Aprimęs koronavirusas – apgaulingas: liga apie save bet kada gali priminti skaudžiomis pasekmėmis

Susirgusiųjų COVID-19 skaičiai pastaruoju metu toli gražu neprimena statistikos, kuri liudijo siautėjančios pandemijos pikus. Vis dėlto tai nereiškia, jog koronavirusas nebėra pavojingas, ir ypač tiems, kurie dėl tam tikrų aplinkybių mažiau atsparūs pačiai infekcijai bei patiria didesnes galimų ligos komplikacijų rizikas. Gera žinia, jog norintiesiems profilaktiškai apsisaugoti nuo COVID-19 šiuo metu prieinamas dar efektyvesnis ginklas.

 

Vakcina atliepia šiandienos situaciją

 

Lietuvą jau pasiekė atskiros siuntos atnaujintų COVID-19 vakcinų, pritaikytų būtent koronaviruso Omikron atmainos BA.1, BA.4 ir BA.5 potipiams.

 

Kaip teigė, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro profesorė, Aurelija Žvirblienė, revakcinacija tokiomis adaptuotomis vakcinomis sukuria platesnio spektro imuninį atsaką nei skiepijant vien pradine vakcina.

 

„Adaptuotos vakcinos savo sudėtimi yra labai panašios į pradines, išskyrus tai, kad jos pasižymi kitokia RNR seka, kuri koduoja būtent pakitusį viruso spyglio baltymą. Tai reiškia, kad adaptuota vakcina geriau apsaugo nuo pastaruoju metu plintančio Omikron varianto, tuo metu visi nepageidaujami tikėtini reiškiniai yra lygiai tokie pat, kaip ir pradinių vakcinų“, – aiškino imunologė.

 

Šiuo metu sveikatos priežiūros įstaigose galima pasiskiepyti „Comirnaty“ (gam. „Biontech&Pfizer“) bei „Spikevax“ (gam. „Moderna“) naujosiomis vakcinomis, kurios vienodai efektyviai adaptuotos Omikron variantui.

 

Specialistė atkreipė dėmesį, jog pradinės vakcinos šiuo metu skiriamos tik pirminės vakcinacijos atveju, tuo metu adaptuotos vakcinos patvirtintos būtent pakartotiniam skiepijimui.

 

Prioritetas – pažeidžiamiausieji

 

„Šiuo metu matome žymiai geresnius skaičius nei prieš metus ar pusantrų metų, todėl atrodo, kad koronavirusas nebekelia grėsmės, – pripažino pašnekovė. – Tačiau žinome, kad dėl COVID-19 žmonės susiduria su rimtų komplikacijų, ir mirties rizika. Tos grėsmės, žinoma, didžiausios žmonėms, kurie priskiriami rizikos grupei.“

 

Pirmiausia tai – vyresnio amžiaus gyventojai, taip pat imunosupresuoti asmenys, kurie dėl tam tikrų ligų ar vartojamų vaistų turi nusilpusią imuninę sistemą – koronavirusas gali išprovokuoti jau esamų ligų paūmėjimą ir taip sukelti riziką sveikatai.

 

„Kadangi dabar virusas visuomenėje plinta gana intensyviai, visiems padidintos rizikos grupės žmonėms rekomenduojama nedelsti pasiskiepyti“, – atkreipė dėmesį prof. A. Žvirblienė.

 

Pasirūpinti vakcinacija pravartu ir tiems, kurie iki šiol dar yra nepersirgę koronavirusu.

 

Specialistai taip pat primena, kad siekiant maksimalios prevencijos, nuo galimų komplikacijų labiausiai pažeidžiamiems pacientams, patariama pasiskiepyti ne tik nuo COVID-19, bet ir nuo gripo bei pneumokokinės infekcijos – tai galima padaryti vieno vizito gydymo įstaigoje metu.

 

Pasirinkimui – patogiausia įstaiga

 

Periodiškumas, kuriuo rekomenduojama skiepytis nuo COVID-19, yra skirtingas, pavyzdžiui, vienu atveju tai gali būti 3, kitu – 6, o trečiu – net 9 mėnesiai. Vakcinacijos schemos priklauso nuo įvairių kriterijų – pradedant tuo, ar asmuo priklauso rizikos grupei, ar ne, ir baigiant konkrečia situacija: ar skiepijamasi stiprinamąja doze, ar persirgus koronavirusu ir pan.

 

Išsami informacija apie tai pateikiama tiek www.koronastop.lt, tiek Sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapiuose, taip pat visada galima pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju.

 

Specialistai pastebi, jog artėjant šaltajam metų sezonui gyventojai tampa vis aktyvesni. Tai liudija ir statistiniai duomenys: štai pirmą spalio savaitę nuo nuo COVID-19 pasiskiepijo 2,5 tūkst., o antrąją – beveik 3,5 tūkst. žmonių. Ketvirta vakcinos doze jau pasiskiepijo apie 9 tūkst. šalies gyventojų.

 

Registruotis tiek pirminei vakcinacijai, tiek skiepijimui stiprinamąja doze galima tiesiogiai bet kurioje šią paslaugą teikiančioje gydymo įstaigoje.

 

Tačiau patogiausia tai padaryti nuotoliniu būdu www,koronastop.lt, prisijungus per Elektroninius valdžios vartus: pasirinkus savo miestą, registracijos sistema pateiks sąrašą įstaigų, kuriose galima pasiskiepyti. Norint užregistruoti kitą asmenį, prisijungus savo vardu tereikės įvesti registruojamo paciento asmens kodą.

 

Projektas finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis.

» Rašyti komentarą