Kaip sumažinti tabako daromą žalą

Aišku, būtų geriau iš karto atsikratyti šio žalingo įpročio visiems laikams, tačiau mesti rūkyti ne visiems taip paprasta. Jeigu ir jūs priklausote žmonių, kuriems sunku išsivaduoti iš tabako gniaužtų, kategorijai – bent jau pasistenkite sumažinti jo daromą žalą jūsų organizmui!
 
Nerūkykite tuščiu skrandžiu.
Virškinamas maistas iš dalies apsaugo skrandį nuo su seilėmis patenkančių žalingų medžiagų, todėl skrandžio gleivinė dirginama mažiau. Jeigu rūkote alkani, tai gali baigtis gastritu, skrandžio opa, virškinamojo trakto veiklos sutrikimais. Ypač blogai rūkyti ryti, tik pabudus ir nepapusryčiavus. Amerikiečių mokslininkai išsiaiškino, kad rūkaliai, iškeičiantys pusryčius į cigaretę, 2 kartus labiau rizikuoja susirgti plaučių vėžiu ir 1,6 karto – gerklų vėžiu. Jeigu negalite mesti rūkyti, tada bent jau rūkykite po valgio.
 
Nesurūkykite cigaretės iki galo. Kuo arčiau filtro, tuo kenksmingų medžiagų koncentracija didesnė. Surūkėte 2/3 cigaretės? Pakaks, likusią išmeskite.
 
Nerūkykite gerdami alkoholinius gėrimus. Daugeliui alkoholio ir nikotino duetas atrodo labai patrauklus, tačiau svarbu nepamiršti, kad jų poveikis yra kardinaliai priešingas: alkoholis išplečia kraujagysles, nikotinas – sutraukia. O dabar įsivaizduokite, kas vyksta jūsų organizme, kai be perstojo tai rūkote, tai geriate... Ir jau net nekalbame apie tai, kad vienas žalingas įprotis stimuliuoja kitą – išgėrus kyla noras užtraukti dūmą, ir atvirkščiai... Taip per porą valandų galima nepastebimai surūkyti visą cigarečių pakelį.
 

Nerūkykite iš karto po fizinės veiklos (rytinės mankštos, sekso, darbo sode, treniruotės sporto salėje ir pan.). Fizinis aktyvumas gerina kraujotaką, todėl užsirūkius nuodingosios medžiagos po organizmą pasklis greičiau, ir dideliais kiekiais.
 
Nerūkykite namuose. Toksiškos cigarečių dūmų medžiagos įsigeria į minkštus baldus, kilimus, rūbus, užuolaidas. Nuolat būnant prirūkytoje patalpoje (net ir nerūkant pačiam) galima netgi įsivaryti vėžį. Jeigu jau labai norisi užtraukti dūmą, apsaugokite savo artimuosius – eikite parūkyti į lauką: tuo pačiu sumažinsite savo priklausomybę nuo nikotino – blogu oru dar gerai pamąstysite, ar verta kelti koją iš namų, o tai – pirmas žingsnelis sveikesnio gyvenimo būdo link.
 
Maitinkitės visaverčiu maistu. Rūkalių organizmas reikalauja daugiau vitaminų, ypač – vitamino C. Įtraukite į savo meniu citrusinius vaisius, kivius, serbentus, erškėtuoges, nepamirškite vitamino E (jo gausu augaliniame aliejuje, saulėgrąžose, riešutuose, špinatuose), vitamino A (pagrindiniai šaltiniai – kiaušiniai, sviestas, geltonos, raudonos ir oranžinės spalvos vaisiai bei daržovės). Avitaminozės periodu galima pagerti polivitaminų kompleksus, tačiau ne didesnėmis dozėmis, negu nurodyta ant pakuotės.
 
Stenkitės nerūkyti, kai dirbate kompiuteriu, skaitote knygą ar pan. Kai žmogus į ką nors įsitraukia, jis nepastebi, kiek surūko – jis gali traukti cigaretę po cigaretės, kol surūkys visą pakelį. Štai kodėl specialistai rekomenduoja atskirti rūkymą kaip atskirą procesą, ir rūkyti lėtai, darant pauzes – taip į organizmą nuodingųjų medžiagų pateks mažiau.
 
Neįtraukite oro per daug giliai – tai taip pat padės sumažinti į organizmą patenkančių toksinų kiekį.

» Rašyti komentarą