Kaip apsiginti nuo šalčio: 5 patarimai

@ Shutterstock

Nors kalendorinis pavasaris jau ant nosies, žiema iš šalies nesitraukia, o per ateinančias paras žadama arktinio šalčio banga. Ekspertai dalijasi patarimais, padėsiančiais lengviau išgyventi šalčius.
 
Lauke stenkitės būti kiek įmanoma trumpiau, kad išvengtumėte nušalimų
 
„Dažniausiai nušąla blogai apsaugotos kūno vietos, galūnės, todėl labai svarbu jas tinkamai uždengti, o jei tenka ilgiau pabūti lauke, reikia judėti, nestovėti vienoje vietoje. Nušalusių vietų negalima trinti, nes šiose vietose jautrumas yra mažesnis – žmogus nejaučia spaudimo stiprumo. Priešingu atveju gali tekti kreiptis į gydytojus ne tik dėl nušalimų, bet ir dėl odos vientisumo pažeidimų. Taip pat pažeistų vietų nereiktų specialiai šildyti, oda turi atšilti iš lėto ir natūraliai, šiltoje patalpoje. Paskui rekomenduojama pasidaryti šiltas voneles, gerti šiltus gėrimus, mūvėti vilnones kojines,“ – pasakoja šeimos gydytoja Aušra Urbutienė.
 
Avėkite šiltus ir patogius batus, imkitės papildomų priemonių
 
Specialistai įspėja, kad šaltyje reikia avėti šiltą neankštą avalynę, dėvėti vilnones kojines, kumštines pirštines, keliais sluoksniais vilkėti šiltus drabužius ir ausis dengiančią šiltą kepurę. Veidą reikėtų saugoti nuo skersvėjo ir žvarbaus vėjo, pridengiant šaliku. Be to, veidą galima patepti riebiu maitinamuoju (jokiu būdu – ne drėkinamuoju) kremu.
 
Kita problema atšalus orams – slidi kelio ir šaligatvių danga. Anot gydytojos A. Urbutienės, žiemą padidėja rankos, riešo, čiurnų sąnarių lūžių rizika. Retesni esą šonkaulių ir pirštų lūžiai. Einant slidžiu keliu svarbu avėti tinkamą avalynę, prireikus (vaikštant atokesniais takais) gali būti naudojamos ir apsaugos. Venkite neapšviestų kelių, jei yra galimybė, visada rinkitės smėliu ar druska pabarstytus takus.
 

Kilus menkiausiems įtarimams kreipkitės į gydytojus
 
Jei sušalus, paslydus ar nutikus kitai nelaimei, imate jaustis blogai, pastebite odos pakitimus, tinimą arba jaučiate kitus simptomus, nesigydykite patys – nedelsdami kreipkitės į specialistus. Tiesa, šiuo metų laiku ne vienas iš mūsų susiduria su panašiomis problemomis, tad norint greitai pasiekti mediką gali padėti papildomas sveikatos draudimas.
 
„Valstybinės sveikatos priežiūros įstaigos, padidėjus sergamumui ar atėjus šalčiams, tampa sausakimšos, tad dažnai eilėse dėl konsultacijos ar būtinų tyrimų tenka laukti ne vieną valandą. Tokiu atveju daug paprasčiau nuvykti į viena iš privačių gydymo įstaigų. Tiesa, privačių klinikų kainos gali skirtis. Tačiau jei darbuotojas yra apdraustas papildomu sveikatos draudimu, šias išlaidas apmoka draudimo bendrovė,“ – teigia Rimgaudas Staigis, Compensa Life Vienna Insurance Group SE Lietuvos filialo rizikos vertinimo skyriaus vadovas.
 
Gerkite šiltus gėrimus ir valgykite kaloringesnį maistą
 
Šiltos arbatos sušildo kūną, o sriubos dar suteikia ir energijos. Šaltuoju metu laiku, ypač paspaudus stipriam šalčiui, medikė rekomenduoja rinktis kaloringesnį (nebūtinai labai riebų) maistą, nes salotos ar dietos nesuteikia kūnui pakankamai reikiamos šilumos. Be to, svarbu gerti vitaminus, ypač vitaminą D ir žuvų taukus, kad organizmas būtų visapusiškai atsparus.
 
Venkite alkoholio
 
Nepatariama šildytis alkoholiu, nes išgėręs žmogus dėl išsiplėtusių kraujagyslių greičiau atiduoda šilumą, taigi greičiau ir sušąla. Be to, jo pojūčiai yra susilpnėję, todėl jis nejaučia dėl šalčio atsiradusio skausmo, įspėjančio apie tai, kad tą kūno vietą reikia kuo skubiau šildyti.

» Rašyti komentarą