KETO dieta – kodėl reikėtų būti atsargiems?

Paskutiniu metu internete galima rasti daug informacijos apie KETO dietą, žadančios greitus ir efektyvius rezultatus. Tačiau mažai kam žinoma, jog ši dieta iš tiesų yra kenksminga sveiko žmogaus organizmui ir gali jam padaryti nemažai žalos. „Calory Care“ centro gydytoja dietologė Dalia Vaitkevičiūtė pasisako apie KETO dietą iš medicininės pusės ir ragina žmones nežaisti su savo mityba, kuri yra labai svarbi gyvenimo dalis. 

 

AR ŽINOJOTE, KAD KETO DIETA NĖRA REKOMENDUOJAMA SVEIKIEMS ŽMONĖMS?

 

KETO dieta žada, kad maksimaliai sumažinę angliavandenių suvartojimą greitai atsikratysite svorio, būsite sveiki ir jausitės gerai. O ar žinote, ką apie šią dietą mano profesionalūs gydytojai? Tie, pas kuriuos pacientai atvyksta su rimtais sveikatos sutrikimais, tokiais kaip nusilpęs organizmas, sulėtėjusi medžiagų apykaita, podagra ir pan.? Deja, dalis jų atsiduria ir ligoninėje.

 

Iš tiesų ketogeninė dieta buvo sukurta epilepsija sergantiems vaikams, kad padėtų sumažinti priepuolius. Ji labai apriboja angliavandenių kiekį („kuo mažiau, tuo veiksmingiau“), riebalų kiekis padidinamas iki 75–80 %, o baltymams lieka 15–25 %. Didelio riebalų kiekio reikia tam, kad organizme prasidėtų ketozė. Jos metu kepenys, užuot angliavandenius vertusios energija, riebalus paverčia ketonais, kurie tampa svarbiausiu organizmo energijos šaltiniu.

 

Nors dieta labai populiari ir informacijos (dažnai melagingos) internete apie ją apstu, moksliškai pagrįstas ketogeninės dietos skyrimo būdas yra tik vaikų epilepsijos priepuolių kontrolė. Jei ketogeninės dietos laikosi sveikas žmogus, gali būti pažeidžiami inkstai, formuojasi inkstų akmenligė, dėl gausaus riebios gyvūninės kilmės produktų vartojimo vystosi podagra. Sutrinka vandens ir elektrolitų pusiausvyra. Gali sutrikti menstruacinis ciklas.

 

Esant dideliam riebalinės kilmės produktų suvartojimui ir negaunant pakankamai skaidulų bei antioksidantų, didėja cholesterolio kiekis kraujyje, todėl kyla rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis (insultas, infarktas).

 

Pasibaigus keto dietai ir į racioną sugrąžinus angliavandenius, svoris dažniausiai atauga labai greitai ir dvigubai, riebalai pradeda kauptis pilvo srityje. Po tokio tipo dietos pacientai kreipiasi dėl labai stipriai šoktelėjusio cholesterolio kraujyje, nuovargio ar išsekimo.

 

LABAI SVARBU! Jei svarstote apie ketogeninę dietą, BŪTINA gydytojo specialisto priežiūra. Tik jie gali įvertinti, ar jums apskritai tinkama tokia mityba, o jei pradėsite ketogeninę dietą, tai rekomenduojama daryti labai trumpam laikotarpiui.

 

Turėkite omenyje, kad ilgalaikėje perspektyvoje tokia dieta neformuoja sveiko požiūrio į maistines medžiagas, ji sukelia nepagrįstą baimę vartoti angliavandenius, riboti maistą, o tai ne tik sukelia sveikatos problemas, bet gali trukdyti mėgautis pilnaverčiu gyvenimu.

 

Labai prašome netikėti viskuo, ką perskaitėte internete ar ką papasakojo draugai. Mityba – be galo svarbi mūsų gyvenimo dalis, todėl būkite atsargūs su bet kokiais drastiškais jos pakeitimais. Konsultacija su gydytoju dietologu gali padėti atrasti patį teisingiausią kelią sveiko gyvenimo link.

 

Pabaigai dalinamės informacija, kurią privalo žinoti KIEKVIENAS.

 

☑ Visų maistinių energetinių medžiagų gavimas yra mums gyvybiškai svarbus.

☑Angliavandeniai nėra mūsų priešas. Reikėtų atskirti kompleksinius ir nekompleksinius angliavandenius bei jų naudą.

☑ Nėra vienos dietos ar maitinimosi būdo, kuris tiktų visiems.

☑ Pasirinkus kraštutinį maitinimosi būdą, reikėtų atidžiai susipažinti su tolimesniais galimais rezultatais ir komplikacijomis

☑ Pastebėjus valgymo sutrikimus ar pablogėjus savijautai, būtina kreiptis į gydytojus ir juos informuoti apie tai, kaip keitėsi jūsų mityba.

☑ Pagal visuotinai pripažintą sveikos mitybos piramidę mūsų racioną turi sudaryti apie 55–60 % angliavandenių, 25–30 % riebalų ir 15–20 % baltymų.

» Rašyti komentarą