Nepasiduok PMS

Nepasiduok PMS

Gamta, apdovanojusi moterį nuostabiu kūnu, gebančiu suteikti pasauliui gyvybę, natūraliai pasireiškia įvairiomis fiziologinėmis būsenomis. Menstruacijos (mėnesinės), kaip natūralus fiziologinis reiškinys vaisingo amžiaus moterims, cikliškai pasikartojantis vidutiniškai kas 4 savaites, nūdienoje neretai tampa iššūkiu. Kaip ir visa, kas natūralu, menstruacijų ciklas neturėtų kelti nemalonių jutimų ar nepatogumų, tačiau taip yra tik teoriškai: tyrimai rodo, kad net 80–95 % moterų prieš mėnesines ir per jas patiria įvairių nemalonių simptomų ir negalavimų.

Likus vienai dviem savaitėms iki mėnesinių daugelis moterų jaučia padidėjusį dirglumą, nervingumą, pilvo skausmus, skundžiasi prasta nuotaika. Kartais šie psichoemociniai sutrikimai būna tokie ryškūs, kad moteriai sunku susikaupti, dirbti ar mokytis, netgi bendrauti su artimais žmonėmis. Toks nuotaikos ir savijautos pablogėjimas prieš mėnesines žinomas kaip priešmenstruacinis sindromas (PMS).

PMS atsiradimo priežastys nėra visiškai aiškios. Manoma, kad PMS – tai psichoendokrininis sutrikimas, kurio vystymuisi pagrindinę įtaką daro hormonų kiekio svyravimas. Hormonai estrogenai, kurių maksimali koncentracija būna pirmoje menstruacinio ciklo pusėje, veikia kaip smegenų funkcijos stimuliatorius, žadinantis geras emocijas, džiugesį, protinius sugebėjimus. Viena iš jautriausių estrogenams smegenų sričių – Amono ragas, atsakingas už kalbinius sugebėjimus. Per pirmas dvi savaites Amono rago jungčių skaičius padidėja 25 %. Tai didina smegenų funkcinį pajėgumą, mąstymas tampa greitesnis, aiškesnis, pagerėja atmintis. Tai viena iš priežasčių, paaiškinančių didesnį moterų kalbumą pirmas dvi ciklo savaites. Įvykus ovuliacijai (dažniausiai apie 14 ciklo dieną esant 28 dienų ciklui), padidėja kito kiaušidžių hormono – progesterono – koncentracija. Paskutines dvi ciklo savaites progesteronas pradžioje pradeda slopinti smegenų aktyvumą, o vėliau didina irzlumą, dirglumą, jautrumą stresui, mažina koncentraciją, lėtina mąstymo greitį. Kuo mažesnė progesterono koncentracija, tuo smegenys tampa dirglesnės. Moterys šiame laikotarpyje tampa verksmingos, bejėgės, agresyvios, slegiamos niūrios nuotaikos, paaštrėja emocinės reakcijos. Progesteronas gali veikti ir serotonino apykaitą. Trūkstant serotonino, gali sutrikti miegas, apetitas, padidėti dirglumas, nerimas ar atsirasti prislėgta nuotaika.

2 psl. »

Komentarai

Ar žinote, kad...

Liežuvis turi apie 9000 skonio receptorių. Skonis geriausiai skiriamas esant 24 laipsniams Celsijaus

Kitas faktas