Vasara – tai poilsio metas tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Tačiau, kaip kiekvienam žinoma, kiekvienas pliusas turi savų minusų: naivu tikėtis, kad ji prabėgs idealiai, kad visos dienos bus saulėtos, sportas – be traumų, o iškylos gamtoje – be uodų. Problemų, su kuriomis vasarą susiduria suaugusieji, vaikams nemalonumų pridaro bent dvigubai dažniau.
Kas vasarą gresia vaikams
Būdingiausios vaikų traumos labai priklauso nuo jų amžiaus. 1–3 metų vaikai ir ikimokyklinukai (3–7 metų amžiaus) dažniausiai savo kailiu patiria, kas yra buitinės traumos. Nuo jų visiškai neįmanoma apsisaugoti nei namuose, nei pasivaikščiojimų, nei kelionių metu, nei soduose ir panašiai. O kadangi mažieji nenuoramos šiltuoju metų laiku nelabai nusėdi namuose, pažeidimų už namų slenksčio skaičius sudaro maždaug 75 % visų atvejų.
Vaikai iki 7 metų amžiaus nuolat rizikuoja: dėl to kaltas jų smalsumas, nerangumas ir silpnas fizinis pasirengimas. Kritimai, įpjovimai, vabzdžių įkandimai, nusideginimai prie laužo – tai tik lašas jūroje. Neapsaugoti nuo nelaimių ir vyresni, nors jiems būdingesnės sportinės traumos.
Net ir lengvos traumos gali būti pavojingos
Suaugęs žmogus paprastai gali iš anksto numatyti riziką ir žino, kaip suteikti sau pirmąją pagalbą nelaimės atveju. Viso to negalima pasakyti apie vaikus, ypač – apie pačius mažiausius. Jie visiškai priklauso nuo mūsų, suaugusiųjų. Nereikia manyti, kad sutrenkimas, įpjovimas arba vabzdžio įkandimas tėra nereikšminga smulkmena, niekis, kuris praeis savaime. Į atvirą žaizdą gali patekti infekcija, nuo įgėlimo – prasidėti alerginė reakcija ar net ištikti anafilaksinis šokas. Būtent todėl pirmąją pagalbą reikia suteikti nedelsiant.
Kokių priemonių imtis, jeigu vaikas įsipjovė arba susitrenkė?
- Jeigu įpjovimas gilus ir smarkiai kraujuoja – nieko nelaukdami kreipkitės į gydytoją;
- Jeigu pažeidimai negilūs, visų pirma reikia kruopščiai išvalyti žaizdą, pašalinti į ją patekusius nešvarumus, nuplauti vėsiu virintu vandeniu;
- Dezinfekuokite žaizdą arba nubrozdinimą vandenilio peroksidu arba chlorheksidino tirpalu.
Ką daryti, jeigu vaikas nusidegino?
Pirmojo laipsnio nudegimo atveju ypatingų priemonių nereikia: oda parausta ir nežymiai patinsta, ją reikia atvėsinti vandeniu ir leisti nudžiūti. Visais kitais atvejais geriau neužsiimti savigyda – kreipkitės į kvalifikuotą specialistą.
Ką daryti, jeigu vaiką sukandžiojo vabzdžiai?
Jeigu tai buvo bitė, visų pirma reikia pašalinti geluonį, kad į organizmą pakliūtų kuo mažiau nuodų. Tada pašaldykite įkandimo vietą apie 5 minutes, užtepkite košelės iš geriamosios sodos ir vandens. Tai nuslopins sudirgimus.
Tolesniam gydymui naudojami įvairūs specialūs tepalai ir geliai, kurių turėtų būti kiekvienų namų vaistinėlėje. Dažniausiai šių priemonių sudėtyje būna medetkų (pasižymi antiseptiniu poveikiu, skatina gijimą), jonažolių (slopina uždegimus ir skausmą) ir kitų panašių augalų, turinčių antimikrobinių ir antigrybelinių savybių, ekstraktų. Turint tokių priemonių galima suteikti pagalbą vaikui pačiose tipiškiausiose situacijose.
Po to, kai apdorosite žaizdą, pažeistą vietą reikėtų sutvarstyti, kad į ją nepatektų infekcija.
O kas, jeigu tai sumušimas arba patempimas?
- Visų pirma – pasistenkite nuraminti vaiką, pasodinkite jį taip, kad pažeista kūno dalis (dažniausiai tai būna galūnė) būtų nejudinama;
- Prie sumuštos vietos pridėkite ką nors šalta (ledukų, įvyniotų į rankšluostį, arba šaldyto sviesto pakelį ir panašiai) ir palaikykite maždaug 5–10 minučių;
- Nešvaistykite veltui laiko ir apdorokite pažeistą vietą specialiomis priemonėmis, mažinančiomis skausmą, patinimą ir kraujavimą. Suaugusiesiems dažniausiai tinka įvairūs geliai heparino ir kitų trombolizinių priemonių pagrindu, tačiau vaikams geriau parinkti ką nors, kas turėtų mažiau cheminių komponentų ir nekeltų didelės pašalinio poveikio rizikos.
Jeigu atostogų metu keliaujate su vaiku kur nors į užmiestį, visada pasiimkite su savimi vaistinėlę, kurioje būtų visų priemonių, būtinų suteikti pirmąją pagalbą. Nepamirškite namuose preparatų, skirtų apdoroti žaizdas, taip pat tų, kurios skatina jų gijimą, pasižymi antiseptinėmis ir priešgrybelinėmis savybėmis. Jeigu trauma rimta (pavyzdžiui, lūžo kaulas, skilo kaukolė, sutrenktos smegenys), būtina kreiptis į specialistą.
2012-05-28 22:08