Kas tie “E” aptinkami visose maisto etiketėse?

Pastaruoju metu vienintelė raidelė “E” sulaukia labai daug dėmesio ir prieštaringų vertinimų. Ar tikrai visos “E” yra tokios kenksmingos mūsų organizmams? O gal mums tiesiog trūksta žinių?

Šiais laikais parduotuvėje rasti visiškai natūralų maisto produktą praktiškai neįmanoma. Juk reikia, kad maistas išsilaikytų šviežias ilgesnį laiką, o be to jis dar turi būti patrauklus tiek skoniu, tiek kvapu, tiek ir savo išvaizda. Štai čia ir pasirodo ta stebuklinga raidelė “E”, po kuria slepiasi dažikliai, konservantai, antioksidantai, tirštikliai, aromato stiprikliai ir t.t.

Kaip žinoti, kas slepiasi už “E”?

Kiekviena į maisto produktą dedama papildoma medžiaga dažniausiai žymima “E” raidele. Prie kiekvienos “E” visuomet būna parašytas skaičius, kuris ir išduoda, kuriai grupei priklauso maisto priedas. Žinoma, visų reikšmių mintinai neišmoksite, tačiau galite prisiminti kategorijas, pagal kurias galėsite nustatyti, ar tai paprastas konservantas, ar labai kenksmingas skonio stipriklis.

Dažikliai E100 – E199

Renkantis maistą svarbus ne tik jo skonis, tačiau ir prekinė išvaizda. Būtent dėl šios priežasties visoje maisto pramonėje dažikliai yra nepakeičiamas dalykas. Dažikliai maisto prekių etiketėse žymimi E100 – E199 ženklais.

 

  • Maisto dažikliai suteikia spalvą jos neturintiems produktams, pavyzdžiui ledinukams;
  • Maisto dažikliai suteikia spalvą tiems produktams, kurie jos neteko perdirbimo metu;
  • Maisto dažikliai padeda pakeisti natūralią produkto spalvą;
  • Maisto dažikliai padeda suintensyvinti natūralią produkto spalvą arba padeda išlaikyti ją ilgiau;
  • Maisto dažikliai naudojami papuošimams. Jie suteikia estetinio vaizdo.


Konservantai E200 – E299

Konservantai padeda išlaikyti maisto šviežumą, nes apsaugo produktus nuo mikroorganizmų poveikio. Konservantai maisto prekių etiketėse žymimi E200 – E299 ženklais.

Kaip tiksliai konservantai įtakoja žmogaus sveikatą kol kas nėra ištirta, tačiau žinoma, kad patekę į žarnyną jie stabdo mikroorganizmų veiklą ir sutrikdo mikroflorą, taigi kenkia virškinimui ir imuninei sistemai. Kuo didesnis konservantų kiekis – tuo didesnis poveikis daromas organizmui. Deja, tiksliai nustatyti jų kiekį produktuose yra labai sunku. Aišku tik viena – kuo ilgiau maistas galioja, tuo daugiau konservantų jame yra.

Antioksidantai, rūgštingumą reguliuojančios medžiagos E300 – E399

Savaiminį maisto gedimą sukelia oksidacija, taigi antioksidantai yra skirti tam, kad kaip ir konservantai prailgintų maisto galiojimą. Be to, jie skirti ir skonio bei išvaizdos pagerinimui. Antioksidantai maisto prekių etiketėse žymimi E300 – E399 ženklais.

Antioksidantai skirstomi į natūralius ir sintetinius.

 

  • Natūralūs antioksidantai gaminami iš maisto produktų: arbatos, sojos, kavos, citrusinių vaisių, alyvuogių ir t.t. Natūralūs antioksidantai iš esmės yra nepavojingi.
  • Sintetiniai antioksidantai dažniausiai naudojami tokiuose produktuose kaip margarinas ir aliejus. Sintetiniai antioksidantai dažnai turi stipresnį poveikį nei natūralūs, tačiau savo sudėtyje jie turi toksiškų medžiagų, kenkiančių sveikatai.

 

Tirštikliai, stabilizatoriai ir emulsikliai E400 – E499

Maiste gausu skirtingų medžiagų, kurios ne visada dera tarpusavyje. Emulsikliai, stabilizatoriai ir tirštikliai skirti tam, kad tas medžiagas suvienytų ir išlaikytų vientisas. Jie užtikrina vienodą riebalų ir kitų medžiagų pasiskirstymą, bei panaikina medžiagų sluoksniavimąsi. Taip pat jie padeda apsaugoti maistą nuo pelėsių, esant reikalui padeda padidinti skysčio klampumą. Emulsikliai, stabilizatoriai ir tirštikliai maisto prekių etiketėse žymimi E400 – E499 ženklais.

Rūgštingumą ir lipnumą reguliuojančios medžiagos E500 – E599

Šios medžiagos – tai cheminiai junginiai ar jų mišiniai, padedantys maisto produktuose padidinti ar sumažinti rūgštingumą, bei esant reikalui jį stabilizuoti. Rūgštingumą reguliuojančios medžiagos maisto prekių etiketėse žymimos E400 – E499 ženklais.

Rūgštingumą reguliuojančios medžiagos skirstomos į :

 

  • Paprastos rūgštys, kuriomis mažinamas natūralus maisto produktų pH (citrinos, acto, pieno rūgštys).
  • Bazingumą didinančios medžiagos, padidinančios maisto produktų pH.
  • Buferinės medžiagos, padedančios užtikrinti tam tikrą maisto produktų buferingumą.


Aromatą ir skonį stiprinančios medžiagos E600 – E699

Aromato ir skonio stiprikliai padeda pakeisti natūralų maisto produktų kvapą ir skonį – jį sustiprinti, stabilizuoti ar tiesiog pakeisti natūralų kvapą bei skonį kitu. Dėl šios priežasties net ir itin prastos kokybės maistas atrodo labai skanus. Aromato stiprikliai maisto prekių etiketėse žymimi E600 – E699 ženklais.

Tikriausiai visi labiausiai žinome E621 stipriklį, apie kurį kalbama garsiausiai. Iš tiesų kalbame ne be pagrindo, nes visi šie stiprikliai suteikia optinę apgaulę ir priešingai nei kitos medžiagos, tarkim konservantai – nedaro jokios naudos.

Antibiotikai E700 – E799

Dažniausiai antibiotikų maisto produktuose neaptiksime. Jų gali likti nebent netyčia, nes auginant gyvulius antibiotikai naudojami mikrobų naikinimui. Antibiotikai maisto prekių etiketėse žymimi E700 – E799 ženklais.

» Rašyti komentarą