Mėgaujamės saule taisyklingai

Saulė – tai žvaigždė ir ryškiausias mūsų matomas dangaus objektas. Žemė ir kitos Saulės sistemos planetos skrieja aplink ją, kaip ir asteroidai, kometos, kometoidai, transneptūniniai objektai ir, be abejo, dulkės. Saulė yra vienintelis energijos šaltinis Žemei. Beveik visos gyvybės rūšys priklauso nuo fotosintezės, kuri galima tik dėl jos energijos.

Artėjant vasarai, saulės spinduliai labai suaktyvėja, todėl vykstant į keliones ar į paplūdimius būtina tinkamai pasirūpinti oda. Svarbu nepamiršti ne tik akinių, kepurių, padedančių apsaugoti odą nuo ultravioletinių spindulių, bet ir kitų apsauginių priemonių.

Karštomis dienomis žmogaus odai labai reikalingas drėkinamasis kremas, nes prakaituojant itin daug drėgmės išgaruoja. Jis padeda apsisaugoti nuo ultravioletinių saulės spindulių, išvengti raukšlių ir pigmentinių dėmių. Geriausia priemonė, apsauganti mus nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio, yra kremai su vadinamuoju SPF (angl. sun protection factor) filtru. Specialistai rekomenduoja rinktis ne mažesnę nei SPF 15 apsaugą (sulaiko 93 % UV spindulių). Apsauginio kremo veikimo laiką galite apskaičiuoti ir patys, SPF skaičių padauginę iš laiko, kurį galite praleisti saulėje neįdegę. Vis dėlto svarbu nepamiršti, kad minėtieji kremai ne visada veiksmingi: jeigu kremas nėra atsparus vandeniui, o jūs negalite atsispirti pagundai kas pusvalandį išsimaudyti, teks tepliotis po kiekvienų maudynių. Be to, derėtų imtis ir kitų priemonių, padedančių išsaugoti gražią odą.


Prisiminkite, kad pavojingiausias metas lepintis saule – nuo 10 iki 14 valandos, o ilgai būnant atokaitoje nešioti kepuraitę ir akinius nuo saulės yra privaloma. Apsauginis kremas turėtų būti tepamas pusvalandį prieš išeinant į gatvę, paplūdimį ar pan.

Ant apsauginių kremų pakuočių yra nurodytas apsaugos nuo saulės faktoriaus (SPF) dydis. Jis labai paprastai apskaičiuojamas. Pavyzdžiui, šviesios odos (I tipas) žmogus be jokios apsaugos saulėje gali būti apie 10 minučių. Tad minutes padauginę iš SPF dydžio, sužinome, kiek laiko, patepę odą šiuo kremu, galime būti saulėje (10 x 20 = 200 min.). Vadinasi, kuo žmogaus oda šviesesnė, tuo turi būti didesnis SPF arba dažniau reikia teptis apsauginiu kremu.

Lūpų, arba paprastoji, pūslelinė – virusinė odos ir gleivinių liga, nepaisanti sezono ir galinti pričiupti bet kuriuo metų laiku. Ant odos atsiranda vandeningų pūslelių, kamuoja silpnumas ir šaltkrėtis, pakyla kūno temperatūra, pablogėja nuotaika. Pūslelės paprastai nusėja lūpų, nosies sritį.  Įdomiausia, kad daugeliui žmonių virusą pažadina vasaros maudynės ar pasilepinimas saulės spinduliais. Kaip nuo jo apsisaugoti? Lūpų oda – pati ploniausia ir jautriausia, todėl jas reikia itin prižiūrėti ir saugoti, puoselėti visus metus, ypač – vasarą ir žiemą, nes šiais metų laikais lūpos dažniausiai šerpetoja, skilinėja, įtrūksta jų kampučiai.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
anonimas
2012-11-10 18:40
Roma,aukso žodžiai.
skaistute14
2012-05-30 20:00
mano klasioke balta baltutele je saule neima
Roma
2012-05-30 08:34
Svarbiausia - gerti labai daug vandens, kad organizmas nepatirtų streso iš vidaus