Atrodytų, kad tinkamai uždėti kompresą – juokų darbas, tačiau su šia užduotimi susidoroja toli gražu ne visi. Skirtingais atvejais ir kompresai turi būti skirtingi, todėl šį kartą papasakosime, kaip ir kada juos pasidaryti patiems.
Šalti kompresai dedami tada, jei kankina migrena, skauda galvą, iš nosies teka kraujas, pakyla labai aukšta temperatūra, taip pat ką tik susitrenkus. Jie stabdo kraujavimą ir mažina patinimą.
Kaip daryti: keliais sluoksniais sulankstykite minkštą audinį, suvilgykite jį šaltu vandeniu, šiek tiek nuspauskite ir uždėkite ant sutrenktos kūno vietos, ties tarpuakiu (jei kraujuoja iš nosies) arba ant kaktos (pakilus temperatūrai). Keiskite kas 3–4 minutes. Patogiausia iš karto naudoti du kompresus: kol vieną laikote, kitas mirksta šaltame vandenyje. Priklausomai nuo poreikio, procedūros trukmė svyruoja nuo 5 iki 40 minučių.
Karšti kompresai – tai puiki priemonė, jeigu kamuoja sąnarių skausmai, inkstų uždegimas (nefritas). Jie greitai išplečia kraujagysles ir pagerina kraujo cirkuliaciją, todėl tokiu būdu galima sumažinti skausmus ir patinimus, kovoti su spazmais.
Kaip daryti: kelis kartus perlenkite minkštą audinį ir suvilgykite karštame (maždaug 60–70 laipsnių temperatūros) vandenyje. Šiek tiek nuspauskite ir priglauskite prie skaudamos vietos, pridenkite polietileno plėvele ir vata. Plėvelė turi būti didesnė už audinį, o vatos sluosnis – platesnis ir ilgesnis nei plėvelė. Po 10 minučių kompresą galima pakeisti.
Šildomieji kompresai taip pat stimuliuoja kraujo cirkuliaciją, tačiau gerai aprūpina juo ne tik odą, bet ir gilesnius audinius. Tai nepakeičiama priemonė nuo sąnarių ar ausies uždegimo, anginos, faringito, pleurito, uždegiminių pieno liaukų procesų, sutrenkimų ir raiščių pažeidimų.
Kaip daryti: jums reikės dvigubo/trigubo medvilninio audinio arba 4–8 sluoksnių marlės. Suvilgykite kompresą šiltame (tačiau ne karštame) vandenyje ir uždėkite ant skaudamos vietos, pridenkite plėvele, vata/flanele ir apvyniokite tvarsčiu taip, kad kompresas gerai priglustų, tačiau nebūtų suveržtas. Jeigu viską padarėte teisingai, iš pradžių jausite vėsą, tačiau po truputį apims maloni šiluma. Nuėmus kompresą, audinys turi būti šiek tiek drėgnas ir šiltas. Procedūros trukmė – 6–12 valandų, todėl geriausia daryti ją prieš miegą.
Nuėmus kompresą, odą reikėtų patrinti degtine, odekolonu arba lygiomis dalimis su vandeniu sumaišytu spiritu, o tada nušluostyti rankšluosčiu. Pakartotinai kompresą galima dėti ne anksčiau kaip po valandos.
Vaistiniai kompresai, lyginant su įprastais šildomaisiais, pasižymi dar stipresniu gydomuoju poveikiu. Jiems dažniausiai naudojamas mentolis, kamparo aliejus, menovazinas ir kiti vaistiniai preparatai. Pavyzdžiui, sergant angina, periostitu arba otitu, rekomenduojama į 0,5 litro vandens įmaišyti 2 valgomuosius šaukštus kamparo aliejaus.
Tikimės, kad šie patarimai jums bus naudingi. Būkite sveiki!
Ką reikia žinoti apie kompresus
» Rašyti komentarą