Ką reikia žinoti apie plaukų slinkimą

Pavasarį ir rudenį labiau slenkantys plaukai – gana įprastas reiškinys. Tačiau ką daryti, jeigu tai kartojasi nuolat? Ką tai reiškia ir kas gali padėti?
 
Ar tai tikrai plaukų slinkimas?
 
Krentantys plaukai – natūralus reiškinys (juk jie atsinaujina nuolat). Jaudintis neverta, jeigu kasdien netenkate nuo 50 iki 100 plaukų  ir tai – visiškai normalu.
 
Plaukų „gyvenimo trukmė“ yra ribota, cikliška, o ciklą sudaro trys etapai:
 

  • Augimo (trunka iki kelerių metų);
  • Ramybės (trunka apie 3 mėnesius);
  • Iškritimo (trunka apie 3 mėnesius).

 
Ramybės fazėje pradeda augti naujas plaukas, o senasis iškrenta. Todėl dėl tokio kiekio iškritusių plaukų baimintis tikrai neverta. Sunerimti reikėtų tada, kai plaukų iškritimas akivaizdžiai suintensyvėja.
 
Plaukų slinkimo priežastys
 
Plaukų slinkimą gali paskatinti tiek išoriniai, tiek vidiniai veiksniai, tačiau kokie būtent – atsakyti patiems kartais gali būti labai sunku.
 
Išorinės:
 

  • Dažniausiai problemos prasideda tada, kai plauko struktūra suplonėja ir nusilpsta. Kaip minėta, plaukams būdingas sezoninis slinkimas, kuris suaktyvėja rudenį ir pavasarį – tai susiję su orų kaita, kardinaliai kintančiomis sąlygomis: taip plauko svogūnėlis yra nualinamas, ima labiau slinkti „augmenija“.
  • Kaltos gali būti ir  netinkamai parinktos plaukų priežiūros priemonės, pavyzdžiui: šampūną reikėtų naudoti atsižvelgiant į savo plaukų tipą (riebiems plaukams netinka šampūnai, skirti sausiems plaukams, ir pan. Ne pats geriausias pasirinkimas ir priemonės, skirtos „visiems plaukų tipams“). Tas pats pasakytina ir apie kondicionierius, kaukes ar balzamus. Jei nežinote, koks jūsų plaukų tipas – nebijokite pasikonsultuoti su specialistais.
  • Plaukus gali nualinti džiovintuvai, tiesintuvai, plaukų aksesuarai, dažai, drėgnų plaukų šukavimas ir pan. Naudokite apsaugines priemones (pavyzdžiui, aliejus ir kremus, apsaugančius nuo neigiamo aukštos temperatūros poveikio.

 
Vidinės:
 

  • Garbanos dailiosios lyties atstovėms dažnai retėja dėl besaikių ir neracionalių dietų, nevisavertės mitybos. Jeigu sutrinka plaukų folikulų aprūpinimas būtinomis medžiagomis, jie miršta anksčiau laiko.
  • Dėl plaukų slinkimo gali būti kaltas vitaminų C, B5, B6, PP, geležies, kalcio ir magnio deficitas.
  • Įsisavinti vitaminus net ir maitinantis taisyklingai kliudo netinkamas gyvenimo būdas – pavyzdžiui, alkoholio ir tabako vartojimas, kai kuriais atvejais – gyvenimo režimas, per didelis stresas, nuolatinė įtampa.
  • Įvairios ligos ir vaistai – taip pat dažna priežastis. Dėl plaukų slinkimo gali būti kaltas gripas, sloga, angina, sunkus pooperacinis laikotarpis, chemoterapija, įvairūs medikamentai ir pan.
  • Plaukai gali slinkti dėl hormoninio disbalanso (pvz., problemų su skydliauke, menopauzės, laikotarpio po gimdymo, kontraceptinių piliulių vartojimo, endokrininės sistemos organų ligų ar abortų).
  • Paveldimumas. Net ir tinkamai prižiūrint plaukus ir taisyklingai maitinantis, gyvenant sveikai, plaukų slinkimas gali būti neišvengiamas. Dėl to kaltas paveldimumas. Vyrai polinkį plikti gali paveldėti ir iš motinos, ir iš tėvo: jų plaukų slinkimas yra apribotas viršugalviu, tuo tarpu moterims pasireiškia ne vienoje vietoje. Joms būdingesnis visų plaukų suplonėjimas, apimantis visą plaukuotą galvos dalį.

 
Patarimai
 
1. Sureguliuokite mitybą:
 

  • Vartokite daugiau baltymų, t.y. kiaušinių, žuvies, vištienos, pieno produktų. Jie reikalingi plauko sudėtyje esančio baltymo keratino gamybai.
  • Įtraukite į savo racioną daugiau geležies turinčių produktų: jautienos, kiaulienos, vištienos, kepenų, ankštinių daržovių, špinatų, riešutų, avižų ar avižinių dribsnių, slyvų, razinų.
  • Gražiems ir sveikiems plaukams būtinas silicis. Jo gausite su grūdais, ridikėliais, jūros kopūstais, šparagais ir alyvuogėmis. Jis maitina plaukų šaknis, stiprina jų struktūrą, skatina augimą bei mažina slinkimą.

 
2. Pasirinkite tinkamas priemones nuo plaukų slinkimo:
 

  • Šampūnai su kofeinu, biotinu.  Jie skatina plaukų augimo procesą, stiprina plaukų šaknis, gerina galvos odos kraujotaką.
  • Produktai su minoksidiliu. Turėtų būti naudojami du kartus per dieną neribotą laiką (tačiau nerekomenduotini žmonėms, kurių kraujospūdis per aukštas).
  • Be šampūnų, reikėtų išbandyti ir plaukų slinkimą stabdančius serumus, kondicionierius, nenuplaunamus kremus.

 
3. Išbandykite liaudiškus receptus
 

  • Pašildykite truputį ricinų aliejaus karšto vandens vonelėje ir ištepkite galvos odą (kad būtų patogiau, galite šiam reikalui panaudoti seną dantų šepetėlį). Apsukite šiltu rankšluosčiu ir palaikykite apie 5 valandas. Po procedūros kruopščiai išplaukite plaukus su šampūnu ir išskalaukite stiprinamuoju vaistažolių nuoviru (tinka dilgėlės, ramunėlės, medetkos, šalpusniai). Patarimas: kad išplauti aliejų būtų lengviau, į jį galima įlašinti truputį citrinos sulčių.
  • Dilgėlės nuo seno žinomos kaip itin veiksminga priemonė plaukams stiprinti, siekiant užkirsti kelią pleiskanoms ar norint sumažinti galvos odos riebalavimąsi. Saują džiovintų dilgėlių užpilkite 500 ml verdančio vandens, palaikykite keletą valandų, kad pritrauktų ir atvėstų, nukoškite ir perskalaukite ką tik išplautus plaukus. Leiskite jiems natūraliai išdžiūti. Kuo ilgiau dilgėlių nuoviras laikomas, tuo stipresnis jo poveikis.
  • Svogūnų nuoviras – dar viena efektyvi ir nebrangi priemonė. Jis stiprina plaukus ir stabdo jų slinkimą, grąžina žvilgesį. 30–50 g svogūnų lukštų užpilkite stikline vandens ir virinkite 15–20 minučių. Palikite pritraukti bent pusvalandžiui, perkoškite ir išskalaukite išplautus plaukus, leiskite, kad išdžiūtų natūraliai.
  • Plaukų kaukės su medumi, kiaušinių tryniais, ricinų aliejumi, svogūnų ir česnakų sultimis. Visi šie komponentai naudojami daugelyje naminių plaukų kaukių, pasižymi stiprinamuoju poveikiu, gerina plaukų struktūrą.
  • Gana efektyvus plaukų slinkimo stabdymo būdas – galvos odos trynimas varnalėšų sultimis arba jų šaknų tepalu. 20 g šaknies virkite 1 stiklinėje vandens, kol pusė skysčio nugaruos, palaukite 20 minučių, kad pritrauktų, lygiomis dalimis sumaišykite su kiaulės taukais ir supilkite į puodynę, uždenkite dangtelį ir užtepkite tešlos, kad būtų sandaru. Pastatykite indą į karštą orkaitę keletui valandų. Nuo sutirštėjusios masės nupilkite vandenį, jeigu jis neišgaravo, ir tepkite galvos odą šiuo tepalu. Šio recepto trūkumas – gali būti sunku išsiplauti galvą.
  • Sumaišykite 10 g konjako, 40 g svogūnų sulčių ir 50 g varnalėšų nuoviro (1 dalis žaliavos ir 9 – vandens). Gautą mišinį įtrinkite į galvos odą, apsukite rankšluosčiu ir po 2 valandų išplaukite. Procedūrą reikėtų daryti kasdien, kol pasieksite norimą rezultatą.
  • Rūgštaus pieno produktų, juodos duonos kaukės taip pat labai gerai veikia plaukus. Patartina daryti bent kartą per savaitę.
  • Plaukų slinkimą stabdo ir kosmetinis žibalas, kurio galite įsigyti vaistinėse. Nedideliu kiekiu įtrinkite plaukų šaknis, palaikykite 10 min, o po to išplaukite plaukus šampūnu.
  • 4 valgomuosius šaukštus šalpusnių lapų ir 4 šaukštus apynių spurgų užpilkite 4 stiklinėmis šalto vandens. Pavirkite 15 minučių, palikite pritraukti, perkoškite ir gautu nuoviru įtrinkite  galvos odą.
» Rašyti komentarą