Vitaminas D – tai riebaluose tirpstantis vitaminas, kurį, veikiamas saulės, sintetina mūsų organizmas. Jo galima gauti ir su kai kuriais produktais, tačiau tokių nėra labai daug – tai kiaušinių tryniai, riebi žuvis, pienas, sausi pusryčiai, ir, žinoma, vitamino D papildai iš vaistinės. Po to, kai į organizmą patenka šis vitaminas, jis transportuojamas su krauju į kepenis ir inkstus, kur yra išskaidomas ir pradeda dalyvauti biologiniame procese (hidroksilinime), yra parengiamas tolesniam naudojimui. Šis procesas vyksta du kartus – iš pradžių kepenyse, po to – inkstuose.
Vitamino D privalumai
Kalcio įsiurbimas – viena iš svarbiausių vitamino D funkcijų. Jis atsakingas už tai, kad organizmas galėtų geriau įsisavinti šį būtiną elementą. Vitaminas taip pat padeda palaikyti organizme kalcio ir fosfato koncentraciją kauluose, o tai būtina jų mineralizacijos procesams. Vitaminas D reikalingas jų augimui ir regeneracijai.
Imuninės sistemos palaikymas. Vitaminas D atsakingas už bendrą organizmo imuninę funkciją, didina atsparumą daugeliui ligų ir virusų.
Širdies ligų profilaktikos priemonė. Tyrimai rodo, kad žmonės, kuriems trūksta vitamino D, yra labiau linkę į širdies ligas. Jis gali sumažinti aukštą kraujospūdį ir antrojos diabeto tipo vystymosi tikimybę. Abu šie faktoriai yra atsakingi už širdies ligas.
Priemonė įveikti depresiją ir nerimą. Vitaminas D vaidina svarbų vaidmenį kovoje su per dideliu nerimu ir depresija. Esmė ta, kad jis atsakingas už centrinės ir periferinės nervų sistemos veiklą, taip pat yra būtinas endorfinų ir kitų hormonų, kurie padeda slopinti nerimą ir įveikti depresiją, sintezei.
Svorio metimas. Norite sulieknėti? Riebaliukų sankaupos taip pat tiesiogiai priklauso nuo vitamino D kiekio mūsų organizme. Įvairūs tyrimai parodė, kad tie, kurie gauna pakankamai šio vitamino ir kalcio, svorio numesdavo daugiau, negu tie, kurie sumažino šių elementų kiekį savo racione.
Vitamino D nauda moterims. Vitaminas D dailiosios lyties atstovėms yra tiesiog nepakeičiamas, ypač periodu po menopauzės, moterims, kurioms padidėjusi osteoporozės, širdies ligų ir antsvorio išsivystymo rizika. Vitaminas D dalyvauja kalcio apykaitos procesuose, gerina jo įsisavinimą ir yra būtinas tam, kad kaulai būtų stiprūs, todėl jeigu jo trūksta, organizmas nesugeba įsisavinti svarbaus elemento ir kaulai pradeda silpti. Tikėtina, kad visa tai baigsis osteoporoze. Moteriškasis hormonas estrogenas labai padeda palaikyti kaulų tvirtumą, bet bėda ta, kad bėgant laikui, po menopauzės, organizmas jo pagamina vis mažiau, tad dėl to iškyla rizika netekti kaulų masės ir ką nors susilaužyti.
Vitaminas D ir kalcis mažina vėžio riziką. Sumažinti krūties ir kiaušidžių (dailiosios lyties atstovėms), storosios žarnos, kasos ir odos vėžio riziką galima pakoregavus mitybą ir pradėjus vartoti vitaminą D.
Vitamino D nauda vyrams. Šis vitaminas taip pat labai svarbus ir stipriosios lyties atstovams. Mokslininkai nustatė, kad vyrai, kurių organizme pakanka vitamino D, turi ir daugiau testosterono – hormono, atsakingo už raumenų masę, jėgą, vyrišką libido ir už tai, kad organizmas kauptų mažiau riebalinių atsargų. Kitaip tariant, norintiems išsaugoti raumenų masę ir jėgą, apsisaugoti nuo prostatos, vitaminas D yra būtinas. Tyrimai rodo, kad vyrai iki 65 metų ir vyresni, kurių organizme šio vitamino yra daugiau, rečiau miršta dėl širdies ligų, negu tie, kurių organizme vitamino D lygis buvo žemesnis.
Palaikyti organizme pakankamą vitamino D lygį yra naudinga sveikatai. Galima įsigyti vitamino D3 ir D2 papildų. Vitaminas D3 (cholekalciferolis) – tai forma, kuri sintetinama odoje, veikiant saulės šviesai. Vitaminas D2 (ergokalciferolis) – tai forma, kurią sintetina augalai. Abi jos pakelia vitamino D lygį kraujyje.
Vitaminas D matuojamas tarptautiniais vienetais. Jeigu jo organizme po truputį mažėja, suaugusiajam reikėtų suvartoti po 600 TV per parą. Vaikams dozė kiek mažesnė – iki 400 TV. Per dieną gaunamo vitamino D kiekis neturi viršyti 4000 TV.
Jeigu viršijama didžiausia leistina paros dozė, tai gali turėti rimtų pasekmių: kalcio kiekis kraujyje pradės nenormaliai augti, tad tikėtina, jog sumažės kaulų masė, atsiras inkstų akmenų, užkalkės organai.
Vartojant vitaminą D, gali pasireikšti šalutinis poveikis: vėmimas, padidėjęs nuovargis, niežulys, virškinimo trakto sutrikimai, sausumas burnoje, raumenų skausmai, šlapimtakių skausmai ir kt. Atminkite, kad vartoti jį galima tik pasikonsultavus su savo gydytoju ir tik taip, kaip nurodyta.
Vitaminas D
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2013-11-08 12:31