Be abejonės, su nutukimu reikia kovoti. Ir reikia būti pasiruošusiam tam, kad procesas, ypač esant užleistiems atvejams, gali būti ilgalaikis: juk pagrindinė gydymo kryptis bus kūno masės mažinimas, derinant fizinius krūvius su dieta. Dietinės mitybos pagrindą sudaro subalansuotas mažai kaloringas maistas, paros normą sumažinus 10-15 proc. angliavandenių ir riebalų, bet išlaikant reikiamą kiekį baltymų (120 g), vitaminų, mineralinių medžiagų. Mažinamas cukraus kiekis, bei produktai, turintys daug angliavandenių (melionai, vynuogės, bananai), visiškai išbraukiami prieskoniai ir įvairūs ekstraktai, labai efektyvūs augaliniai aliejai, dažnas 5-6 kartų per dieną valgymas; iškrovos dienos – vaisių-daržovių, žuvies, mėsos, kefyro. Esant tokiam mitybos racionui, kūno masė mažėja 800-1000 g per savaitę. Vis tik, taikant dietas, organizme vyksta pagrindinių medžiagų apykaitos sumažėjimas, kuris veikia energijos mažėjimą, todėl šiuos procesus reikia atidžiai stebėti. Be to pagrindine svarbiausia sąlyga, siekiant optimalaus svorio, yra fiziniai krūviai.
Kuo dar padėti vaikui?
Svarbiausia vaiko gydyme – tai tėvų elgesys jo atžvilgiu. Reikėtų liautis kritikuoti sūnų ar dukrą dėl viršsvorio, o vietoj to pasiūlyti aktyvią veiklą ir žaidimus. Reikia akcentuoti sportavimo naudą, pvz. aiškinant, fiziniai pratimai turi įtaką ne tik svorio metimui, bet ir gerina širdies, žarnyno veiklą, didina raumenų tonusą. Skatindami vaiką gyventi sveikai, valgant tik pajutus alkio jausmą, tėvai padeda jam eiti teisingu keliu. Apkūnūs vaikai dažniausiai kamuojami nepilnavertiškumo jausmo, todėl jie būna mažai aktyvūs ir jų psichika būna labai apsunkinta. Labai svarbu išmokti bendrauti su vaiku kaip su draugu, o ne žiūrėti į jį iš prižiūrėtojo ar teisėjo pozicijų, svarbiausia pačiam gyventi aktyviai ir būti pavyzdžiu vaikui.
Tikėkimės, kad išvardinti patarimai padės tėvams rasti glaudų ryšį su jaunėliu šeimos nariu.
- Būtinai pagirkite vaiko pastangas. Švęskite mažus, kad ir vos pastebimus svorio sumažėjimus, bet neskatinkite maistu. Pasirinkite kitus būdus atšvęsti tai: nuvykite į zoologijos sodą, boulingą ar tiesiog paiškylaukite gamtoje.
- Padėkite savo brangenybei susikoncentruoti ties teigiamais tikslais. Pavyzdžiui, pasakykite, kad dabar jis dviračiu gali važinėtis ilgiau nei 20 min. per dieną arba žaisti su draugais judrius žaidimus kieme ilgiau nei ligi šiol.
- Kalbėkitės su vaiku apie jo pojūčius, išmokykite susidoroti jam su emocijomis ir palaikykite jo tikėjimą savimi.
Svarbiausia, ką reikia prisiminti tėvams: vaikas nekaltas dėl to, kad jo svoris viršija normą. Svarbiausia užduotimi, sprendžiant šią problemą, yra pagalba, sudarant teisingą vaiko mitybos racioną,aktyvaus laisvalaikio praleidimas ir besąlygiška meilė mažajam žmogučiui, atsidūrusiam tokioje nepaprastoje situacijoje ir garbingai besiveržiančiam išeiti iš jos nugalėtoju.