5 patarimai, kaip užtikrinti sklandžią žarnyno veiklą

@ Shutterstock

Pasak JAV Nacionalinio sveikatos ir priežiūros instituto, net kas penktą žmogų kamuoja vienas iš dažniausiai pasitaikančių žarnyno veiklos sutrikimų – vidurių užkietėjimas. Vidurių užkietėjimas, nustatomas tuomet, kai žmogus tuštinasi rečiau nei tris kartus per savaitę, o išmatos būna didesnės nei įprastai, sunkiai išstumiamos ir sausos, bei kietos ar gumbuotos. Užkietėjusiais viduriais skundžiasi dvigubai daugiau moterų nei vyrų, o vyresni žmonės penkis kartus dažniau nei jaunesni suaugusieji kenčia nuo vidurių užkietėjimo. Laimei, daugelis gali atsikratyti šios problemos ir turėti sklandžiai veikiantį žarnyną.

 

5 dalykai, kuriuos reikia išbandyti, kuomet sutrinka žarnyno veikla:

 

  1. Valgykite daugiau skaidulų turinčio maisto. Skaidulų yra visuose augaliniuose maisto produktuose, tokiuose kaip: vaisiai, daržovės, riešutai, sėklos, grūdai ir ankštiniai augalai. Jei staiga padidinsite suvartojamos ląstelienos kiekį, gali išpūsti pilvą ar kauptis dujos, tačiau šią problemą išspręsite, keisdami mitybą palaipsniui ir suvartodami daugiau vandens ir kitų skysčių.

     
  2. Gerkite daugiau vandens. Vanduo ir kiti skysčiai gali padėti išlaikyti sklandžią žarnyno veiklą, tačiau per didelis kofeino ar alkoholio kiekis gali sukelti dehidrataciją, todėl apribokite šių produktų vartojimą.

     
  3. Eikite pasivaikščioti. Trūkstant mankštos, gali sulėtėti natūralus išmatų judėjimas žarnyne, dėl to gali užkietėti viduriai. Greitas pasivaikščiojimas, plaukimas ar net kai kurie sodo darbai, gali padėti išlaikyti stabilią žarnyno veiklą.

     
  4. Pajauskite savo kūną ir jo fizinius poreikius. Kartais atidedame ėjimą į tualetą, jei esame svetimoje vietoje arba užsiėmę, tačiau toks elgesys gali sustiprinti vidurių užkietėjimo problemą. Eikite tuštintis tuomet, kada vos tik pajaučiate, jog jūsų kūnas to norėtų.

     
  5. Pabandykite atsipalaiduoti. Tam tikros stresinės situacijos organizmui gali sukelti žarnyno veiklos sutrikimus: vidurių užkietėjimą ar palaisvėjimą – pavyzdžiui, dietos pakeitimas atostogaujant ar keliaujant, taip pat reguliarus nesilankymas tualete, kai to norisi. Jei nuolat patiriate lėtinį stresą ar nerimaujate, tai taip pat gali paveikti virškinimo ir tuštinimosi procesus, todėl pabandykite išspręsti streso priežastis, ir pastebėsite, kad pagerėjo žarnyno veikla.
» Rašyti komentarą