Manote, kad plaukų dažymas pamėgtas tik neseniai? Mokslininkai mano, kad chna ir basma šiam reikalui pradėta naudoti jau beveik prieš septynis tūkstančius metų. Ir, kaip jau tikriausiai spėjote įsitikinti, šių natūralių priemonių populiarusmas nemažėja.
Laiko patikrinta priemonė
Nuo seno dažyti plaukus buvo išimtinai vyrų privilegija: Asirijos valdovai daug dėmesio skyrė savo šukuosenoms. Jie taip pat augino ilgas barzdas. Mėgdžioti juos buvo leidžiama tik geriausiai pasirodžiusiems karvedžiams. Iki mūsų dienų išliko šios karingos tautos molinių lentelių su ilgu augalų, kuriais tais laikais dažydavo plaukus, sąrašu. Gaila tik, kad šiuolaikiniai botanikai sugebėjo nustatyti vos vieną kitą iš jų. Panaši situacija ir kalbant apie Afrikos gentis: nauja plaukų spalva simbolizavo pergalę prieš liūtą. Plaukai dažniausiai būdavo dažomi ochra, tačiau kartais naudoti ir pelenai, sumaišyti su riebalais – tada plaukai tapdavo balti. Šviesiaplaukiai juodaodžiai dar ilgai išmušdavo iš vėžių pirmuosius europiečius, pradėjusius tyrinėti Afriką.
Moterims pirmą kartą pakeisti savo išvaizdą buvo leista Senovės Egipte – čia jos dėvėjo dažytus perukus, kuriuos reikėjo nešioti ant nuskustos galvos. Naudojant chna buvo galima išgauti įvairias spalvas – nuo šiaudų iki tamsaus medaus atspalvio. Ji taip pat naudota (kai kur naudojama ir mūsų dienomis) laikinoms tatuiruotėms – gražiems ornamentams ant rankų piešti.
Be chna Egipte labai pamėgta ir populiari priemonė buvo basma. Ji į šią šalį atkeliaudavo iš Indijos ir Kinijos. Basma buvo labai brangi, todėl tai vertinta lyg gerovės rodiklis: ja plaukus dažydavo tiek vyrams, tiek moterims, tiek vaikams. Naudota ji netgi naminių gyvūnų kailiui.
Gamtos dovana
Augaluose, iš kurių ir išgaunami šie populiarūs dažai, yra labai daug eterinių aliejų ir taninų, todėl chna labai naudinga: ji stiprina ir gydo plaukus, jų šaknis, yra labai vertinama, jeigu plaukai pažeisti po cheminio dažymo arba netinkamos priežiūros. Taip pat ji saugo nuo kenksmingo saulės spindulių poveikio, stabdo ir užkerta kelią plaukų slinkimui, padeda atsikratyti pleiskanų. Įdomu tai, kad chna dažymo metu nepažeidžia plauko struktūros, tačiau nudažo ilgam, beveik kaip dažai. Joje yra medžiagų, suteikiančių plaukams pastebimo žvilgesio. Naudoti galima tik šviežius lapelius – jie žalio-geltono atspalvio. Jeigu chna pasenusi, ji įgyja raudoną atspalvį ir yra nebetinkama naudoti.
Indigo spalva
Basma gaminama iš tropinių augalų indigoferų jau taip seniai, kad istorikai ją pripažino pačiais seniausiais dažais. Tarp kitko, būtent basma dažydavo pirmuosius džinsus, ir būtent dėl jos šis mėlynas atspalvis šiandien vadinamas indigo.
Kosmetologinės basmos savybės buvo aptiktos dar žiloje senovėje. Pastebėta, kad ji stimuliuoja plaukų augimą ir suteikia jiems natūralaus blizgesio, gerina plaukų struktūrą ir stiprina šaknis, naikina pleiskanas. Chna galima naudoti vieną, be jokių kitų komponentų, tačiau dažant plaukus basma, būtina ydėti ir chna, nes kitaip plaukai nusidažys negražia žalia spalva.
Lygiomis dalimis sumaišyta chna ir basma suteikia kaštoninį atspalvį, jeigu imama viena dalis chna, o dvi – basmos, spalva bus juoda. Jeigu imamos 2 dalys chna, o viena – basmos, gaunamas bronzinis atspalvis.
Patys sau kirpėjai
Didžioji kirpėjų dalis prieš plaukų dažymą nerekomenduoja plauti galvos. Išimtis daroma tik tuo atveju, jeigu plaukai tikrai labai nešvarūs arba gausiai apipurkšti laku: tada galvą galima plauti, tačiau reikėtų stengtis, kad šampūno nepatektų ant galvos odos. Kondicionieriaus naudoti negalima.
Kad oda kartu su plaukais nenusidažytų, patepkite ją vazelinu arba riebiu kremu.
Chna ir basma sumaišoma su pasirinktais komponentais ir trinama tol, kol susidaro vienalytė masė. Įpilama skysčio (vandens, kinrožių ekstrakto ir panašiai), šildoma iki 80 laipsnių. Konsistencija turi būti tokia, kaip ir parduotuvėje perkamos grietinės. Palikite atvėsti iki 40–50 laipsnių (tai truks maždaug 3–4 minutes).
Kad nenusidažytumėte rankų, užsimaukite pirštines ir teptuku kaip galima tolygiau tepkite šią masę ant plaukų – nuo šaknų iki pat galiukų, sruoga po sruogos. Veikti reikia greitai, kol masė neatšalo. Jeigu plaukai ilgi, indelį su dažais įstatykite į karšto vandens vonelę ir neleiskite atvėsti masei. Norint nudažyti plaukų galiukus, košelės likučius reikia atskiesti karštu vandeniu ir suvilgyti šiuo mišiniu plaukus. Sukelkite juos į viršų, susekite segtuku, apvyniokite galvą maistine plėvele ir medvilniniu rankšluosčiu, kad išsaugotumėte šilumą.
Dažymo chna ir basma trūkumai
Po cheminio plaukų dažymo dažai iš chna ir basmos „elgiasi“ neprognozuojamai, todėl reikės palaukti, kol dažyti plaukai nuaugs. Tas pats galioja ir cheminio sušukavimo atveju.
Plaukų dažai iš chna ir basmos laikosi kelis mėnesius, tačiau po truputį gali įgyti raudoną arba mėlyną-violetinį atspavį, tad norint išsaugoti reikiamą spalvą, plaukus būtina periodiškai dažyti.
Plaukų dažymo chna ir basma privalumai bei trūkumai
» Rašyti komentarą