Man dvidešimt aš kasdien surūkydavau po pusantro pakelio cigarečių. Savaitgaliais linksmindavausi su draugais, vartojau alkoholį, o tuomet rūkydavau dar daugiau. Neseniai gydytojai nustatė skrandžio opą. Alkoholio atsisakiau lengvai, o štai rūkyti mesti nepavyksta. Kasdien vis nusiperku cigarečių, surūkau po pora, tada išmetu likusias, kitą dieną darau tą patį. Vis bandau mesti rūkyti, bet niekaip nepavyksta.
Linas
Laba diena, Linai,
Ne visai aišku, ar iki opos aptikimo svarstėte mesti rūkyti? Menkai aprašote ir savo dabartinę būklę tai yra kaip Jums pasireiškia abstinencija? Kiek laiko jau bandote mesti rūkyti? Kiek metų rūkėte?
Kadangi per dieną surūkydavote daugiau, nei 20 cigarečių, turbūt Jūsų fizinė priklausomybė nikotinui stipriai išreikšta. Priklausomybė gali būti fizinė bei psichologinė. Fizinė priklausomybė formuojasi, nes nikotinas skatina skirtis neuromediatorius (dopaminą, norepinefriną, kt.). Daugumai rūkančiųjų būdinga ir psichologinė priklausomybė. Pastaroji reiškiasi noru rūkyti tam tikrose situacijose: su draugais vakarėlyje, po valgio, su kava ir pan. Metus rūkyti (kaip ir atsisakius kitų narkotinių medžiagų) atsiranda abstinencijos simptomų. Nerimas, dirglumas, nepastovi nuotaika, sunkumas susikaupti, sumažėjęs darbingumas, sutrikęs miegas, padidėjęs apetitas (kurio netramdant didėja svoris), prakaitavimas, tremoras ir kt. Blogai jaučiatės ne todėl, kad nerūkote, o todėl, kad rūkėte. Per 3-4 savaites didelė dalis abstinencijos simptomų išnyksta, tačiau įvairūs psichosocialiniai veiksniai (stresas, bendravimas su rūkančiaisiais, alkoholio vartojimas) dar kurį laiką gali lengvai išprovokuoti atkrytį. Bet kokį medikamentinį gydymą skirti gali gydytojas. Nesigydykite patys net ir nikotino pakaitalais, nes galite apsinuodyti (ypač, jei būdinga tik psichologinė, o ne fizinė priklausomybė). Mokytis susidoroti su stresu, nerimu ar dirglumu be nikotino gali padėti psichologai. Taip pat galite kreiptis pagalbos į priklausomybės ligų centrus. Mesti rūkyti nėra lengva, tačiau tikrai įmanoma. Nesitikėkite, jog kas nors Jus bandys įtikinėti, jog Jūs turite mesti rūkyti ar bandys Jus kaip nors paveikti. Mesti rūkyti ir saugoti savo sveikatą kiekvieno asmeninis reikalas. Jei norite mesti, galite ieškoti pagalbos.
Daug žmonių vieni kitiems rekomenduoja perskaityti Allen Carr „Lengvas būdas mesti rūkyti“.
Daugiau psichologės atsakymų rasite: Psichologė Reda Rizgelytė-Viskontienė
Psichologės svetainė: Psichologiniskonsultavimas.lt
Turite klausimų? Reikia patarimų? Rašykite adresu: [email protected]
2014-06-30 03:40