Ketinate sportuoti? Nepamirškite pasikonsultuoti su kardiologu!

Sportas – ne visada sveikatos ir energijos šaltinis – omenyje turimi atvejai, kai sportuojama neatsakingai. Palyginus su kitomis ligomis, nuo širdies ir kraujagyslių ligų daugiausiai žmonių miršta ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Gydytojai kardiologai atkreipia dėmesį, kad greta įvairių rizikos veiksnių, kuriuos visuomenei vis primena specialistai, didelę riziką širdžiai kelia ir individualaus žmogaus krūvio neatitinkantis sportas.
 
Todėl jei ketinate pradėti sportuoti, būtinai turite pasikonsultuoti su medikais bei atlikti jų skirtus tyrimus.
 
„Pradedantieji sportuoti dažnai neįvertina savo širdies ir kraujagyslių funkcijų galimybių, į treniruotes ateina neišsityrę širdies būklės. Per greitai užsimoję pasiekti maksimalių rezultatų, jie neapsilanko pas specialistą, kad šis nustatytų individualius fizinio krūvio toleravimo slenksčius – kiek laiko galima sportuoti, kada galima daryti pertraukas, kokius pratimus rinktis, o kokių vengti“, – dalinasi patirtimi „Elite medicale“ klinikos prof. habil. dr. Donatas Vasiliauskas.
 
Profesorius pabrėžia, kad, prieš apsilankant sporto salėje, būtina pasitarti su gydytoju ne tik tiems, kam nustatytos širdies ligos, arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, nutukimas, sergantiems sąnarių ligomis, bet ir tiems, kurie savo sveikata nesiskundžia.

 
Profesoriaus kolegės dr. Jolantos Marcinkevičienės teigimu, dažnai tenka konsultuoti jaunus žmones, norinčius kuo greičiau pasiekti sporto rezultatų ar greitai pagerinti fizinę formą. Deja, jaunimas neatsižvelgia, kad iki šiol buvęs fiziškai neaktyvus kūnas bei širdis gali patirti stresą ir persitempti. Vidutinio amžiaus žmonės trokšta išlaikyti tokį patį fizinį pasirengimą, koks buvo jaunystėje.
 
Specialistės teigimu, dažniausiai jie ir sportuoja įprastu ir daugelį metų nesikeičiančiu tempu, neatsižvelgdami į didėjantį amžių, sveikatos pokyčius ar persirgtas ligas. Kartais net ir širdies ligomis sergantys, peršalę arba neseniai operacijų turėję žmonės vis tiek nusprendžia sportuoti – nepasitarę su gydytoju jie gali smarkiai pakenkti savo sveikatai.
 
Ketinantiems sportuoti, kardiologai rekomenduoja apsilankyti pas specialistus, kurie:
 

  • įvertins širdį echoskopu – širdies miokardo būklę, vožtuvų funkciją, sistolinės ir diastolinės širdies funkcijos, raumens, širdies pertvaros ir sienelių storio nustatymą;
  • užrašys ramybės elektrokardiogramą (EKG), parodančią širdies laidžiosios ir elektrinės sistemos būsenos aritmijų galimybes, greitą arba pernelyg retą širdies ritmą;
  • atliks bendrą kraujo tyrimą ir gliukozės toleravimo testą;
  • atliks krūvio testą, kurio metu nustatoma aerobinio slenksčio, širdies reakcijos būklė į fizinį krūvį.

 
Nors sporto klubuose įrengtos saugios technologijos, treneriai pasirengę suteikti pirmąją medicinos pagalbą, vis dėlto už savo sveikatos būklę žmonės atsakingi patys. Jei kyla bent menkiausia abejonė dėl savo galimybių – būtinai pasikonsultuokite su medikais.

» Rašyti komentarą