Į klausimus atsako Kristina Peterson, knygos „Moterų migrena. Patarimai kaip išgyventi“ autorė, galvos skausmo klinikos Oregone įkūrėja.
Man skauda galvą, nes visą dieną dirbu kompiuteriu. Ką man daryti?
Jūs ko gero kenčiate dėl akių įtampos ir nuovargio, prie to prisideda dar ir netaisyklinga darbinė poza. Visų pirma įsitikinkite, kad Jūsų monitorius ir kėdė yra deramai sureguliuoti. Jeigu Jūs naudojatės nešiojamuoju kompiuteriu, prijunkite jį prie didelio monitoriaus, kuris palengvins skaitymą. Dirbant bet kokiu kompiuteriu kas valandą reikia daryti 2-jų minučių pertraukas; savo telefone nustatykite garsinį signalą, kuris periodiškai primins Jums apie tai. Jeigu Jūs nešiojate akinius ar kontaktinius lęšius, jus prižiūrinčiam okulistui būtinai paminėkite, kad daug dirbate kompiuteriu, nes, gali būti, kad jums turėtų būti taikoma kitokia regėjimo korekcija darbui kompiuteriu, nei knygos skaitymui.
Kritinėmis dienomis mane visada ištinka migrenos priepuolis. Ar tai gali būti kažkaip susiję su hormonais?
Daugumai moterų, kurios kenčia nuo hormoninės-migreninės priklausomybės, galvos skausmas, kaip taisyklė, atsiranda prieš 1-2 dienas, prasidedant kritinėms dienoms ir gali užtrukti visą šį laikotarpį. Jeigu atidžiai sekate savo ciklą, tuomet prieš prasidedant menstruacijoms galite profilaktiškai pabandyti pavartoti tokius vaistus kaip ibuprofenas, Aleve ar aspirinas. Jeigu galvos skausmas vis tik prasidėjo, reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris padės Jums atsikratyti reguliariai pasikartojančios migrenos.
Atminkite, kad prasidėjus klimakteriniam laikotarpiui, migrena gali pasikartoti tokia pačia banga kaip ir pirmą kartą, kadangi šiuo laikotarpiu vyksta ypatingai dideli hormonų svyravimai. Gera naujiena ta, kad galvos skausmai gali sumažėti ar net visai išnykti, kai tik įžengsite į menopauzės laikotarpį.
Kodėl kiekvieną rytą aš pabundu nuo galvos skausmo?
Galimas daiktas jūs kenčiate nuo miego apnėjos – tai labai rimta būsena, kuomet kvėpavimas sapne sustoja. O galbūt jums bruksizmas, kuomet sapnuose periodiškai ištinka kramtymo raumenų susitraukimas, ko pasekoje sukandamas žandikaulis ir griežiama dantimis. Jeigu jūs tai pasitikrinote ir nieko panašaus jums nevyksta, puiku. Tuomet reikėtų pagalvoti apie naujo čiužinio ar pagalvės įsigyjimą, nes nepatogi poza miego metu taip pat gali sukelti galvos skausmą.
Mano draugas sako, kad pasikartojantys galvos skausmai gali tapti atminties nusilpimo priežastimi. Ar tai tiesa?
Kol jūsų galvos skausmai nedažni ir nestiprūs, mažai tikėtina, kad jie galėtų iššaukti rimtas problemas. Tačiau paskutiniais duomenimis, nustatyta, kad kai kurios migrenos formos priepuolio metu gali įtakoti smegenų ląstelių žūtį, todėl, jei migrena kartojasi dažnai, būtinas profilaktinis gydymas.
Skambinkite 112, jeigu ...
- Jūs jaučiate, kad tai pats stipriausias ir aštriausias galvos skausmas, kokio nėra buvę anksčiau.
- Galvos skausmas trunka ilgiau nei 72 valandas ir tai neleidžia užsiimti įprasta veikla.
- Galvos skausmas atsiranda staiga, tarsi „sprogimas“ galvos viduje.
- Galvos skausmą lydi pakilusi kūno temperatūra ar surakintas kaklas.
- Galvos skausmą lydi pastebimi regėjimo, kalbos, judesių koordinacijos sutrikimai, atsiradęs silpnumas galūnėse ar atminties trūkinėjimai.
- Galvos skausmą sukelia menkiausi fiziniai judesiai.
- Galvos skausmą lydi vėmimas, tačiau nėra pykinimo simptomų.
- Jūs bijote, kad galite prarasti sąmonę.
2014-01-02 21:18