Ką galima nustatyti pažvelgus burną?

Yra negalavimų (pradedant mažakraujyste ir baigiant vėžiu), kuriuos diagnozuoti galima vien pažvelgus į žmogaus burną.
 
Valydamiesi dantis veikiausiai susimąstote tik apie ėduonį ir apnašas. Tačiau savo darbą išmanančiam odontologui paciento burna gali atskleisti daug daugiau nei tik jo dantų valymo įgūdžius.
 
Sakoma, kad akys – sielos veidrodis, o burną galima drąsiai pavadinti mūsų kūno langu. Dėl to dažnai būtent odontologai gali pastebėti pirmuosius vėžio, anemijos ar cukraligės požymius.
 
Sveikiname – jūs nėščia!
 
40 procentų besilaukiančių moterų diagnozuojamas dantenų uždegimas. Taip nutinka dėl padidėjusio progesterono kiekio organizme – hormonas skatina uždegimą sukeliančių bakterijų dauginimąsi.
 
Kai kurioms būsimoms mamoms ant dantenų net išryškėja raudoni gumbeliai. Laimė, tai nėra piktybiniai dariniai – pagimdžius jie išnyksta. Be to, tokio pobūdžio uždegiminiai procesai paprastai diagnozuojami jau paskutiniais nėštumo mėnesiais.
 
Sergate bulimija
 
Mitybos sutrikimų turinčius – ir neretai juos uoliai slepiančius, – pacientus visuomet stebina, kaip odontologai sugeba per akimirką atskleisti tamsiausią jų paslaptį. Tačiau bulimija palieka ant dantų itin ryškius pėdsakus – ir tai jokia paslaptis.
 
Minėto mitybos sutrikimo kamuojamų žmonių priekiniai dantys iš vidinės pusės visada būna pažeisti druskos rūgšties. Taip yra dėl vemiant į burną patenkančių skrandžio rūgščių.
 
Kita vertus, kartais tokios žymos ant dantų gali byloti apie tai, jog žmogus vartoja antidepresantus. Tokie vaistai stabdo seilių išsiskyrimą ir didina tikimybę, kad dantis pažeis burnoje esančios rūgštys.
 
Galimi rimti sveikatos sutrikimai
 
Blogas burnos kvapas, moksliškai vadinamas halitoze, taip pat puikus sufleris. Pagal tai, ar kvapas yra „vaisinis“, ar labiau primena pašvinkusią žuvį, specialistas gali pasakyti ir jo priežastį.
 
Pavyzdžiui, salsvas vaisinis kvapas iš burnos gali byloti apie negydomą diabetą arba pernelyg ilgą pasninkavimą. Žuvies kvapą gali sukelti refliuksas, inkstų uždegimas, bronchitas arba tonzilių uždegimas.
 
Diabetas
 
Problemos dėl cukraus lygio kraujyje beveik visada paveikia dantenas. Jos gali tinti, kraujuoti arba tiesiog tapti labai jautrios. Taip pat gali pasikeisti seilių konsistencija, dažniau pulti dantų ėduonis.
 
Į tokius simptomus vertėtų reaguoti kaip į įspėjimą, kad galbūt reikėtų kreiptis ne tik į odontologą, bet ir į gydytoją endokrinologą.
 
Sinusitas
 
Kartais į odontologus kreipiasi pacientai, įsitikinę, jog jiems teks valyti danties kanalą. Tačiau pacientui atsisėdus į kėdę paaiškėja, kad jo dantys visiškai sveiki, o nemalonius pojūčius sukelia prienosinių ančių uždegimas, arba tiesiog sinusitas.
 
Viršutinių dantų šaknys yra ten pat, kur ir apatinė sinusų dalis. Be to, pasiligojus tiek vieniems, tiek kitiems simptomai būna labai panašūs: ligonis, palenkęs galvą, jaučia skausmą viršutinio žandikaulio arba skruostų srityje.
 
Avitaminozė
 
Vitaminų ir mineralinių medžiagų trūkumas gali lemti įvairius pažeidimus burnos ertmėje, dantenų uždegimą, dažnas infekcijas. Bet kokios žaizdelės burnoje prastai gyja.
 
Ypač ryškiai pasireiškia geležies trūkumas organizme. Dėl to gali pabalti dantenos, persekioti deginimo jausmas burnoje, kiti nemalonūs simptomai. Tokių pavojaus „skambučių“ nederėtų ignoruoti.
 
Vėžys
 
Pirmiesiems burnos ertmės onkologinės ligos požymiams priskiriami kraujavimai be priežasties, baltos arba raudonos dėmės ant gleivinės, pakitęs sąkandis, pabrinkimai, tinimai, gumbai arba įdubimai lūpose, dantenose, kitose burnos dalyse. Jeigu odontologas pastebėjo bet kokį jam įtarimų sukėlusį pakitimą, nedelsdami kreipkitės konsultacijos į onkologą.
 
Turite bėdų dėl alkoholio
 
Išgeriantiems žmonėms dažniau diagnozuojamas dantų ėduonis, nes alkoholis sausina burnos gleivinę. O kuo mažiau seilių, tuo prasčiau „išplaunamos“ kenksmingų bakterijų sankaupos, neutralizuojamos rūgštys, ir dantys pradeda gesti.
 
Labai mėgstate limonadą
 
Turbūt galėtumėte prisiminti tokių atvejų, kai nei iš šio, nei iš to ėmė ir atskilo gabalėlis danties? Svarbu žinoti, kad dantų audinius, be kita ko, silpnina ir saldūs gazuoti gėrimai. Aistringiausiems limonadų mėgėjams dantys dažnai pradeda trupėti ir lūžinėti. Tačiau dar pavojingesni šiuo atžvilgiu energiniai gėrimai. Juose daugiau rūgščių nei įprastuose limonaduose, taigi dantų emaliui tai tikra tragedija.
 
Kramtote nagus
 
Tokį blogą įprotį odontologas pastebi iš karto – net jei slepiate rankas. Pirmasis požymis, jog turite šią bėdą, yra mažytės ištrupos bei įskilimai dantyse arba nelygi dantų eilė. Kai kuriuos žmones dėl įpročio kramtyti nagus net kamuoja žandikaulio skausmai.
 
Jei kramtote priekiniais dantimis, jie pastebimai nudyla. Ne, ne dėl to, kad jūsų nagai būtų kieti, o dėl nuolatinio kontakto su apatiniais dantimis.

» Rašyti komentarą