Medicinos specialistai perspėja, kad atėję džiuginantys šiltesni rudens orai – terpė virusams plisti. Pasak jų, į staigią oro kaitą reaguoja ne tik gamta, bet ir žmogaus organizmas, tad permainingi orai tampa vienu iš didžiausių imuniteto priešų.
Organizmui reikia laiko adaptuotis prie kaitos
Dar vakar buvo virš dvidešimt laipsnių šilumos, o šiandien už lango – dargana, drėgmė ir šaltis. Neretas skuba pasidžiaugti paskutiniais saulės spinduliais, pamiršdamas saugoti savo sveikatą. Deja, organizmui reikia nemažai laiko adaptuotis prie oro kaitos. Ne paslaptis, kad vienų organizmas tą sugeba greičiau, kitų – susiduria su sunkumais. Gydytojai tikina, kad vienas iš reikšmingiausių veiksnių, lemiančių organizmo stiprumą, – imunitetas.
Imunitetas – apsauginė organizmo reakcija, leidžianti kovoti su jį veikiančiais virusiais bei ligomis. Imuninė sistema atpažįsta mikroorganizmus kaip išorės agresorius ir kovai su jais pasitelkia visas įmanomas priemones. Pirmiausia su virusais pradeda kovoti ląstelės. Vėliau susidaro antikūnai – specialūs baltymai, neutralizuojantys mikroorganizmus ar jų išskiriamus toksinus. Organizmui ir normaliai imuninės sistemos veiklai reikia daugybės vitaminų ir mikroelementų. Vitaminai C, E ir A neutralizuoja laisvuosius radikalus, palengvindami imuninės sistemos darbą. Šių vitaminų daugiausia turi citrusiniai vaisiai, morkos bei augaliniai aliejai.
"Žmogaus organizmas nuolat susiduria su virusais, tačiau su jais daug veiksmingiau kovoja, jei yra užtikrinama stipri imuninė sistema, t.y. jei žmogus nuolat laikosi subalansuotos mitybos, gyvensenos, tinkamo darbo bei poilsio rėžimo, fizinio aktyvumo", – tikina farmacijos specialistas Mantas Jakimavičius.
Vaikų imunitetas silpnesnis
Kitaip nei suaugusiųjų, vaikų imunitetas yra labiau pažeidžiamas. Medicinos litaratūra nurodo, kad 5–7 metų vaikai peršalimo ligomis serga iki 12 kartų per metus. Kaip daugelis tėvų pastebi, vaikui, pradėjusiam lankyti darželį ar mokyklą, daug dažniau pasireiškia sloga, kosulys, trumpalaikiai (2–3 dienų) karščiavimai. Tokios būklės itin silpnina imunitetą, kaip ir psichologinis stresas, kuris dažnai atsiranda pakeitus aplinką.
Vaikai dažnai peršala ar suserga įvairiomis ligomis ir dėl netinkamos aprangos, kurią labai sunku parinkti esant permainingiems orams. Šaltais rytais mažyliai aprengiami šiltesniai rūbais, kurie tampa netinkami dienos metu. Ši problema ypač aktuali mažylių, kurie lanko darežlius, tėveliams, kadangi dienos metu jie negali užtikrinti, ar jų atžalos aprengtos atsižvelgiant į oro sąlygas.
Be to, augdami mažyliai dažnai bendrauja su kitais vaikais vaikų žaidimo kambariuose, įsikūrusiuose prekybos centruose, kuriuose oras dažnai kondicionuojamas. Tokioje terpėje vyksta didžioji imuninės sistemos kova su tykančiomis ligomis ir įvairiais virusais. Kuo didesnis bendraujančių vaikų būrys, tuo didesnė grėsmė kyla užsikrėsti įvairiomis ligomis.
Imunitetas turi būti stiprinamas nuolat
Vaistininkai ir medikai vieningai teigia, jog medžiagas, stiprinančias imunitetą, mūsų organizmas turėtų gauti ištisus metus. Tačiau žmogaus organizmas negali gauti visų reikiamų medžiagų iš maisto, ypač pasibaigus šviežių vaisių ir daržovių sezonui. Parduotuvėse perkamos daržovės ir vaisiai, kurie dažniausiai lentynas pasiekia iš svečių šalių, šaltuoju metų laiku praranda daugelį naudingų savybių. Be to, itin sunku rasti produktų, kuriuose nebūtų sintetinių konservantų, silpninančių mūsų imunitetą. Tad medikai rekomenduoja nepamiršti ir kitų priemonių, stiprinančių imuninę sistemą: grūdinimasis, pakankamas miego kiekis, įvairios arbatos, žolelės ar kitos liaudies medicinos priemonės.
"Ne paslaptis, kad iItin veiksminga priemonė – vitaminas C, kurio gausu citrusiniuose vaisiuose. Pacientams neretai rekomenduojama rinktis saugią ir efektyvią šio vitamino dozę, vartojant greipfrutų sėklų ekstraką, užtikrinantį ne tik profilaktinį, bet ir natūralų gydymosi procesą", – teigia farmacijos specialistas.
Organizmui itin svarbios antioksidacinės vitamino C savybės. Nemažiau reikšmingas yra vitamino C dalyvavimas įvairių svarbių organizmo medžiagų sintezėje. Vitaminas C taip pat dalyvauja jungiamojo audinio, kaulų ir dantų augime, todėl labai svarbu, kad vaikas gautų reikiamą jo kiekį, kuris reikalingas pilnavertei raidai bei imuniteto formavimuisi. Tvirtas imunitetas užtikrina nuolatinę organizmo apsaugą, kuriai pavojaus nekelia nei permainingi orai, nei virusai ar ligos.
Vitaminas C – išsigelbėjimas nuo rudeniškos darganos pavojų
» Rašyti komentarą