Ar kada nors bandėte valytis dantis kaire ranka, jei esate dešiniarankis ar tiesiog vaikščioti po namus užsimerkę? Jei ne, tuomet metas pabandyti, nes toks neįprastas įprastinių veiksmų atlikimas puikiai treniruoja smegenis.
Visame pasaulyje jau daugiau nei dešimtmetį vis labiau populiarėja labai paprasta, tačiau efektyvi smegenų lavinimo metodika – neurobika. Šią smegenų “aerobiką” išrado du amerikiečiai – neurobiologas Lawrence Katz ir rašytojas Manning Rubin. Jie rėmesi gerai visiems žinomu faktu: kuomet mes visą dieną atliekame vieną ir tą patį darbą, susikoncentruoti ties nauja užduotimi tampa labai sunku, nes atmintis susilpnėja, o kartu silpsta ir gebėjimas susikoncentruoti.
Seniau buvo manoma, kad pažeistos smegenų ląstelės neatsistato, tačiau dabar mokslininkai tvirtina priešingai. Pasirodo, kad tiek nervų, tiek smegenų ląstelės gali būti atkurtos pasitelkiant reguliarias psichikos treniruotes. Būtent šiam tikslui ir buvo sukurta neurobika.
Kad smegenys būtų nuolatos treniruojamos, o jų gebėjimas efektyviai dirbti nesumažėtų, reikia priversti jas nuolatos atlikti neįprastus veiksmus. Būtent tame ir yra visa neurobikos esmė: sulaužyti įprastą įvykių eigą, naujai daryti praktiškai visus kasdienius darbus, kuriuos atliekate net nesusimąstydami. Juk būtent tai, kad netikėta ir neįprasta, geriausiai stimuliuoja smegenis ir skatina jas veikti.
Daryti atminties gerinimo ir intelektualinių galimybių praplėtimo pratimus būtina bet kuriame amžiuje. Svarbiausia tai, kad treniruotis galite bet kokiu metu ir bet kokioje situacijoje: namuose, važiuodami į darbą, gamindami valgyti ar net prausdamiesi vonioje.
Keičiame smegenų pusrutulį. Jei esate dešiniarankis, tuomet valykite dantis, užsiseginėkite sagas ar valgykite su kaire ranka. Jei esate kairiarankis – darykite priešingai. Tokiu būdu aktyvuosite motorinę dešiniojo pusrutulio motorinę žievę. Šios srities aktyvavimas teigiamai veikia kūribiškumą.
Bandome pasikliauti atmintimi. Pabandykite užsimerkti ir nežiūrėdami pasivaikščioti po savo namus, kuriuos turėtumėte puikiai žinoti. Tokiu būdu priverčiama dirbti jutiminė smegenų sritis, kuri įprastai „snaudžia“. Šis pratimas taip pat labai gerai veikia smegenų neuronus.
Atgimstame iš naujo. Nebijokite keisti savo įvaizdžio. Išbandykite naujus, jūsų stiliui neįprastus drabužius, pasidarykite kitokį makiažą ar pakeiskite šukuoseną. Nauja išvaizda leidžia žmogui kitaip pasijausti. Ne veltui moterys dažnai sako, kad užsidėjusios aukštakulnius savaime pasitempia ir jaučiasi moteriškesnės. Lygiai tas pats galioja ir vyrams su kostiumais. Kartu su naujais pojūčiais ateina ir naujos mintys.
Keičiame koordinates. Į darbą važiuokite arba eikite nauju, jums nepažįstamu keliu, net jeigu tas kelias ir ilgesnis. Stenkitės kuo dažniau keisti aplinką ir susidurti su nematytais dalykais. Tokiu būdu plėtojama erdvinė atmintis. Naujausi tyrimai rodo, kad toks būdas šiek tiek padidina ir hipokampo dydį (hipokampas - seniausia ir giliausiai nugrimzdusi į galvos smegenų vidų smegenų žievės - apsiausto (lot. pallium) dalis).
Keičiame rutiną. Dažniau keiskite jus supančią aplinką: perstumdykite baldus, įsigykite kažką naujo, perdėliokite daiktus ant rašomojo stalo ir t.t. Gamindami maistą išbandykite vis naujus patiekalus. Toks metodas padeda aktyvuoti pojūčius, o jie stiprina asociacinės atminties gebėjimus.
Mokomės retorikos. Net ir į banalius klausimus, pavyzdžiui „Kaip sekasi?“ stenkitės atsakyti atsakyti plačiau, nevartodami bereikšmių frazių. Kiekvieną kartą stenkitės sugalvoti vis kitokį (nors ir tokią pačia savijautą išreiškiantį) atsakymą. Tokiu būdu stimuliuosite kairįjį smegenų pusrutulį, kuris atsakingas už informacijos suvokimą ir gebėjimą sklandžiai dėlioti mintis.
Neurobika – sportas protui
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2012-02-15 13:32
Aš dažnai bandau ir valgyti, ir įprastus darbus daryti kaire ranka. Iš pradžių buvo labai sunku, bet kuo toliau, tuo lengviau gaunasi Tikiuosi kada nors išmokti vienodai valdyti abi rankas.
2012-02-15 15:41