Kodėl vaikui skauda pilvą?

Naivu manyti, kad laisvinamieji padės išsisukti kaskart, kai tik suskaus pilvą. Tuoj pat kviesk gydytoją, jeigu tokie skausmai tęsiasi ilgiau nei valandą, nepriklausomai nuo to, silpni jie ar stiprūs. Nedelsk! Pasekmės gali būti neprognozuojamos.

Pilvo skausmo priežasčių būna pačių įvairiausių. Kai kurios iš jų yra netgi labai rimtos, bet tu pati jų greičiausiai nenustatysi – tai padaryti gali tik gydytojas. Žinodamas skausmo priežastį, jis parinks ir atitinkamą priemonę jį įveikti.

Nereikėtų duoti laisvinamųjų, jeigu taip neliepė gydytojas, arba duoti jų dar prieš apžiūrą. Kai kuriais atvejais šie vaistai gali stipriai pakenkti. Kol lauki gydytojo, turėtum pamatuoti mažylio temperatūrą (gydytojui reikės ją žinoti). Paguldyk vaikutį į lovą, ir geriau neduok jam valgyti, kol nepasikonsultavai su specialistu. Jeigu sūnelis arba dukrytė nori gerti, nedidelėmis porcijomis duok vandens.

Pilvo skausmo priežastys

Pirmosiomis gyvenimo savaitėmis priežastis būna visai paprasta – nelabai sklandus virškinimas ir dujų kaupimasis žarnyne.

Sulaukus vienerių metukų amžiaus, vienos iš dažniausių pilvo skausmų priežasčių yra peršalimas, angina ir gripas, ypač tais atvejais, kai vaikui pakyla aukšta temperatūra. Tai reiškia, kad infekcija paplito žarnyne lygiai taip pat, kaip ir kituose vidaus organuose. Beveik bet kuri infekcija gali sukelti pykinimą ir vidurių užkietėjimą, ypač – pačioje pradžioje. Mažas vaikutis gali pasiskųsti pilvo skausmais, nors iš tikrųjų jį tuo metu pykina. Dažnai po tokių nusiskundimų prasideda ir vėmimas.

Yra daugybė įvairių žarnyno ligų, sukeliančių arba skausmus ir pykinimą, kartais – skausmus ir viduriavimą, o dar kitais atvejais – viskas pasireiškia kartu. Tokie susirgimai neretai vadinami „žarnyno gripu“. Būna, kad vienas po kito perserga visi šeimos nariai. Tikriausiai tau jau pažįstamos (bent jau girdėtos) atmainos – dizenterija ir paratifas. Šių sutrikimų atvejais temperatūra gali būti arba aukštesnė, arba normali.

Valgumu nepasižymintys vaikai neretai skundžiasi pilvo skausmais prieš valgį arba po to, kai suvalgo visai nedaug. Tėveliams paprastai atrodo, kad vaikas išsigalvoja, išsisukinėja nuo valgio. Iš tiesų labiau tikėtina, kad skrandukas valgant gali susitraukti taip, kad jį iš tikrųjų skauda. Išgydyti tokią ligą galima, tačiau būtina pasirūpinti, kad aplinka būtų maloni, valgis – gražus, kad mažylis patirtų valgymo malonumą.

Tie vaikai, kurių apetitas geras, taip pat gali jausti pilvo skausmus, ypač – prieš valgį, ir jeigu išgyvenamas koks nors nemalonumas. Pavyzdžiui, mokslo metų pradžioje daugelis vaikučių nervinasi, tad prieš pusryčius padidėja ne apetitas, o skausmai. Visi emocijų tipai – nuo baimės iki džiaugsmo – gali paveikti skranduką ir žarnyną, ne tik pabloginti apetitą, tačiau ir sukelti pilvo skausmus, pykinimą, viduriavimą ir vidurių užkietėjimą.


Apsinuodijimai maistu – taip pat gana dažna pilvo skausmų priežastis. Juos sukelia kenksmingomis bakterijomis užkrėstas maistas. Jo skonis gali pasirodyti neįprastas, tačiau būna ir taip, kad niekuo nesiskiria nuo visiškai sveiko. Apsinuodyti maistu, paruoštu kruopščiai ir prieš pat valgį, beveik neįmanoma (tai nutinka labai retai) – juk tokiu atveju mikrobai sunaikinami. Dažniausiai apsinuodijama, pavyzdžiui, pyragėliais su kremu – netinkamai laikant produktą, bakterijos ima labai greitai daugintis. Kita priežastis – konservavimas namų sąlygomis, pažeidžiant taisykles.

Apsinuodijimo maistu simptomai: pykinimas, viduriavimas ir pilvo skausmai, kartais – šaltkrėtis ir aukšta temperatūra. Visi tie, kurie valgė sugadintą maistą, beveik tuo pačiu metu patiria didelių nepatogumų (tuo ir skiriasi nuo „žarnyno gripo“ – šiuo atveju per kelias dienas būtų sergama po vieną).

Retesnės pilvo skausmų priežastys – blogas virškinimas ir lėtinis dujų kaupimasis, žarnyno alergija, pilvo limfmazgių uždegimas, inkstų ligos ir kt. Dar rečiau pasitaiko būsena, vadinama invaginacija. Viena žarnyno dalis įsimauna į kitą (kaip teleskopas). Atsiranda netikėti spazmiški žarnyno skausmai, kurie kartojasi su kelių minučių intervalais (jų metu mažylis jaučiasi gerai). Gali pasireikšti pykinimas ir vėmimas, neretai imama tuštintis krauju ir gleivėmis, pasireiškia mieguistumas, galima užčiuopti darinį pilve. Šis sutrikimas dažniausiai būna vaikams nuo 4 mėnesių iki 2 metų, tačiau gali pasireikšti ir anksčiau, ir vėliau. Visa laimė, kad tai – retas atvejis, tačiau čia būtina skubi gydytojo pagalba, nes būklė yra tikrai pavojinga.

Kaip matai vaikui, gydytojo apžiūra yra būtina.

Jei tai apendicitas

Su šiuo organu susiję daugybė mitų, kuriuos būtina išsklaidyti. Temperatūra ne būtinai yra trūkusio apendicito rodiklis. Jos gali ir nebūti, kaip ir stiprių skausmų. Paprastai jie pereina į apatinę dešinę pilvo dalį tik po kurio laiko. Nebūtinai ima pykinti, ir kraujo tyrimai neįrodo, kad pilvo skausmai kaip nors susiję su apendicitu.

Apendicitas – tai nedidelė aklosios žarnos atauga. Paprastai jis yra apatinės pilvo dalies dešinės pusės centre, tačiau gali būti ir aukščiau, ir žemiau, arčiau pilvo vidurio arba beveik po šonkauliais. Apendicito uždegimas – tai laipsniškas procesas, kaip ir pūlinio augimas. Štai kodėl netikėtas ir aštrus skausmas pilve, trunkantis kelias minutes ir išnykstantis visiems laikams, yra sukeltas ne apendicito. Pagrindinis apendicito keliamas pavojus yra tas, kad susidaręs pūlinys gali trūkti, kaip ir votis, o infekcija pasklisti po visą pilvo ertmę. Tai vadinama peritonitu. Jeigu apendicito pūlinys bręsta labai greitai, jis gali trūkti mažiau nei per 24 valandas. Jeigu mažylis tikrai susidūrė su šia problema, atidėlioti operaciją gali būti labai pavojinga.

Jei tai glistos

Kartais pilvo skausmus sukelia glistos. Paprastai mamas apima kone panika, jeigu jos aptinka kirmėlyčių vaiko išmatose. Tačiau iš tiesų tai dar nereiškia, kad mažyliu buvo rūpinamasi netinkamai.

Labiausiai paplitusios glistos yra spalinukės – nedidelės maždaug vieno centimetro ilgio siūliškos kirmėlytės. Jos gyvena tiesiojoje žarnoje, o išlenda naktį, kad netoli išangės padėtų kiaušinėlius. Jos sukelia išangės niežulį, o tai gali sutrikdyti vaiko miegą. Anksčiau manyta, kad dėl glistų mažylis naktį griežia dantimis, tačiau tai, matyt, nėra tiesa. Išsaugok šiek tiek išmatų su glistomis, kad galėtum parodyti gydytojui. Ligą galima išgydyti, tačiau viską turi prižiūrėti specialistas.

» Rašyti komentarą