Koronavirusas vis dar kelia didelę grėsmę žmonių sveikatai, tačiau nėra atrasta vakcinų, apsaugančių organizmą nuo jo sukeliamos ligos – Covid-19. Klinikinių tyrimų metu jau parengta apie 40 skirtingų koronaviruso vakcinų, įskaitant vieną, kurią kuria Oksfordo universitetas, kuris jau yra pažengęs bandymų etape.
Kodėl koronaviruso vakcina yra svarbi?
Covid-19 virusas lengvai plinta, ir dauguma pasaulio gyventojų vis dar yra pažeidžiami. Vakcina suteiktų tam tikrą apsaugą – žmogaus imuninė sistema palaipsniui mokytųsi kovoti su virusu, dėl to ateityje tie, kas skiepijosi, sirgtų lengvesne ligos forma arba, susirgę, visai nejaustų jokių simptomų. Masinis žmonių skiepijimas leistų pagaliau panaikinti valstybių sienų uždarymus ir sušvelninti socialinį atsiribojimą.
Kokia pažanga daroma?
Tyrimai vyksta nepaprastu greičiu. Šiuo metu kuriama apie 240 vakcinų: 40 iš jų naudojamos klinikinių tyrimų metu (t. y. bandomos nedidelėse žmonių grupėse), o devynios jau testuojamos su tūkstančiais žmonių.
Siekiant išrasti efektyvią vakciną nuo COVID-19, padaryti šie žingsniai:
- Jau gegužės mėnesį JAV atlikti tyrimai parodė, kad aštuonių pacientų imuninė sistema, po bandomosios COVID-19 vakcinos skiepų pradėjo gaminti antikūnus, kurie galėtų neutralizuoti virusą.
- Vykdomas bandymas naudojant virusinius baltymus imuniniam atsakui sukurti.
- Kinijos tyrėjų grupė sugebėjo įrodyti, kad vakcina yra saugi ir jog nuo jos atsiranda antikūnai. Šiuo metu tokia vakcina teikiama Kinijos kariuomenei.
Kada turėsime koronaviruso vakciną?
Vakcinos sukūrimas įprastai užtrunka metus arba kartais net dešimtmečius. COVID-19 ligos atveju tyrėjai tikisi sukurti efektyvią vakciną per kelis mėnesius. Daugelis ekspertų mano, kad vakcina greičiausiai taps plačiai prieinama 2021 m. viduryje, maždaug po 12–18 mėnesių po to, kai pirmą kartą pasirodė naujas virusas, oficialiai žinomas kaip „Sars-CoV-2“.
Mokslininkai optimistiškai vertina vakcinų kūrimą ir teigia, jei bandymai bus sėkmingi, iki šių metų pabaigos gali būti paskiepyta nedidelė dalis žmonių, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros darbuotojai.
Kiek žmonių reikia paskiepyti?
Manoma, kad reikėtų paskiepyti apie 60–70 proc. žmonių, kad visi būtų apsaugoti nuo viruso ir įgytų taip vadinamą „bandos imunitetą“. Tačiau tai reiškia, kad reikia paskiepyti milijardus žmonių visame pasaulyje, o kol kas nežinoma, kaip tai padaryti.
Ar vakcina apsaugotų bet kokio amžiaus žmones?
Teigiama, kad vakcina yra mažiau efektyvi vyresnio amžiaus žmonėms, nes vyresnio amžiaus asmenų imuninė sistema į imunizaciją reaguoja ne taip gerai. Tai mokslininkai pastebėjo jau skiepų nuo kasmetinio gripo metu. Visgi manoma, kad vyresnio amžiaus žmonėms galima bandyti skirti kelias vakcinos dozes arba kartu su cheminėmis medžiagomis (vadinamomis pagalbinėmis medžiagomis), kurios skatina imuninę sistemą ir jos atsaką.
Kas gautų vakciną?
Jei vakcina bus sukurta, tai jos kiekis bus ribotas, bent jau iš pradžių, todėl teigiama, kad bus svarbu teikti pirmenybę sveikatos priežiūros darbuotojams. Sveikatos priežiūros darbuotojai, turintys kontaktą su Covid-19 pacientais, patektų į sąrašo viršų. Taip pat liga daugiausia žalos daro vyresnio amžiaus žmonėms, todėl jie irgi atsidurtų sąrašo viršuje (jeigu tik vakcina būtų veiksminga šioje amžiaus kategorijoje). Žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, taip pat būtų įtraukti į laukiančių vakcinos sąrašo viršų.