Plaukų galiukų skilinėjimas: problemos priežastys, sprendimo būdai ir profilaktika

Apie ilgus plaukus svajojančios moterys puikiai žino, kad pasiekti šį tikslą nėra lengva – vos plaukams paaugus ima skilinėti jų galiukai. Kokios šios problemos priežastys? Ką daryti?
 
Plaukų skilinėjimo tipai
 
Trichoptiliozė, t. y. išilginis plauko struktūros skilimas, gali būti kelių tipų:
 

  • Genetiškai paveldimas plaukų galiukų skilinėjimas;
  • Daugkartinis galiukų skilinėjimas, pasikartojantis tose pačiose plaukų sruogose;
  • Skilinėjimas, pasimatantis viduryje plaukų sruogos kaip kiaurymė, kai ta sruoga būna surišta;
  • Pavieniai mazgeliai, susidarę ant plaukų galiukų (tai nėra skilinėjantys galiukai), kbūdingiausi sausiems ir pasišiaušusiems plaukams.

 
Plaukų skilinėjimo priežastys
 
Pagrindinė priežastis, dėl kurios skilinėja plaukai, yra plaukų sausumas. Išsausėti jie gali dėl įvairių cheminių medžiagų, esančių plaukų priežiūros priemonėse, poveikio – pavyzdžiui, plaukų formavimo priemonių, dažų, šampūno, muilo ir šviesinimo priemonių. Muilu plauti galvos negalima – jis beveik visiškai pašalina plaukams būtinus riebalus. Šiek tiek riebalų visada turi likti, kad žvyneliai gražiai prigultų vienas prie kito.
 
Dar viena plačiai paplitusi priežastis – elektriniai ir terminiai prietaisai (pavyzdžiui, plaukų džiovintuvai, tiesintuvai ir žnyplės). Aukšta temperatūra pažeidžia plaukų paviršių, todėl jie išsausėja ir nusilpsta. Išsausinti plaukus gali ir saulė, ir per kietas vanduo (jūros – taip pat).
 
Svarbu pabrėžti, kad dėl plaukų šakojimosi kalti ne tik išoriniai veiksniai. Mūsų „augmenija“ jautriai reaguoja ir į vitaminų bei mineralinių medžiagų trūkumą, medžiagų apykaitos sutrikimus.
 
Dar viena (natūrali) skilinėjimo priežastis yra plauko amžius. Jeigu plaukai labai ilgi ir ploni, paprastai arčiau galvos jie būna riebūs, o galuose – sausi. Odos riebalai negali nukeliauti taip toli, sutepti visų plaukų, todėl žvyneliai pasišiaušia, atlimpa.
 
Kaip grąžinti plaukams sveiką ir gražią išvaizdą?
 
Jeigu norite, kad plaukai būtų sveiki ir gražūs, pirmiausiai teks sumažinti išorinių kenksmingų veiksnių įtaką. Kaip jau minėta, plaukams itin kenkia aukšta temperatūra, cheminės medžiagos ir kietas vanduo.
 
Toliau reikia išsirinkti atkuriamąsias plaukų priemones – mūsų dienomis netrūksta tokių, kurios gydo, turi daug vitaminų, apgaubia plauką apsaugine plėvele ir suglaudžia žvynelius. Tokiu poveikiu pasižymi, pavyzdžiui, chna – galima naudoti bespalvę arba klasikinę raudoną (tai priklauso nuo jūsų plaukų spalvos).
 
Plaukų būklę pastebimai pagerina ir naminės priemonės, įvairios plaukų kaukės. Rekomenduojama jas daryti kartą per savaitę, pagal tą patį receptą – ne daugiau kaip tris kartus iš eilės.
 
Štai kelios paprastos ir veiksmingos priemonės:
 

  • Ricinų aliejaus balzamas. Ricinų aliejus – labai naudinga priemonė plaukams. Jį galima naudoti ir vieną, o galima ir lygiomis dalimis maišyti su alyvuogių aliejumi. Užtepkite aliejų ant plaukų, apvyniokite šiltai rankšluosčiu ir palikite 30 minučių. Tuomet išsiplaukite galvą įprastu šampūnu.
  • Kreminis pieno tonikas. Šį gydymą geriausiai atlikti po to, kai išsiplausite plaukus šampūnu. Paimkite šaukštą suplaktos grietinėlės ir pusę stiklinės pieno. Išmasažuokite plaukus, ypač skilinėjančius galiukus. Palikite šį kremą ant plaukų maždaug 15 minučių, ir tada nuplaukite.
  • Medus. Tai – tikras grožio ir jaunystės eliksyras, galintis pagelbėti ir jūsų plaukų galiukams. Sumaišykite medų su varške (pusę puodelio varškės su šaukštu medaus). Išmasažuokite plaukus ir jų galiukus, masę palikite 20 minučių. Tuomet nuplaukite paprastu vandeniu. Ši kaukė taip pat suteiks plaukams gražų blizgesį.
  • Alus. Nebūtina ieškoti brangiausio – tiks ir paprastesnis. Juo galima ne tik skalauti plaukus, bet ir pamasažavus palikti kuriam laikui, kad įsigertų
  • Avokadai. Sutrinkite avokadą į tyrelę ir gauta mase masažuokite galvą bei plaukus. Kuo daugiau masažuosite – tuo geriau. Jei paliksite 15-20 minučių – efektas bus dar geresnis. Jei į avokado masę įmaišysite šaukštą alyvuogių aliejaus, plaukai ims blizgėti. Po to jums užteks tik išplauti įprastu vandeniu.
  • Alyvuogių aliejus. Alyvuogių aliejų reikia pašildyti ir užtepti ant plaukų, galima ir pamasažuoti. Uždenkite galvą rankšluosčiu arba užsidėkite dušo kepuraitę. Po 30 minučių viską nuplaukite šampūnu.

 
Žinoma, svarbus vaidmuo tenka jūsų mitybai. Pasirūpinkite, kad jūsų racione netrūktų vitaminų A, C ir E, vartokite mažiau angliavandenių ir daugiau vaisių, valgykite daugiau lašišos, pagerkite linų sėmenų aliejaus.
 
Šiuo metu gana populiarus kovos su skilinėjančiais plaukų galiukais būdas – kirpimas karštomis žirklėmis. Žirklės, įkaitintos iki 60–80 laipsnių, užlydo plaukų galiukus, neleidžia jiems šiauštis ir skilinėti. Dauguma didesnių grožio salonų teikia šią paslaugą už visai padorią kainą.
 
Jeigu visos išvardintos priemonės per mėnesį nepadeda pagerinti plaukų būklės, vertėtų kreiptis į gydytoją ir su juo pasikonsultuoti. Jis padės nustatyti tikslią ligos priežastį ir paskirs atitinkamą gydymą.
 
Profilaktika
 
Kad plaukų skilinėjimo problema išnyktų kartą ir visiems laikams, reikia reguliariai ir tinkamai rūpintis savo plaukais:
 

  • Šampūno – kuo mažiau. Per dažnas šampūno naudojimas pažeidžia natūralų riebalų išsiskyrimą, kuris saugo galiukus nuo skilinėjimo. Plaukite plaukus šampūnu bent jau kas antrą dieną. Jei jums reikia plauti plaukus kasdien, tuomet kaitaliokite plovimą su šampūnu ir su balzamu;
  • Nepamirškite naudoti kondicionieriaus, po galvos plovimo išskalauti plaukus (pavyzdžiui, citrinos sultimis arba obuolių actu parūgštintu vandeniu, įvairiais žolelių nuovirais ir arbatomis);
  • Labai atsargiai šukuokite plaukus. Patartina naudoti medines arba pagamintas iš ebonito šukas, šerių šepetį, kuris padės pašalinti plaukų nešvarumus ir tolygiai per visą ilgį paskirstyti riebalus;
  • Galite paglostyti plaukus šilkine skepetaite – tai padės suglausti žvynelius;
  • Stenkitės nenaudoti plaukų džiovintuvo ir kitų panašių prietaisų.
  • Nedžiovinkite plaukų rankšluosčiu. Toks agresyvus džiovinimas suteikia plaukams ne mažesnę žalą nei kad džiovintuvas. Paprasčiausiai nuspauskite plaukus po plovimo. Rankšluosčiu galima sugerti drėgmę, bet ne trinti!
  • Plaukų dažų ir kitokios „chemijos“ nepatartina naudoti dažniau nei kartą ar du per mėnesį. Renkantis priemonę geriausia konsultuotis su specialistais, priemones pirkti salonuose.
  • Apsaugokite plaukus, eidami į baseiną. Tai galioja ir einant į paplūdimį. Chloras ir sūrus vanduo sausina plaukus, skatina plaukus skilinėti. Nešiokite kepurę, tepkite daugia plaukų balzamo, įsigykite apsauginių purškiklių plaukams.
» Rašyti komentarą
» Komentarai
milda
2014-10-20 20:13
Galiukams man patinka CHI silkas. Labai gera priemone. Ja radau vienintelej vietoj Top hair parduotuveje Zygio g. 90. Rekomenduoju. Galiukai iskart tapo sveikesni, kirpt reikia reciau.