Didėjant gyvenimo tempui, stresas tampa neatsiejama šiuolaikinio žmogaus kasdienybės dalimi. Kadangi ilgalaikė įtampa kenkia organizmui ir prastina gyvenimo kokybę, mokslininkai nuolatos ieško būdų, kaip kovoti su šiuo nemaloniu pojūčiu. Naujausi tyrimai atskleidė, kad kovoti su stresu gali padėti vienas paprastas ir nieko nekainuojantis būdas – vaikščiojimas gamtoje.
Gyvenimas mieste kenkia sveikatai
Vis daugiau žmonių renkasi gyvenimą tankiai apgyvendintuose miestuose, kur didesnės karjeros galimybės, daugiau prekybos centrų, mokymo įstaigų ir platesnis pramogų pasirinkimas. Vis dėlto, be gausybės privalumų, gyvenimas dideliuose miestuose turi savo kainą.
Pasak mokslininkų, miestuose pastebimai didesnis užterštumas, greitesnis gyvenimo ritmas, daugiau triukšmo, didesnė konkurencija bei susvetimėjimas, todėl gyvenimas tokiomis sąlygomis turi savo kainą. Vienas 2012 metais atliktas tyrimas parodė, jog gyvenantieji miestuose turi didesnę tikimybę susirgti šizofrenija, depresija ir kęsti panikos atakas. Pasirodo, kad gyvenimas mieste skatina migdolo formos (amygdalos) smegenų zonos veiklą, kuri atsakinga už emocijų, tame tarpe ir streso, reguliavimą.
Moksliniais tyrimais pagrįsta vaikščiojimo gamtoje nauda
2022 metais mokslininkai susidomėjo, kaip smegenys reaguoja į pasivaikščiojimą gamtoje ir ar tikrai tai galima vadinti veiksmingu įtampos priešnuodžiu. „Tai buvo vištos ir kiaušinio problema. Nežinojome ar gamta ramina joje laiką leidžiančius žmones, ar ramesni žmonės dažniau renkasi laisvalaikį gamtoje,“ – aiškina viena iš tyrimą atlikusių specialisčių Sonja Sudimac.
Tyrimo metu mokslininkai naudojo magnetinį rezonansą ir ištyrė 63 sveikų dalyvių smegenų aktyvumą prieš ir po to, kai dalyviams buvo liepta 1 valandą pasivaikščioti miške arba prekybos centre. Gauti rezultatai nustebino net didžiausius skeptikus. „Mūsų tyrimas atskleidė, kad vos valandos pasivaikščiojimas gamtoje sumažina smegenų sričių atsakingų už reagavimą į stresą aktyvumą,“ – džiaugėsi S. Sudimac.
Gaukite maksimalią naudą
Turbūt pritarsite, kad vaikščiojimas gamtoje yra vienas iš paprasčiausių būdų sportuoti, kuris mažina stresą, stiprina širdį ir palaiko tinkamą imuninės sistemos veiklą. Štai keletas patarimų, kaip šią veiklą paversti maksimaliai naudinga:
- Išsirinkite jums patinkantį vaikščiojimui pritaikytą parką ar mišką. Pasistenkite lankytis ten tokiu metu, kuomet būna mažiausiai žmonių.
- Eidami įsiklausykite į aplinką: kaip čiulba paukščiai, šlama medžių lapai, teka upė, kaip jūsų pėdos atsimuša į žemę.
- Neskubėkite. Pradėkite nuo lengviausio režimo. Jei nesate buvęs sportininkas ar tiesiog ilgą laiką neskyrėte dėmesio sportui, nereikėtų iš karto apkrauti savo raumenų. Persitempus jums bus sunku fiziškai ir pasivaikščiojimai neteiks malonumo, taigi prarasite norą sportuoti vėliau. Pradėkite nuo 3 pasivaikščiojimų per savaitę, po 20 minučių. Vėliau pasivaikščiojimų skaičių padidinkite iki 5, kad bendras savaitės laikas sudaryti 2,5-3 valandas.
- Jei turite galimybę ir mėgstate gyvūnus, įsigykite šunį. Tokiu atveju pasivaikščiojimai taps kasdieniu sveiku ritualu.
- Palepinkite save ir susikurkite malonių akimirkų. Pavyzdžiui, po pasivaikščiojimo apdovanokite save gardžiu ir sveiku užkandžiu.