Ne viskas, kuo mus gąsdino vaikystėje, užaugus pasitvirtino, nors kai kurie įspėjimai vis dėlto buvo ne be pagrindo.
Pavyzdžiui, eiti miegoti ką tik ištrinktais plaukais iš tiesų pavojinga. Suprantama, tvirtinimas, kad neišsidžiovinę plaukų būtinai iškart pasigausime ūmią viršutinių kvėpavimo takų infekciją, yra gerokai perdėtas. Tačiau esama kitų rimtų priežasčių nedėti šlapios galvos ant pagalvės.
Astma ir alergija
Įprotis gultis šlapia galva pirmiausia pavojingas tuo, kad jo pasekmes pasijunta ne visada iš karto. Tikėtina, kad dėl tos pačios priežasties visi įspėjimai apie pavojus dažnai ignoruojami. O tuo metu vyksta štai kas…
Dalis drėgmės iš plaukų susigeria į pagalvę ir patenka į kamšalą. Plaukai išdžiūsta greitai, tačiau vanduo, prasiskverbęs į sinteponą arba dar blogiau – plunksnas ir pūkus, – užsilieka ilgam. Jeigu plaukus plaunate kiekvieną vakarą, giliausi pagalvės sluoksniai niekada nespėja visiškai išdžiūti, ir tokioje drėgnoje šiltoje terpėje ima aktyviai daugintis grybeliai bei bakterijos. Nepraeis nė poros mėnesių, ir pradėsite kvėpuoti grybų sporomis. O jūsų kosulys ir sloga lapkritį bus liepą plautos galvos pasekmė. Nepakeitus pagalvės, tokiomis aplinkybėmis net bronchų astma gali išsivystyti.
Pleiskanos ir plaukų slinkimas
Kai kas gal prisimena, kad dar 9-ajame dešimtmetyje, nekalbant apie ankstesnius laikus, pleiskanos buvo visiškai normalus reiškinys. O tada jos dingo.
Mūsų dienomis pleiskanojantis skalpas jau, galima sakyti, išskirtinis reiškinys ir priežastis sunerimti.
Tradiciškai pergalė prieš pleiskanas priskiriama specialiems šampūnams. Tačiau žinovai mano, jog daug svarbesnis yra… plaukų džiovintuvas.
Esmė ta, kad grybelis Malassezia furfur, kuris ir sukelia pleiskanojimą, visada gyvena ant galvos odos. Tiesiog didžiąją laiko dalį elgiasi padoriai – pernelyg aktyviai nesidaugina. Bet drėgnoje aplinkoje, kaip ir su visais grybais būna, viskas pasikeičia…
Reguliariai guldamiesi į lovą šlapia galva sudarote Malassezia furfur visas sąlygas terpti, užkariauti naujas teritorijas ir klestėti. Ir joks šampūnas nuo pleiskanų tada jau negelbsti.
Nemiga ir nuolatinio nuovargio sindromas
Tai irgi Malassezia furfur išdaigos. Mat kai grybelis patogiai įsikuria ant jūsų skalpo, odą ima niežėti. Ne tiek, kad sąmoningai tą suvoktumėte, bet užtektinai, kad kiltų noras kasytis ir jūs patys save pažadintumėte – taigi rytais atsikeltumėte neišsimiegoję. Ilgainiui miego stygius padaro savo, nuovargis ima kauptis, o jūs – ieškoti nuolatinio nuovargio sindromo priežasties. Tik, deja, greičiausiai ne ten, kur reikėtų.
Sprando skausmai ir migrena
Vandens laidumas šilumai yra 23 kartus didesnis nei oro. Todėl temperatūrų skirtumas per vandenį daug geriau juntamas.
Įsivaizduokite, kad išsitrinkote galvą ir vaikštinėjate po namus. Jeigu namuose šilta, tai šilta ir galvai. Jei šalta, šlapia galva ims šalti greičiau nei likęs kūnas. Jausmas ne iš maloniųjų, tačiau iš principo nieko pavojingo.
Tačiau jeigu atsigulėte miegoti neišdžiovinę plaukų, viena galvos pusė – toji, kuri liečiasi su pagalve, – šyla, tarytum ant jos būtų uždėtas kompresas, mat šiluma cirkuliuoja labai mažu ratu nuo odos iki pagalvės ir iš karto atgal. O kita galvos pusė šąla, nes oro temperatūra bet kuriuo atveju yra žemesnė nei kūno.
Dėl tokio temperatūrų disbalanso per visą naktį raumenis ima spazmuoti, ir jūs nubundate arba skaudančiu sprandu, arba nuo įtampos sopančia galva.
Spuogai
Ir tai jums ne paprasta aknė, o demodekozė. Šio negalavimo sukėlėjos Demodex genties erkės Demodex folliculorum gyvena riebalų liaukose ir plaukų folikuluose. Nepatikėsite, tačiau jos nustatomos beveik 90 procentų žmonių. Tiesiog daugumai gyvenimo neapsunkina, mat nėra aktyvios ir beveik nesidaugina. Jeigu jau pradeda daugintis, riebalų liaukas ant veido ir skalpo pažeidžia uždegimas, ir visa oda apsipila spuogais.
Vieningos nuomonės dėl to, kas aktyvuoja šį mechanizmą – paskatina Demodex folliculorum daugintis, – nėra. Medikai tai aiškina ir imuninės sistemos sutrikimais, ir hormonų svyravimais, ir daugybe kitų dalykų. Tačiau spuogų labiausiai pamėgtos vietos – ant kaktos, skruostų, kaklo – leidžia įtarti ryšį tarp odos erkučių ir šlapių plaukų. Tuo labiau kad daugiausia riebalinių liaukų yra ant nosies, taigi ji, atrodo, turėtų tapti pirmuoju spuogų taikiniu. Bet kažkodėl netampa. Labai tikėtina, kad todėl, jog erkės renkasi kuo drėgnesnes ir šiltesnes vietas. Taigi išvada: šlapių plaukų galiukai traumuoja odą.
Kuo pavojingas miegas šlapia galva?
» Rašyti komentarą