Kraujas iš nosytės. Ką daryti?

Kartais kraujas iš nosies pradeda bėgti visiškai netikėtai. Suaugusieji žino, kad tokius nemalonumus neretai sukelia stresas, padidėjusi įtampa ar tiesiog nuovargis. Tačiau ar vaikams galioja tos pačios priežastys, kaip ir suaugusiems?

Ar gali kraujas bėgti be priežasties? Deja, tokio dalyko, kaip kraujo bėgimas be priežasties – tiesiog nebūna. Jei bėga kraujas, vadinasi tai kažkas įtakojo. Nereikia baimintis, nes dėl netikėto kraujo proveržio 90% kaltos plonytės kapiliarinės kraujagyslės, išsidėsčiusios apatinėje nosies pertvarėlės dalyje. Visos vaiko kraujagyslės slepiasi po gleivinės apvalkalu, kuris kol kas yra labai plonas, todėl net ir menkiausias pažeidimas (tarkim stipriau išpūsta nosis) arba padidėjęs spaudimas (kurį gali sukelti labai aktyvus žaidimas ir staigūs judesiai) gali sukelti kraujagyslių įtrūkimą. Kraujas iš nosies gali pasirodyti net ir tuo atveju, jei namuose paprasčiausiai per sausa: gleivinė išsausėja, apvalkalas įtrūksta ir  prasideda nesmarkus kraujavimas.

Kai kurie vaikai labai jautriai reaguoja į orų permainas. Besikeičiantis slėgis lauke sukelia spaudimo padidėjimą ar sumažėjimą, taigi visa tai tiesiogiai susiję su kraujagyslių darbu. Vos tik kraujagyslės išsiplečia, jų sienelės neatlaiko spaudimo ir plyšta.

Kaip išvengti kraujavimo iš nosies?

Kuo jautresnis organizmas ir silpnesnė imuninė sistema, tuo sunkiau bus išvengti nepageidaujamo kraujavimo. Jei kraujavimas kartojasi nuolatos, siūlome apsilankyti pas gydytoją, kuris nustatys tikslią to priežastį, tačiau yra ir keletas naudingų patarimų, kurių derėtų laikytis kiekvieną dieną:

 

  • Stebėkite vaiko elgesį. Atpratinkite jį krapšyti nosį pirštais. Jei nosis nešvari, ją reikia atsargiai išpūsti arba praplauti specialiu vandeniu.
  • Jei namuose oras ganėtinai sausas, įsigykite drėkintuvą arba ant radiatorių pastatykite paprasčiausius indelius su vandeniu.
  • Stiprinkite vaiko imunitetą duodami daugiau vaisių ir daržovių, kuriuose gausu vitaminų ir mikroelementų. Stebėkite, kad vaiko mityba būtų subalansuota ir jam netrūktų geležies bei vitamino C.


Ką daryti, jei kraujas jau bėga? Kai kraujas jau bėga, galvoti apie kraujagyslių stiprinimą tikrai nėra kada, juk bėgantį kraują reikia kuo greičiau sustabdyti. Visų pirma, tėveliai turėtų žinoti, kad negalima panikuoti. Kuo daugiau nerimo, tuo smarkiau plaka širdis, taigi greičiau bėga kraujas. Keista, tačiau vaikai dėl kraujavimo dažniausiai nei kiek nesijaudina, tačiau matydami pakraupusias tėvų akis taip pat pradeda baimintis. Taigi giliai įkvėpkite ir ramiai pasodinkite vaiką, galvą palenkdami šiek tiek į priekį.

Kad kraujavimas greičiau sustotų, būtina kraujagyslėms duoti pakankamai deguonies. Taigi atverkite langą ir paprašykite vaiko įkvėpti oro pro nosį, o iškvėpti jį pro burną. Jei tik turite galimybę, ant nosies  uždėkite audinyje įvyniotų ledukų. Šaltis padės kraujagyslėms susitraukti. Jei kraujavimas gana stiprus, ant kojų uždėkite šildyklę, kad kojų kraujagyslės prasiplėstų ir didžioji dalis kraujo susikoncentruotų būtent ten.

Negalima:

 

  • Atlošti vaiko galvos, kad kraujas nebėgtų taip smarkiai. Priešingai, nei dauguma galvoja, iš tiesų atlošus galvą susilpnėja pratekėjimas venomis, todėl jis paspartėja nosies srityje.
  • Guldyti vaiko ant lovos ir pakelti jo kojų. Kuo gulstesnėje padėtyje yra vaikas, tuo stipriau į galvos sritį teka kraujas.
  • Po kraujavimo sustabdymo duoti vaikui gerti ir valgyti. Jei vaikas ištroškęs, tinkamas gėrimas yra tik vanduo. Visi kiti gėrimai ir maisto produktai gali pakelti spaudimą, todėl kraujavimas vėl pasikartos.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
Lina
2014-09-21 13:49
Mano sunui irgi bega kraujas, na jis nebego apie 3 metus na bego vakar ir dabar bega jam 11 metu
Agne
2014-05-07 08:56
duokit isgerti askorutino tableciu,bent jau 10 -20d po 1 tabl 3 k.diena,askorutinas stiprina kraujagysliu sieneles.
Lina
2014-02-10 21:44
Mano sunui irgi kartais kraujuoja nosyte ,jam 7 darem kraujo tyrima ,sake viskas tvarkoj,bet kiekviena karta labai issigastu