10 įpročių, trumpinančių gyvenimą

10 įpročių, trumpinančių gyvenimą
@ Shutterstock

Daugelis žino, kad tokie įpročiai, kaip: rūkymas, besaikis alkoholio vartojimas ar pasyvus gyvenimo būdas, gali gerokai pakenkti sveikatai ir sutrumpinti gyvenimo trukmę. Vis dėl to yra daugybė kitų kasdienių įpročių, kurie gali turėti panašų žalingą poveikį ilgaamžiškumui.

 

Tiems, kurie nori gyventi ilgai, laimingai ir sveikai, svarbu atkreipti dėmesį į šiuos įpročius, trumpinančius gyvenimą:
 

  1. Nuolatinis sėdėjimas. Jeigu dirbate sėdimą darbą ir praleidžiate per dieną 8-9 valandas sėdėdami, o grįžę namo, užuot mankštinęsi ar išėję pasivaikščioti, toliau sėdite prie televizoriaus ar kompiuterio, jūsų gyvenimo trukmė gali sutrumpėti mažiausiai 2 metus.

     
  2. Miego stygius. Nuolat dirbdami ir miegodami mažiau nei šešias valandas per naktį, turite net 12 procentų didesnę tikimybę mirti per anksti, nei tie, kurie miega apie aštuonias valandas.

     
  3. Persimiegojimas. Visgi žmonės, kurie miega daugiau nei 9 valandas per naktį, taip pat rizikuoja gyventi trumpiau.

     
  4. Neveiklumas, nedarbas. Per daug dirbant ir nepailsint, tikrai galima save greičiau „nuvaryti į kapus“, tačiau išeiti anksčiau laiko iš darbo, pavyzdžiui, į pensiją, pasirodo, taip pat gali būti ne į naudą sveikatai. Britai nustatė, kad tie, kurie išėjo į pensiją sulaukę 55 metų, dvigubai padidino mirties riziką, nesulaukę 65 metų, palyginti su tais, kurie dirbo per 60 metų. Tyrėjai nėra tiksliai įsitikinę, kodėl taip yra, tačiau spėja, kad dirbdami žmonės gali išlaikyti smegenis ir kūnus aktyvesnius ir padidinti socialinę įtaką, jaustis gyvybingiau.

     
  5. Gyvenimas triukšmingame mieste ar aplinkoje. Gyvenimas dideliame mieste neabejotinai turi savo privalumų, bet, deja, nuolat girdimas garsus triukšmas gali pakenkti sveikatai. Britų tyrėjai nustatė, kad klausantis ilgą laiką garsaus eismo triukšmo dienos metu, žmogus rizikuoja gyventi gerokai trumpiau. Taip yra todėl, kad eismo triukšmas gali sukelti padidėjusį kraujospūdį ir suaktyvinti streso hormoną kortizolį, o ši būsena gali sukelti didesnių ilgalaikių sveikatos problemų.

     
  6. Neigiamas požiūris į pasaulį, pesimizmas. Blogas požiūris kenkia ne tik gerai nuotaikai, bet ir sveikatai. Nustatyta, kad optimistai turi maždaug 50 proc. mažesnę ankstyvos mirties riziką nei pesimistai. Neigiamai nusiteikę žmonės patiria didesnį stresą, kuris gali susilpninti imuninę sistemą ir padidinti riziką susirgti.

     
  7. Per dažnas išmaniojo telefono naudojimas. Įrodyta, kad perteklinis išmaniojo telefono naudojimas sukelia kaklo, pečių, galvos ir nugaros skausmus. Nustatyta, kad nuolatinės neįprastos laikysenos gali sumažinti gyvenimo trukmę, nes daro spaudimą vidaus organams, kraujagyslėms ir nervams. Be to, tų, kurie patiria lėtinį skausmą, gyvenimo trukmė sutrumpėja.

     
  8. Persivalgymas. Valgydami per daug maisto, galite priaugti svorio ir padidinti riziką susirgti gyvybei pavojingomis ligomis, įskaitant diabetą ir širdies ligas.

     
  9. Rūkymas. Nustatyta, kad rūkančiųjų gyvenimo trukmė yra bent 10 metų trumpesnė nei nerūkančių asmenų. Metus rūkyti iki 40 metų amžiaus, rizika mirti nuo rūkymo sukeltų ligų sumažėja maždaug 90 proc.

     
  10. Besaikis alkoholio vartojimas. Tyrimo metu, kuriame dalyvavo 600 tūkst. alkoholikų, apskaičiuota, kad kiekvieną savaitę vartojant 10–15 alkoholinių gėrimų, žmogaus gyvenimas gali sutrumpėti nuo vienerių iki dvejų metų. Taip pat nustatyta, kad žmonės, geriantys daugiau nei 18 gėrimų per savaitę, gali prarasti ketverius penkerius gyvenimo metus.

Komentarai

Ar žinote, kad...

Žmonės ir delfinai yra vienintelės rūšys, kurios mylisi dėl malonumo

Kitas faktas