Ar kada nors atkreipėte dėmesį į tai, kas rašoma ant dušo želė, dantų pastos ar šampūno etiketės? Gal pastebėjote ten užrašus SLS (Sodium Lauryn Sulfate) arba SLES (Sodium Laureth Sulfate)? Jei pastebėjote, ar pasidomėjote, ką jie reiškia?
Kas tas SLS ir SLES
Paprastai tariant – tai chemikalai, išgaunami iš naftos produktų. Jie labai jautriai reaguoja į vandenį: sparčiai tirpsta smarkiai putodami, ir tokiu būdu valydami susikaupusius nešvarumus. Taigi nieko keisto, kad šios sintetinės medžiagos naudojamos buitinėje chemijoje: grindų ar indų plovikliuose. Tačiau jo apstu ir mūsų kasdienės kūno priežiūros priemonėse.
Kaip veikia SLS ir SLES?
Tikriausiai pastebėjote, kad kuo labiau putoja jūsų naudojamas šampūnas, tuo geriau nusiplauna visi nešvarumai, o plaukai labiau blizga ir tampa puresni. Iš vienos pusės – tai didelis privalumas. Iš kitos pusės – didelė grėsmė, nes SLS ir SLES ne tik valo, bet ir nusilpnina bei pažeidžia paviršių. Naudojant smarkiai putojančius šampūnus, kuriuose yra natrio sulfato, kyla grėsmė išsausinti galvos odą ir plaukus. Po kurio laiko plaukai tiesiog nusilpsta, oda ima pleiskanoti... o neretai netgi pradedama plikti.
Kalbant apie veido prasusimosi priemones, natrio sulfatas, sukeliantis putojimą, sausina odą, todėl gali sukelti alergijas, šerpetojimą ir niežulį.
Blogiausia, kad poveikis pastebimas tik po kurio laiko. Iš pradžių vartotojas džiaugiasi gerais prausiklio ar šampūno teikiamais rezultatais ir tik vėliau susiduria su visomis problemomis, kuomet oda ar plaukai jau būna pažeisti. Deja, ne visuomet suprantame, kad kaltos būtent šios priemonės, todėl dar įnirtingiau jas naudojame, stengdamiesi pašalinti “laikinas” problemas.
Nors dėl SLS ir SLES naudojimo ir sukeliamų reakcijų kyla daug diskusijų (Europos Sąjungos šalyse šių priemonių naudojimas nėra ribojamas), Japonijos mokslininkai pateikia šokiruojančių faktų. Anot jų, natrio sulfatas gali sukelti genų mutacijas ir padidinti vėžio riziką. Taip nutinka dėl to, kad SLS ir SLES yra vienintelė medžiaga, galinti prasiskverbti į kraujo apytakos sistemą.
Kuo labiau putoja – tuo labiau kenkia?
» Rašyti komentarą
» Komentarai
2014-02-17 12:21
Perskaičius straipsnį, man paaiškėjo, kodėl taip pakenkė šampūnas "chwarzkopf syoss shine", kuriame yra sodium laureth sulfate. Oda dideliuose plotuose tiek sudirgo, kad net audinių skystis kažkoks iš jos pradėjo tekėt, sulipdė plaukus, perštėjimas didelis, pleiskanų padaugėjo. Žinau, kad aš tokia ne vienintelė...
2013-02-04 23:47
*prekę
2013-02-04 23:46
Man chemijos mokytoja sakė, jei putoja, nereiškia, kad geriau išplauna. Tai tik prekinę padaro patrauklesnę.
2012-07-23 10:22
nezinau nieko apie chemija,bet ne vienas sampunas kuris neturi SLS man netinko-man nuo ju atsirasdavo pleiskanu plaukai greitai riebaluodavosi tad mano dermatologe patare man sampunus naudotis su SLS.problemu del pleiskanu nebeturiu,o ir galva uztenka issiplauti pora kartu per savaite.radau konkretu smpuna su kofeinu ir SLS.veida plaunu su glicerino muilu ir karta per savaite nusveiciu veida su soda.veidas svyti oda grazi (tinka ipatyngai jei jautri veido oda)labai svelniai nusveicia...
2022-12-09 14:17