Kaip teisingai gerti skausmą malšinančius vaistus?

Vėl susirgote ir niekaip negalite įveikti ligos? Kalti daktarai, išrašantys netinkamus medikamentus ir vaistininkės, dalijančios niekam tikusius patarimus? O ar pagalvojote, kad paprasčiausiai netinkamai vartojate vaistus? Statistika byloja, kad tik maždaug penktadalis sergančiųjų atidžiai perskaito vaistų instrukcijas.

Klaida: viena tablete gerai, o dvi tabletės – dar geriau

Gydytojų paskirtos vaistų vartojimo dozės tikrai nėra paprasčiausias prasimanymas. Atitinkama dozė yra paskiriama atsižvelgiant į du aspektus: maksimalų teigiamą vaistų poveikį ir minimalų neigiamą vaistų poveikį. Tai, kad norėdami greičiau pasveikti išgersite dvi tabletes vietoje vienos – pridarys daugiau žalos, nei naudos.

Paprastas pavyzdys: jums skauda dantį. Pirmoji tabletė nuo skausmo negali suveikti per 2 minutes, tačiau tai tikrai nereiškia, kad reikia išgerti dar vieną tabletę. Dažnai žmonės, išgėrę antrąją tabletę susidaro įspūdį, kad būtent ji padėjo nuimti skausmą, o iš tiesų antroji tabletė nieko nepakeitė. Paprasčiausiai pradėjo veikti pirmieji išgerti vaistai.

Dar viena klaida, kurią dažnai kartojame, tai vaistų maišymas. Dviejų skirtingų preparatų medžiagos organizme gali imti blokuoti viena kitą, taigi geriausiu atveju gydymo efektas bus nulinis, o blogiausiu – gali dar labiau pablogėti sveikata. Jei gydymas turi būti kompleksinis (gydoma keliais preparatais), vaistus gali išrašyti tik medikas, kuris žino, kaip vieni į kitus reaguoja skirtingi preparatai.

Klaida: perdozavimas

Kuomet skauda, dažniausiai geriame vaistus net negalvodami. Didžiausia problema yra tame, kad didžioji dalis nuskausminamųjų turi skirtingus pavadinimus, tačiau labai panašias sudėtis. Išgėrę vienos rūšies ir kitos rūšies vaistų, galime gauti dvigubą dozę to paties preparato. Apsinuodijimas vaistais – menkas juokas.

Klaida: alkoholis ir vaistai


Net neabejojame, kad visi esate girdėję, jog geriant vaistus nevalia vartoti alkoholio. Tai ne mitas, o tikra tiesa, nes skausmą malšinantys vaistai ir alkoholis labai padidina vienas kito poveikį organizmui. Ir visiškai nesvarbu, kokio stiprumo alkoholinį gėrimą nuspręsite gerti: šis įspėjimas taikomas ir vynui, ir alui.

Daugelis vaistų, susimaišiusių su alkoholiu, gali sukelti skrandžio opas. Neretai pasitaiko ir rimtų kepenų pažeidimų, nes vaistų paveiktą alkoholį labai sunku pašalinti iš organizmo.

Klaida: vaistų reakcija į vaistus

Prieš vartojant bet kokius skausmą malšinančius preparatus, būtina atkreipti dėmesį į tai, kokius dar vaistus šiuo metu vartojate. Kai kurie vaistai jautriai reaguoja į nuskausminamuosius, taigi gali sukelti nepageidaujamą šalutinį poveikį.

Pavyzdžiui aspirinas gali paveikti kai kurių diabeto gydymui skirtų vaistų poveikį, o kodeinas ir oksikodonas gali neigiamai reaguoti į antibiotikus. Jei vaistus perkate vaistinėje be recepto, būtinai paskaitykite informacinį lapelį, kuriame tikrai bus nurodytos galimos sąveikos su kitais vaistais.

Anot rūpestingos vaistininkės, dažnai pasitaikanti klaida yra perkant kraują skystinantį aspiriną nepasisakyti, kad vartojamas receptinis tokio paties veikimo vaistas. „Jei žmogus nepasisako, o vaistininkas nepaklausia, aspirinas gali ir pakenkti. Vaistininkė sako, kad norint užtikrinti vaistų suderinamumą, pakanka trumpai paminėti — geriu daug kitų vaistų ir vaistininkas jau žinos, ko dar paklausti, ką parinkti“, - sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Ligita Mikeliūnienė.

„Vaistus reikia vartoti saikingai ir atsakingai, kuo daugiau tartis su vaistininku ir nesirinkti vaistų, kuriuos vartoja kaimynė ar giminaitis. Deja, tai labai dažnas reiškinys. Kiekvienam vaistas turi būti parinktas individualiai. Tam gali padėti asmeniškas pokalbis su rūpestingu vaistininku”, - įsitikinusi ji.

Klaida: netinkamas vaistų laikymas ir vartojimas

Vaistai – kaip ir maisto produktai – turi savo galiojimo laiką ir laikymo sąlygas. Drėgmė, saulė ir netinkama oro temperatūra gali sumažinti vaisto veiksmingumą.  Visų pirma – vaistai turėtų turėti savo atskirą stalčių. Antra – visi vaistai turi būti laikomi pakuotėse.

Kai ateina laikas gerti dideles tabletes, kurios dažniausiai būna “įvilktos” į apvalkalus, ne vienam padidėja akys: juk nuryti didelę tabletę tikrai nėra labai malonu. Ir vis dėl to, šio apvalkalo jokiu būdu negalima ardyti, nes jis skirtas tam, kad tabletės veikliosios medžiagos išsiskirtų tik ten, kur reikia ir tik tada, kada reikia. Tabletės apvalkalas ištirpsta tik tam tikroje terpėje ir po tam tikro laiko, taigi jei sunaikinsite apvalkalą, vaistai suveiks ne ten, kur reikia ir praras visą efektą.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
Vita
2012-01-04 17:24
Labai reikėtų pasiskaityti visiems tiems, kurie vaistus geria vos tik kas