Kaip išvengti kraujagyslių problemų?

Vasariški orai, atrodytų, turėtų paskatinti žmones būti aktyvius, pagerinti jų savijautą... Gerai būtų – daugelis vis tiek jaučia jėgų trūkumą. Lengviausia visą kaltę suversti hipovitaminozei, tačiau ne ji yra pagrindinė nuovargio ir apatijos priežastis (juk dabar, kai ištisus metus galima įsigyti šviežių vaisių ir daržovių, dėl jos kenčia vis mažiau žmonių), o orų kaita. Dėl jos mūsų organizme pradeda siausti adrenalinas. Tai sukelia kraujagyslių spazmus ir kraujo tirštėjimą. Rezultatas – vangumas. Ir tai – tik geriausiu atveju. Daug blogiau, kai ištinka priešinsultinė būklė arba insultas.

Viso to galėtų nebūti, jeigu kraujagyslės būtų „ištreniruotos“, elastingos ir švarios – tada adaptacinis organizmo mechanizmas nekeltų jokių problemų. Tačiau kadangi mūsų dienomis sveika širdies ir kraujagyslių sistema pasidžiaugti gali tik nedaugelis (juk netaisyklinga mityba ir pasyvus gyvenimo būdas – absoliučios daugumos kasdienybė), šį kartą pakalbėkime apie tai, kaip padėti kraujagyslėms ištverti šias orų permainas.

Draugai

Vitamino C turintys produktai. Esmė ta, kad vitaminas C yra galingas antioksidantas. Askorbo rūgštis mažina kraujo klampumą ir stiprina kraujagyslių sieneles. Jeigu nesate alergiški citrusiniams vaisiams, įtraukite jų į savo kasdienį racioną, taip pat ir raugintų kopūstų, erškėtuogių arbatos, spanguolių sulčių. Galite pasigaminti „askorbo bombą“: supjaustykite 2 apelsinus ir 2 citrinas, pašalinkite sėklas ir sumalkite mėsmale. Į gautą masę įdėkite 2 šaukštus medaus. Košelę padėkite vienai dienai į šaldytuvą, vartokite prieš valgį po 2 arba 3 arbatinius šaukštelius. Arba galite tiesiog patrinti citrinos gabaliuku kojas ir sprandą.

Grikiai. Pagrindinė naudingoji šių kruopų medžiaga – rutinas. Jis stiprina kraujagysles, be to, grikiai padeda sumažinti cholesterolio lygį, šalina šlakus ir sunkiuosius metalus. Kai valosi organizmas, valosi ir kraujagyslės. Galite pasigaminti tokį mišinį: paimkite lygiomis dalimis grikių ir graikinių riešutų, viską susmulkinkite ir vartokite po valgomąjį šaukštą kasdien.

Žalioji arbata. Joje itin daug vitamino P, kuris stiprina kraujagyslių sieneles ir apsaugo nuo vidinio kraujavimo. Tačiau ją reikia gerti karštą – šaltoje arbatoje tanino koncentracija tokia didelė, kad gėrimas tampa nuodu. Be to, žaliojoje arbatoje daug minėtojo vitamino C.

Kūno kultūra. Gydytojų teigimu, tai pati svarbiausia ir efektyviausia kraujagyslių gydymo priemonė. Sporto metu suaktyvinama kraujotaka. Ypač naudingas bėgiojimas, plaukiojimas, aerobika, kardiotreniruotės.

Kontrastinis dušas. Karšto ir šalto vandens kaitaliojimas – puiki kraujagyslių mankšta, kadangi jos turi tai susitraukti, tai išsiplėsti. Tai daro jas elastingas ir tvirtesnes.

Priešai

Riebus, keptas, rūkytas maistas. Piktnaudžiavimas šiais produktais kerta per kepenis, o jeigu jos blogai veikia, kraujas užteršiamas, kraujagyslėse kaupiasi cholesterolis, šlapimo rūgštis ir panašiai. Padidėjęs cholesterolio lygis kraujyje gali baigtis ateroskleroze.

Krakmolas. Jo gausu bulvėse, avižose, makaronuose. Jeigu piktnaudžiaujama šiais produktais, krakmolas kaupiasi kraujagyslėse ir jas užkemša.

Tabakas. Tų, kurie rūko jau seniai ir daug, kraujagyslės yra spazmuojamos. Na, o tabake esantys kancerogenai dar ir skatina trombų susidarymą.

Alkoholis. Didina kraujospūdį.

Stresas. Kai žmogus atsiduria kokioje nors stresinėje situacijoje, padažnėja širdies plakimas ir pakyla kraujospūdis, kraujagyslės yra spazmuojamos.


Ar jums gresia kraujagyslių problemos?

Kad sužinotumėte atsakymą į šį klausimą, atlikite šį nedidelį testą.


Ar jums daugiau kaip 40 metų (vyrams) / 50 metų (moterims)?
Ar kas nors iš jūsų artimųjų serga širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis?
Ar jūsų arterinis kraujospūdis yra padidėjęs?
Ar jūs rūkote?
Ar padidėjęs cholesterolio lygis?
Ar gyvenate pasyviai?
Ar turite antsvorio?
Ar dažnai patiriate stresą, jūsų darbas susijęs su emocine įtampa?
Ar skundžiatės sutrikusia angliavandenių apykaita (sergate cukriniu diabetu, nesate tolerantiški gliukozei)?

Atsakymai

Rizika, kad per artimiausius 10 metų susirgsite širdies ir kraujagyslių ligomis, yra:

0–5 % – jeigu į visus šiuos klausimus atsakėte neigiamai;
10–15 % – jeigu teigiamai atsakėte į 1–2 klausimus;
20–30 % – jeigu atsakėte „taip“ į 3–5 klausimus;
Daugiau kaip 30 % – jeigu atsakėte teigiamai į 5 klausimus. Tai labai didelė rizika, todėl patartina imtis atitinkamų priemonių.

» Rašyti komentarą
» Komentarai
vida
2012-05-03 22:23
Tai pats metas keisti gyvenimo būdą
cd
2012-05-03 22:23
Patenku i didziausios rizikos grupe