Pikta, nervinga ir išalkusi – ar tai PMS?

Pikta, nervinga ir išalkusi – ar tai PMS?

Daugeliui dailiosios lyties atstovių turėtų būti pažįstama ši būsena: ašarojimas dėl menkiausio dalyko, vieną minutę jaučiamas laimės, kitą – pykčio proveržis, slegianti įtampa ar nuovargis ir galiausiai kankinantys spazminiai skausmai. Naujausi duomenys konstatuoja, kad net septynios iš dešimties Lietuvos moterų prieš menstruacijas ir jų metu patiria įvairius priešmenstruacinio sindromo simptomus (PMS).  

Kas yra PMS?

Priešmenstruacinio sindromo simptomai buvo atpažįstami jau Senovės Graikijoje. Tuomet PMS vadintas „nuotaikų kaita“. 1931 m. simptomai buvo oficialiai pripažinti medikų bendruomenės, o 1953 m. sukurtas terminas – priešmenstruacinis sindromas. Jis apibūdina kompleksinius fiziologinius ir psichologinius simptomus, kurie pasireiškia moters reprodukciniame amžiuje ir veikia jos kasdienį gyvenimą bei jo kokybę.

Fiziologiniai ir (arba) psichologiniai PMS simptomai daugeliui moterų atsiranda likus savaitei ar dviem iki menstruacijų pradžios. Nors simptomai nėra pavojingi, tačiau ne vienai moteriai sutrikdo įprastą gyvenimo ritmą. PMS būdingus negalavimus sukelia hormonų – estrogeno ir progesterono – svyravimai. Simptomai dažnai suintensyvėja ir yra labiau juntami prieš prasidedant menstruacijoms bei pirmosiomis jų dienomis. Vėliau PMS simptomai susilpnėja. Tačiau, kiekvienai moteriai šie simptomai gali būti skirtingi: jie reiškiasi labai individualiai.

Pagrindiniai PMS simptomai:

 

Fiziologiniai simptomai

Psichologiniai simptomai

Pilvo pūtimas

Pyktis

Apetito pasikeitimas

Nuovargis

Krūtų jautrumas

Dirglumas

Galvos skausmai

Depresija

Galūnių tinimas

Irzlumas

Raumenų ir/ar sąnarių skausmas

Nuotaikų kaita

Miego sutrikimai

Agresija

Virškinamojo trakto sutrikimai

Pasunkėjęs dėmesio sutelkimas

Svorio padidėjimas

Nerimas

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Alkio jausmas atsiranda praradus 1% organizmo vandens. Netekus organizmui daugiau kaip 5% vandens, žmogus praranda sąmonę, o daugiau 10% - mirti

Kitas faktas