Ką reikia žinoti apie daigintus grūdus

Apie daigintų grūdų naudą žinoma jau seniai. Hipokratas, Indijos jogai ir net mūsų protėviai naudojo juos maistui – košėms, kisieliams, dėjo į sriubą, raugė girą, netgi virė alų.
 
Šiais laikais labai daug sveikos mitybos šalininkų patys daigina grūdus ir deda juos į salotas arba valgo vienus. Tam tinka praktiškai visos kultūros, figūruojančios žmonių valgiaraštyje: kviečiai, rugiai, miežiai, visi ankštiniai augalai, saulėgrąžų sėklos, žemės riešutai.

Manoma, kad daigintuose grūduose yra gerokai daugiau įprastų vitaminų ir dėl savo padidintos biologinės vertės jie labai naudingi visam organizmui – juk valgoma koncentruota gyvybinė energija ir maistingosios medžiagos, veikiančios mus ląstelių lygiu. Bet kaipgi yra iš tikrųjų?
 
Kuo turtingi
 
Daiginant grūdus juose iš tiesų padaugėja kai kurių vitaminų – B grupės (pavyzdžiui, vitaminų B, B2 ir PP – vidutiniškai 1,5–2 kartus), vitamino E. Daigeliuose atsiranda vitamino C, kurio paprastuose grūduose nėra.

Sudygusiame grūde iš dalies suyra fitatai – mineralų, taigi kalcio, magnio, cinko, kitų pasisavinimą stabdantys junginiai.

Taip pat daigintuose grūduose daug cukraus bei ląstelienos, ir tokios formos, kuri lengvai pasisavinama.

Dėl to daigintų kviečių, sojų ar paprastų pupelių maistinė vertė gerokai didesnė nei perdirbtų produktų, nes didesnė dalis naudingųjų medžiagų vis dėlto glūdi grūdo gemale. Sumalus grūdus į miltus, dauguma tų medžiagų – B grupės vitaminai, mineralinės medžiagos, maistinės skaidulos – pradingsta, arba, tiksliau, lieka sėlenose.
 
Kuo naudingi
 
Specialistai tvirtina, kad daiginti grūdai – tiek kviečių, tiek kitų grūdinių kultūrų – yra galingas organizmo gyvybinių funkcijų stimuliatorius. Jie:

 

  • reguliuoja ir atitaiso gyvybiškai svarbius organizmo procesus bet kokiame amžiuje, stiprina imunitetą, didina atsparumą peršalimo ligoms;
  • užtikrina normalią medžiagų apykaitą ir visavertį nervų sistemos funkcionavimą;
  • gerina virškinimą, gydo egzemas, skrandžio opą;
  • didina darbingumą ir gerina lytinę funkciją;
  • grąžina gerą regą, judesių koordinuotumą, plaukų spalvą ir vešlumą, stiprina dantis;
  • atjaunina organizmą (dėl daiguose esančių antioksidantų, vitaminų A, C, E bei fermentų);
  • šviežių ūglių gyvoji energija stimuliuoja vidinį apsivalymą ir organizmo regeneraciją, skatina hemoglobino susidarymą, valo kraują;
  • daiginti grūdai laikomi onkologinių ligų profilaktikos priemone;
  • didelis kiekis magnio daigintuose grūduose padeda sumažinti kraujospūdį, pašalinti iš organizmo cholesterolį, mažina širdies priepuolių tikimybę;
  • daiginti grūdai – efektyvi kovos su antsvoriu priemonė;
  • gerina miegą;
  • daigintos sėklos, grūdai ir pupos lengvai virškinami, juose gerokai daugiau vitaminų, nei kituose produktuose, taip pat optimalus baltymų ir angliavandenių santykis.


Kaip išsirinkti
 
Grūdus daiginti būtina atrinkti ir paruošti labai kruopščiai visada turint omeny, jog jie galėjo būti apdoroti kokiomis nors kenksmingomis medžiagomis. Užpylus vandeniu, netinkami grūdai iškart išplauks į paviršių.

Grūdų, nesudygusių per dvi paras, nederėtų valgyti.

Jokiu būdu negalima daiginti grūdų atsargai – šaldytuve juos galima laikyti ne ilgiau kaip 48 valandas. Jei ruošiate patiekalus su daigintais grūdais, kad geriau išsilaikytų, į juos reikėtų dėti medaus arba citrinų sulčių.

Tačiau jeigu grūdai, tegul ir laikomi šaldytuve, patamsėja, meskite juos lauk.
 
Kaip daiginti
 
Dažniausiai daiginami kviečiai, rugiai, lęšiai, įvairios pupelės, žirniai, grikiai, saulėgrąžų ir ridikėlių sėklos.

50–100 g grūdų (tai, tarp kitko, yra rekomenduojama paros norma žmogui) nuskalaukite šaltu vandeniu ir suberkite į plokščią stiklinį, porcelianinį arba emaliuotą indą ne storesniu kaip 2 cm sluoksniu – kad lygiai sudygtų. Grūdus galima paberti tiesiai ant indo dugno arba ant audinio ar marlės skiautės. Svarbiau grūdus uždengti kokia medžiagine skiaute arba ta pačia marle bei užpilti kambario temperatūros vandeniu iki viršutinių grūdų lygio. Tada pastatyti tamsioje šiltoje vietoje ir, kai būtina, drėkinti viršutinį audinį.

Rekomenduojamą 1–3 mm dydį sudygusių daigų ūgliai pasiekia per parą ar dvi – viskas priklauso nuo aplinkos temperatūros ir grūdų kokybės.

Beje, tiesiog išbrinkę, syvų prisipildę, bet dar nesudygę grūdai taip pat yra visavertis produktas.

Galiausiai grūdus reikia gerai nuplauti tekančiu vandeniu, kad neliktų jokių pašalinių kvapų, ir juos jau galima valgyti.
 
Receptai
 
Daigintus grūdus bei ankštinius augalus geriausia valgyti pusryčiams. Galima – vienus (tik svarbu gerai sukramtyti), o galima kituose sveikuose patiekaluose.

Taip pat svarbu atminti, kad kai kurių ankštinių augalų sudygusiose sėklose esama sveikatai kenksmingų medžiagų, kurios, pakaitinus, suyra. Todėl daigintas sojų pupeles ir žirnius reikėtų patroškinti garuose arba pavirinti 3–5 minutes.

Daigintas pupuoles, lęšius ir liucerną galite drąsiai valgyti šviežius.
 
Paprastos salotos

Komponentus pasirinkite pagal skonį: tarkuotos morkos, džiovinti vaisiai (figos, slyvos, abrikosai, razinos), švieži vaisiai, riešutai, švieži žalumynai.

Daigintus grūdus sumalkite mėsmale ir pridėkite bet kurių iš minėtų produktų. Pagardinkite medumi ir citrinų sultimis.
 
Vaisių salotos su daigintomis saulėgrąžomis ir kviečiais

Reikės: 1 banano, 1 kivio, 100 g sūrio (geriau naminio), 3 šaukštų granatų sėklų, 2 šaukštų daigintų kviečių, 2 šaukštų daigintų saulėgrąžų sėklų, 2 šaukštų medaus, 1/2 citrinos sulčių.

Daigintus grūdus sumalkite mėsmale, sūrį – sutarkuokite. Vaisius smulkiai supjaustykite. Viską sumaišykite ir pagardinkite medumi su citrina, papuoškite granato sėklomis.
 
Saldžios kviečių salotos

Reikės: 1/2 stiklinės tris paras daigintų kviečių grūdų, 2 šaukštelių sezamų arba kokių nors kitų sėklų, medaus.

Sėklas susmulkinkite ir suberkite ant daigintų grūdų. Pagardinkite medumi pagal skonį.
 
Kiniškos salotos

Reikės: 1/2 stiklinės daigintų sojų, 100 g kininių salotų lapų, 3 šaukštų konservuotų žirnelių, majonezo.

Daigintas sojas pavirkite 3 minutes ir nuskalaukite vandeniu. Salotų lapus susmulkinkite, suberkite ant jų žirnelius, sudėkite sojas. Apliekite majonezu. Galima apšlakstyti trupučiu citrinų sulčių.
 
Miltai salotoms, košėms, kokteiliams

Iš daigintų grūdų galima susimalti miltų ir barstyti jais salotas, košes. Prieš tai grūdus reikėtų padžiovinti ir sutrinti elektrine trintuve.

Daigintų grūdų miltus taip pat galima naudoti įvairiems gėrimams ruošti – su sultimis, medumi, grietinėle (pieno geriau nenaudoti).

Sudygusių ir padžiovintų miežių miltai itin naudingi diabetikams. Receptas labai paprastas: 3 šaukštus miltų reikia užpilti litru verdančio vandens ir gerti tris kartus per dieną po šaukštą.
 
Miežių kisielius

Taip pat nepaprastai naudingas sergantiesiems cukriniu diabetu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige.

Sudygusius miežius reikia padžiovinti ir susmulkinti mėsmale arba kavamale. Tada įpilkite truputėlį šalto vandens, užpilti verdančiu vandeniu ir dar kelias minutes pavirti. Gautą viralą palikite 20 minučių atvėsti ir nukoškite.

Tokį kisielių reikia gerti šviežiai išvirtą pusę mėnesio.
 
Avižų kisielius

Daigintų avižų gėrimas irgi pasižymi sveikatinančiomis savybėmis. Grūdus reikia sumalti mėsmale arba kavamale, atskiesti šaltu vandeniu, užlieti verdančiu ir virinti 1–2 minutes. Dar 20 minučių kisielius turėtų „bręsti“. Po to jį galima nukošti ir iškart gerti, kol šviežias.

Avižų kisielius naudingas sergantiesiems pankreatitu, diabetu, dvylikapirštės žarnos opalige.

Jį galima gerti ir nusilpus organizmui – rekomenduojamas dviejų savaičių kursas.

» Rašyti komentarą