YIN joga – ne dvikova, o šokis su savo kūnu

Shutterstock nuotr.

Studija Om“ inform.

 

Greitis, dinamiškumas, konkurencija – vakarietiškame pasaulyje vyraujančios vyriškosios YANG energijos apraiškos. Bet be atvangos būti YANG'iškoje energijoje negalime. Būtinai turime rasti balansą ir skirti dėmesio moteriškajai YIN energijai – su savo lėtumu ir įsiklausymu į tai, kas vyksta, ji gali pailsinti mūsų mintis ir vėl įkvėpti aktyviai veikti.

YIN jogos dėmesio centre – fascija


YIN (Jin) joga – meditatyvi lėtosios jogos rūšis, skirta tempti giliesiems organizmo dariniams – raiščiams, sąnariams, sausgyslėms, kaulams. Jos dėmesys krypsta į iš jungiamojo audinio sudarytas fascijas. Tai drėgnas, tąsus, daugiausia iš kolageno sudarytas tinklas, kuris plyti visame mūsų kūne – jis įsiskverbia ir apgaubia kaulus, raumenis, organus ir visa kita. Jis lyg ištisinis skeleto kombinezonas laiko visus organus vietose, stabilizuoja ir apsaugo atskiras raumenų grupes, atskiria individualius raumenis ir palaiko visą kūno struktūrą. Galima fasciją mėginti įsivaizduoti ir kaip sluoksnį, kurį atrandame nulupę apelsino odą. Kaip ir baltas pluoštas, randamas po ja, taip ir fascijos mūsų kūne yra papildomas skaidulinis audinys, saugantis giliau esančias organizmo sandaros dalis.

Fascija nėra elastinga ir dažnai riboja raumens, kurį yra apsupusi, elastingumą – taip ribojama raumens judesių amplitudė. Lavinamos fascijos tampa paslankesnėmis, tada ir raumenys, kurie su jomis susiję, gali būti ištempti labiau. Galime galvoti apie fascijos plastiškumą panašiai kaip apie sąvaržėlės, kurios formą galime pakeisti tik ilgiau palaikę kurią nors sąvaržėlės dalį vienaip ar kitaip užlenktą. Turėkime omenyje, kad atlenktoji ir ilgesniu spaudimu fiksuota sąvaržėlės dalis, ją galiausiai atleidus, lieka toje pozicijoje, kurioje ir siekėme ją išlaikyti. Palyginti, raumenys savo elgsena panašesni į elastinę juostą: ją ištempti galime lengviau ir greičiau, tačiau atleidus juosta grįžta į pradinę padėtį. Tik nuolat reguliariai tampoma ji išilgėja stabiliau.

YIN joga sukuria ypač palankias sąlygas pasirūpinti jungiamuoju audiniu – daro jį paslankesnį ir stiprina. Tai itin aktualu kalbant apie, pavyzdžiui, sąnarius. YIN joga veikia juos terapeutiškai. Tad pagrindiniai šios jogos rūšies, kalbant apie kūną, pranašumai yra tokie: didėja mūsų lankstumas ir judesių diapazonas; pasyviai ilginami mūsų raumenys; stimuliuojamas fibroblastų – jungiamojo audinio ląstelių, gaminančių tarpląstelinio užpildo komponentus (kolageną, skaidulas ir pan.), augimas; atkuriamas taisyklingas juosmeninės stuburo dalies linkis, taip pat ir kaklinės stuburo dalies.

Kaip vyksta YIN jogos pamoka

Per YIN jogą vienoje pozoje nejudėdamas kūnas būna nuo 3 iki 5 minučių. Kai kurių pozų atveju ir turint laiko galimybę – net iki 10 minučių. Būtent tokiu būdu veikiami minėti organizmo dariniai – ilgai, su maža, kontroliojama apkrova ir itin sąmoningai prižiūrint save pozicijoje, nespaudžiant savęs, nepanaudojant raumenų jėgos, pasitelkus žemės trauką.

„Joga, ypač YIN joga, nėra konkursas, nėra dvikova su kūnu. Tai kasdienis procesas, praktika, šokis su kūnu kaip su partneriu, į kurio ritmą įsiklausome. Nepasitelkiame kūno, kad išgautume pozą; mes pasitelkiame pozą, kad ji įsigautų į kūną. Pozos forma yra tik pasiūlymas kūnui, kurį jis gali priimti ir pritaikyti sau tuo lygmeniu, kokiu jam šiandien tinka“, - sako „Studijos Om“ YIN jogos mokytoja Tautė Bernotaitė.

Jei jaučiate tam tikrą tempimą, spaudimą ar sukimąsi, vadinasi, darote pozą. Mintis įeiti dar giliau yra dažniausiai ego signalas, o ne kūno poreikis. Leiskite kūnui pačiam jus atvesti į pozą. Priimkite kūną, kur jis šiandien yra.

Tai nereiškia, kad reikia atsisakyti pozos ar neieškot pirmojo pasipriešinimo taško. YIN joga neturi būti laikoma patogumo joga. Didžioji praktikos nauda ateis toje teritorijoje, kurioje protas siūlys pasimuistyti, pasitaisyti. Ten nebus visiškai patogu. Galbūt protas siūlo jums pajudėti, ką nors pasitaisyti, klausia, kada poza baigsis. Tai irgi YIN praktikos dalis. Priimti šiuos proto signalus, bet jų nevertinti, nesipiktinti jais, nesistengti jais atsikratyti, nustumti, tik stebėti. Ir toliau ramiai būti pozoje.

Tol, kol tai, ką jaučiame, nėra skausmas, liekame pozoje. Skausmas dažniausiai reiškiasi kaip aštrus pojūtis kuriame nors viename taške, jis labai aiškus, lokalus. Geriausias būdas atskirti, ar tai, ką jaučiame, yra skausmas ar tiesiog stiprus pojūtis, yra aštrumas ir lokalumas. Jei pojūtis vientisas, juntamas plačioje teritorijoje, o ne viename taške, tai ne skausmas, kurio reikia vengti. Tai erdvė, kurioje vyksta pokytis.

Tautė perspėja: „Vykstant pokyčiams nebūtinai būna tik malonu. Ties slenksčiu visada reikia didesnio mūsų dėmesio, susitelkimo. Joks mokytojas ar žmogus iš išorės negalės pajusti to, ką juntate jūs savo kūnu. YIN mus moko įsiklausyti į save, suteikia pakankamai erdvės praktikuoti šį įgūdį. Išmokti dialogo su kūnu.“

Kai randame pirmąjį pasipriešinimo tašką, sustojame. Šiame taške laikysime kūną ramų. Ramumas, nejudesys yra YIN praktikos dalis. Čia stebime proto signalus pajudėti, pasitaisyti, bet leidžiame šiems pasiūlymams praplaukti pro šalį. Esame ramūs. Judėsime tik tada, jei po kurio laiko kūnas mus pakvies įeiti į pozą giliau. Arba pradėsime patirti skausmą.

Pasitaisymai yra raumenų judesiai. Per YIN siekiame nenaudoti raumenų. Kad poveikis nueitų iki sąnarių, stengiamės nejudėti.

Jogos nauda

Be fizinės naudos, tokios sąlygos sukuria galimybes geriau įsiklausyti į savo kūno reakcijas, užmegzti su juo intymesnį dialogą. Greitai keisdami asanas Yang judesio praktikose kartais nespėjame to padaryti.

Kartu – kadangi pozose nejudame, laiką pasitelkiame ir savo esamosios būklės, Čia ir Dabar, kvėpavimo ir kylančių emocijų bei minčių stebėsenai. Meditavimo ir sąmoningumo praktikų nauda žinoma – didėja serotonino kiekis, mažėja stresas ir streso keliami negalavimai, mažinamas kraujo spaudimas, nerimas, malšta depresyvios mintys, gerėja tarpasmeniniai santykiai, gebėjimas įveikti kasdienius sunkumus ir taip toliau.

YIN joga ypač naudinga ir reikalinga žmonėms, kurių gyvenime viršų ima Yang elementai – dinamiškumas, skuba, konkuravimas, stresas, motyvavimasis, nuolatinis siekimas, perfekcionizmas. Tokiems žmonėms YIN joga padeda atkurti balansą ir aktualizuoti tokias svarbias kokybes kaip lėtumas, ramybė, tyla, savistaba, švelnumas, rūpestis sau, įsiklausymas, nepriespauda, Buvimas. Žmonėms, kurių gyvenime ir taip vyrauja šie YIN elementai, būtinai taip pat reikėtų užsiimti ir Yang kokybės praktikomis (aktyvesnėmis), tačiau YIN joga leidžia jiems atpažinti savo polinkį į YIN'iškus gyvenimo aspektus, nes jie YIN jogos pamokoje pasijunta kaip namie.

Šiais konkuravimo net su savimi, didelių ambicijų ir formų išaukštinimo laikais YIN praktika yra ypač prasminga.

 

Daugiau informacijos rasite „Studija Om

Studijoje vyksta Mai Ram jogos, Kalanetikos, Pilates, PortDeBras, Aštanga jogos, Sąmoningo kvėpavimo užsiėmimai, Maudynės gonge. Nuolat rengiami sąmoningumą skatinantys seminarai, užsiėmimai bei paskaitos, į studiją kviečiami įdomūs, talentingi ir kūrybingi svečiai.

„Norėjosi pasiūlyti erdvę, į kurią įžengę ir atsidurtumėte kažkur svetur, ne čia, kad lengviau atsiribotumėte nuo to, kas įprasta, kad pravėrę studijos duris paliktumėte skubantį miestą sau už nugaros, kad įeitumėte į kitą būseną, lengviau būtų klausytis patiems savęs“, - kviečia „Studija Om“.

» Rašyti komentarą