kaip, pavyzdžiui, pykinimas, skausmas ir sunkumas pavalgius, rėmuo, raugėjimas, dujų kaupimasis žarnyne, gali pasireikšti ir nesant aiškiai identifikuojamos ligos. Virškinimo sutrikimus neretai išprovokuoja netinkama mityba, žalingi įpročiai, patiriamas stresas, menkas arba per didelis fizinis krūvis. Tai vadinamieji funkciniai virškinamojo trakto sutrikimai.


3 mitas. Gydantis pakanka atsižvelgti į negalavimo simptomus

Suvokdami ligą per patiriamus simptomus, kurie gali pasireikšti esant skirtingiems negalavimams, žmonės neretai klaidingai identifikuoja susirgimą. Pavyzdžiui, pacientas gali jausti nuolatinį sunkumą, tempimą skrandžio srityje ir manyti, kad jam sutriko virškinimas, tačiau iš tiesų tai gali būti kitų virškinimo sistemos organų negalavimo požymiai. Panašūs simptomai gali pasireikšti sergant stemplės, skrandžio, žarnyno ligomis, todėl savarankiškai gydantis pasveikti gali būti sunku. Jeigu jus dažnai vargina vieni ar kiti simptomai, reikėtų kreiptis į specialistus. Nerimą turėtų kelti: vėmimas krauju ar kraujo tirščiais, krentantis kūno svoris, kraujas išmatose ar juodos išmatos, mažakraujystė, karščiavimas.

4 mitas. Virškinimo sutrikimams gydyti užtenka vaistų

Siekiant išvengti virškinimo organų negalavimo dažnėjimo ir intensyvėjimo, gydytojai pirmiausiai pataria koreguoti mitybos įpročius, laikytis tvarkingo mitybos grafiko, vartoti lengvai virškinamą maistą, atsisakyti riebių, keptų, saldžių, aštrių, rūkytų patiekalų, riboti alkoholio vartojimą ir rūkymą, labai gerai sukramtyti maistą, rūpintis fiziniu aktyvumu ir palaikyti normalų kūno svorį, mokytis įveikti patiriamą stresą.

5 mitas. Nuolatinis persivalgymas ir virškinimo lengvinimas vaistais yra saugūs ir neturi nemalonių pasekmių

Klaidingai manoma, kad tam tikromis progomis (pavyzdžiui, per šventes) galima sau leisti ramia sąžine kimšti sunkiai virškinamą maistą ir virškinimą lengvinančius vaistus, kad tai neturės jokių pasekmių. Tiesa ta, kad šventėmis viskas neapsiriboja, o virškinimą apsunkinti gali ir ne itin didelis kiekis sunkaus maisto. Todėl pavalgius jaučiant diskomfortą ir jam panaikinti vartojant vaistus, didėja rizika išsivystyti ydingiems mitybos įpročiams, atsiranda polinkis į nuolatinį persivalgymą, gresia nutukimas, didėja kraujospūdis, cholesterolio kiekis kraujyje, kyla širdies ligų, cukrinio diabeto, sąnarių ligų rizika.

» Rašyti komentarą