Kodėl meningitu dažniausiai užsikrečia vaikai, paaugliai ir studentai?
Todėl, kad jie dažniausiai turi bendrą kontaktą: geria iš to paties puodelio, keičiasi drabužiais, šluostosi tuo pačiu rankšluosčiu, dantų šepetėlius laiko toje pačioje stiklinėje ir t.t. Tokiu būdu vienas kitam jie perduoda seiles ir prakaitą, o būtent čia ir kaupiasi bakterijos.
Kas gi tas meningitas ir kodėl taip lengva juo susirgti?
Meningitas – infekcinis susirgimas, kurio metu uždegimas paveikia galvos ir stuburo smegenų membranas. Ligą sukelia virusai, bakterijos ir kiti mikroorganizmai. Pagal patogenezę meningitai skirstomi į pirminius ir antrinius. Pirminio meningito atveju smegenų dangalai pažeidžiami tiesiogiai, o antriniai meningitai formuojasi kaip kitos ligos komplikacija.
Kokie ligos simptomai?
Meningito simptomai priklauso nuo infekcijos priežasties. Dažnai meningitą sunku atskirti nuo paprasto peršalimo ar gripo, todėl ne visuomet sureaguojama laiku, taip neužkertant kelio ligos vystymuisi.
Vyresniems nei 1 metai vaikams gali būti šie simptomai:
- Skausmai kaklo ir nugaros srityje
- Galvos skausmas
- Mieguistumas
- Nesiorientavimas
- Dirglumas
- Karščiavimas
- Apetito praradimas
- Traukuliai
- Jautrumas šviesai
- Pykinimas ir vėmimas
- Kaklo sąstingis
- Regėjimo sutrikimai
- Įsitempę raumenys
Kokios prevencinės priemonės gali padėti apsaugoti vaikus nuo meningito?
Visų pirma – tai skiepai, apsaugantys vaiko organizmą nuo pagrindinių meningito sukėlėjų. Deja, skiepai negali apsaugoti nuo visko. Nevalia pamiršti ir higienos: reguliarai plauti rankas, nesinaudoti svetimais daiktais (puodeliais, įrankiais, rankšluosčiais ir t.t.). Na ir žinoma, imuniteto stiprinimas: sveika mityba, aktyvus gyvenimo būdas, tinkamas poilsio režimas ir t.t.
Kaip meningitas gydomas?
Virusinio meningito metu įprastai pakanka gerti daug skysčių ir valgyti sveiką maistą. Jei imunitetas pakankamai stiprus, meningitas praeina maždaug po 2 savaičių. Tačiau bakterinis meningitas yra kur kas pavojingesnis, o jį sukelia tokios bakterijos kaip B grupės streptokokai, E. Coli, haemophilus influenzae ir t.t.
Bakterinio meningito metu į veną leidžiami antibiotikai. Kuo anksčiau gydymas pradedamas, tuo daugiau vilties sulaukti greitesnių ir palankesnių rezultatų. Antibiotikai įprastai vartojami kartu su kartikosteroidais arba steroidais. Antibiotikai bakteriją suskaido į fragmentus, kurie gali sukelti uždegimą. Steroidai tą uždegimą slopina.
Jei bakterinį meningitą sukėlė B grupės H. influenzae arba Neisseria meningitides bakterijos, gydyti gali tekti ne tik vaiką, bet ir kitus šeimos narius.
Meningito gydymas priklauso nuo jį sukėlusių mikroorganizmų, nes tik žinant tikrąjį sukėlėją įmanoma parinkti veiksmingus antibiotikus.
2012-05-15 21:12