Kad dantys būtų sveiki

Apsilankymai pas stomatologą – brangus ir daug nervų kainuojantis „malonumas“. Kaip apsaugoti savo dantis, kad jie ilgiau išliktų sveiki? Kokių priemonių galima imtis? Kokių dalykų patartina vengti?

Galima...

Valyti dantis ne tik šepetėliu ir pasta, bet taip pat ir tarpdančių siūlu. Šios priemonės turi būti naudojamos reguliariai. Jeigu valysite dantis šepetėliu ir siūlu po 2–3 kartus per dieną, tai padės išvengti dantų apnašų, kurios gali sukelti dantenų ligas, be to, apsaugos širdį ir arterijas. Bakterijos, esančios apnašose, gali per dantenas patekti į kraują ir pažeisti kraujotakos sistemą, sukeltis burnos ertmės infekciją, kuri, tikėtina, išplis į žandikaulį ir kitas kaulolės vietas. Be viso to, pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, didesnė ligų paūmėjimo tikimybė, kadangi diabetikai taip pat dažniau susiduria ir su dantenų bei dantų problemomis.

Apsilankyti pas stomatologą. Neatidėliokite savo vizito pas šį specialistą – taip išvengsite dantų apnašų kaupimosi ir akmenų, be to, galėsite įsitikinti, kad jūsų dantenos išties sveikos. Vis dėlto profesionalus valymas du kartus per metus dar nereiškia, kad turite numoti ranka į įprastą burnos ertmės higieną. Tyrimai rodo, kad keli apsilankymai pas stomatologą per metus neatstos reguliaraus dantų valymo šepetėliu ir siūlu.

Kramtyti becukrę kramtomąją gumą. Jeigu turite įprotį reguliariai (arba ne) kramtyti gumą, rinkitės tokią, kurios sudėtyje nebūtų cukraus. Tai padės išvengti dantų ėduonies.


Negalima...

Ignoruoti padidėjusio dantų jautrumo ir versti jam kaltės. Geriausia strategija kovojant su dantų jautrumu – kruopštus valymas šepetėliu ir siūlu. Tai puiki profilaktikos priemonė, užtikrinanti, kad apsilankyti pas stomatologą neteks dažniau, negu priklauso. Pati didžiausia problema yra ta, kad jautrių dantų savininkai vengia vizitų pas stomatologą, bijo gydyti silpną danties skausmą, ir laukia, kad viskas praeis savaime, kad neprireiks jokio gydymo. Deja, geruoju tai gali ir nesibaigti – uždelsus prireikia jau rimtos stomatologinės/medicininės intervencijos.

Dažnai užkandžiauti. Dažni užkandžiai (o ypač – įvairūs saldėsiai ir saldūs gėrimai) maitina ne tik jus, bet ir kenksmingas bakterijas, kurios ir yra dantų ėduonies priežastis. Dantis patartina valyti kaskart po valgio. Jeigu jūs užkandžiaujate dažnai, tai gali būti ne tik nepatogu, bet ir sukelti rimtų problemų (pavyzdžiui, pažeisti dantų emalį).

Bijoti skausmo. Dauguma baimių ir pasiteisinimų, kodėl nenorime eiti pas stomatologą, neturi jokio realaus pagrindo. Žmonės labai baiminasi, kad teks ištraukti dantį, tačiau tokių radikalių priemonių kai kuriais atvejais būtų galima išvengti, jeigu į stomatologo kabinetą nueitume iš karto, vos tik pajuntame skausmą. Na, o naudojant nuskausminamuosius, procedūra gali būti visai neskausminga.

Atlikti nereikalingų procedūrų. Daugelyje stomatologijos klinikų kai kurios siūlomos paslaugos yra pagrindinis jų pajamų šaltinis, tačiau iš esmės – visiškai nereikalingos. Žinoma, jūs galite kompleksuoti dėl estetinės savo dantų išvaizdos, tačiau tai dar nereiškia, kad būtinai turite pirkti balinamąją dantų pastą iš savo stomatologo.

Kitos ne pačios būtiniausios procedūros – plombų keitimas „kokybiškesnėmis“ (nors senosios dar savo vietoje), protinių dantų šalinimas, dažnos rentgeno nuotraukos ir panašiai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
kęstutis
2014-01-22 18:57
Ka daryt ar kad dantys butų stiprus ir nejudėtu
Nesvarbu
2012-05-16 12:43
Aš paklausau viena patarima.sau dantys gali buti sveikos.
vida
2012-05-10 21:39
Taip, dabar dantu taisymas - prabanga
liuka
2012-05-10 21:39
Siaubas, neseniai pas dantiste apsilankiau. Senokai buvau buvusi ir net neisivaizdavau kokios kainos... Dabar atsakingiau rupinsiuos dantu sveikata
minija
2012-05-10 21:38
Mano dantys labai silpni... bet cia visos gimines problema